Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Becikowe 2023: Kto może otrzymać świadczenie? Na jakich zasadach funkcjonuje? Ile można otrzymać w ramach świadczenia? Odpowiadamy!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przyjście dziecka na świat wiąże się z wysokimi kosztami wyprawki, który muszą ponieść rodzice. Spełniając warunki, po urodzeniu dziecka, rodzicom przysługują liczne świadczenia. Jednym z nich jest jednorazowa zapomoga, zwana becikowym. Kto może otrzymać świadczenie i co należy zrobić? Podpowiadamy

Becikowe jest jednorazową zapomogą wypłacaną od 2006 roku, przysługującą rodzicom dziecka, opiekunowi prawnemu bądź faktycznemu, z tytułu urodzenia się dziecka wynoszącą 1000 złotych. Warunki nabywania prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Jednak nie przysługuje każdemu. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z świadczenia? Jakie dokumenty są potrzebne? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Sprawdź!

Becikowe 2023 - najważniejsze informacje

Jednorazowa zapomoga, zwana becikowym przysługuje rodzicom, opiekunowi prawnemu, bądź opiekunowi faktycznemu dziecka. By skorzystać ze świadczenia próg dochodowy w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 1922,00 zł. Warunkiem jest również pozostawanie przez kobietę pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu - co nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka. Wniosek o wypłatę należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia.

Komu nie przysługuje becikowe?

Becikowe nie przysługuje, w przypadkach kiedy:

  1. jednemu z rodziców/ opiekunów przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka,
  2. osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
  • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera