Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne zmiany w rozliczeniach PIT. Artur Soboń rozmawia o nich z górnikami. Trwają konsultacje społeczne

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Artur Soboń, wiceminister finansów, prowadził rozmowy z górnikami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Artur Soboń, wiceminister finansów, prowadził rozmowy z górnikami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Czekają nas zmiany w przepisach podatku dochodowego od osób fizycznych. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Wczoraj Artur Soboń, wiceminister finansów, prowadził rozmowy z górnikami. - Górnicy są tą grupą społeczną, która odczuła skutki sposobu rozliczania ulgi dla klasy średniej - twierdzi.

Wiceminister finansów Artur Soboń przyjechał 29 marca do siedziby Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność porozmawiać z górnikami i innymi grupami społecznymi na temat zmian podatkowych w podatku PIT w ramach konsultacji.

- Uwagi będziemy traktować poważnie, bo chcemy, aby wspólnie wypracować docelowy projekt, który w połowie kwietnia powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów - wyjaśnia Artur Soboń. - Zakładamy, że na koniec kwietnia trafi do sejmu i od pierwszego lipca wejdzie w życie. Zależy nam na tym krótkim, ale szczerym dialogu ze strony społecznej stąd też moja obecność w środowisku górników dzisiaj - dodaje.

Skorzystają wszyscy?

Na splocie ulgi dla klasy średniej z innymi ulgami w stosunku do roku podatkowego 2022 r., mają skorzystać wszyscy. Będą jednak wyjątki. Jak podaje wiceminister, na nowych rozliczeniach może stracić 30 tys. podatników. - Teoretycznie mogą w zeznaniu rocznym stracić, ale te osoby na etapie zeznania rocznego właśnie wychwyci system i będą miały możliwość przeliczenia swojego podatku w oparciu o hipotetyczną ulgę, bo już nieobowiązującą dla klasy średniej, tak aby ten podatek był najmniejszy - dodaje.

Nie przeocz

Kogo dotkną zmiany? Jak wyjaśnia Artur Soboń, osób, które parametry podatkowe powodują, że w połączeniu z ulgą dla klasy średniej, mogą być one bardziej korzystne niż obniżka podatków

- Na przykład sytuacja, w której jeden z małżonków zarabia całkiem dobrze, drugi z małżonków nie zarabia nic, mają możliwość ze skorzystania z ulgi dla klasy średniej i na przykład ulgi termomodernizacyjnej w dużej wysokości. Ten zbieg ulg powoduje, że to rozwiązanie jest bardziej korzystne. To są jednak wyjątki, ale też je chcemy wychwycić. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, aby jakikolwiek podatnik stracił na tych zmianach podatkowych, które proponujemy - dodaje.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera