MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe dodatki dla służb mundurowych. Od 1 marca policjanci, strażnicy graniczni i strażacy otrzymają nowe świadczenia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
MSWiA
Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dodatkowych środkach finansowych, które zostaną przeznaczone m.in. na dodatek graniczny oraz świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby. Jest to efekt stara związków służb mundurowych podległych MSWiA, które wynegocjowały między innymi dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto oraz zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. Rozwiązania mają wejść w życie od 1 marca 2023 roku.

Spotkanie MSWiA z przedstawicielami związków zawodowych odbyło się 5 grudnia. Dotyczyło ono nowych, wynegocjowanych przez związki środków. Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji.

Świadczenie za długoletnią służbę i dodatek graniczny dla funkcjonariuszy

MSWiA i strona związkowa ponownie potwierdziły, że konieczne jest wprowadzanie rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne, które będzie rozpoczynało się od 5 procent i będzie rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na poziomie 15 proc. i w żaden sposób nie wyklucza się z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby. Świadczenie to będzie niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego.

W toku negocjacji zadecydowano również o przywróceniu dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę na wschodniej „zielonej granicy” oraz na przejściach lotniczych i morskich. Ustalono, że dodatek wyniesie 450 zł brutto. MSWiA szacuje, że dodatkiem objęte zostanie 6.5 tysiąca funkcjonariuszy.

Dodatkowe 30 mln zł na fundusz nagród w 2023 roku

Strona związkowa wynegocjowała również zwiększenie funduszu nagród dla służb podległych MSWiA. W przyszłym roku Policja, Straż Graniczna, Państwa Straż Pożarna oraz Służba Ochrony Państwa otrzymają dodatkowe środki w wysokości 30 mln zł, które zostaną przeznaczone na fundusz nagród.

Zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów

Zmiany zajdą również w rozporządzeniu o zakresie zwiększenia dziennej stawki dodatku terenowego dla policjantów z dotychczasowego 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania wysokość przyznawanego policjantom dodatku terenowego wzrośnie z około 16 zł do około 97 zł za każdy rozpoczęty dzień wykonywania określonych zadań. Od 1 marca 2023 r., po waloryzacji kwoty bazowej, dodatek terenowy wzrośnie do 105 zł.

Podwyższenie stawek dla strażaków i kadetów

Podczas spotkania z związkami zawodowymi zadecydowano też o podwyższeniu do stawek obowiązujących w Staży granicznej i Policji pomocy mieszkaniowej i równoważnika za brak lokalu mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzona zostanie również coroczna waloryzacja tych świadczeń.

Uzgodniono też, że kadeci i podchorążowie w szkołach pożarniczych będą otrzymywali świadczenie pieniężne równe najniższemu uposażeniu w formacji. Pozwoli to na zachęcenie młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji czy straży granicznej.

Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni