Będę walczył o rozwiązania korzystne dla Polski

  Będę walczył o rozwiązania korzystne dla Polski

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Będę walczył o rozwiązania korzystne dla Polski
  Będę walczył o rozwiązania korzystne dla Polski
  – Jest to mój obowiązek jako posła z Polski i to bez względu na to, kto teraz u nas rządzi i jakie prezentuje w tej sprawie stanowisko. Interes Polski jest od tego ważniejszy.

  W związku z łamaniem zasad praworządności w Polsce pojawiają się w instytucjach europejskich głosy, by ograniczyć środki dla Polski.

  Jako poseł sprawozdawca Parlamentu Europejskiego zajmuję się budżetem wieloletnim Unii Europejskiej i walczę o jego zwiększenie. Oznacza to przede wszystkim przekonanie naszych partnerów, by nie redukować tych wydatków, które są bardzo ważne również dla Polski, czyli polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Jeżeli po wyjściu Wielkiej Brytanii będziemy chcieli utrzymać podobny poziom wydatków jak do tej pory, to będzie oznaczało albo większe składki, albo uruchomienie tzw. dochodów własnych Unii. Będę walczył o rozwiązania korzystne dla Polski, ponieważ w dalszym ciągu wymagamy zdecydowanego unijnego wsparcia. Jest to mój obowiązek jako posła z Polski i to bez względu na to, kto teraz u nas rządzi i jakie prezentuje w tej sprawie stanowisko. Interes Polski jest od tego ważniejszy.

  Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że przygotowywane są instrumenty w reakcji na podważanie zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Mowa jest o artykule 7, ale również o możliwości zamrożenia bądź nawet odbierania funduszy europejskich tam, gdzie istnieć będzie ryzyko ich nieprawidłowego wydatkowania, czy niedostatecznej kontroli, na przykład z powodu naruszenia niezależności sądów. Ich uruchomienie jest nieuchronne. I nie chodzi tu tylko o Polskę, ale o każdą sytuację, kiedy w jakimś europejskim kraju rząd zaczyna naruszać zasady wspólnotowe. Wówczas cała wspólnota ma nie tylko prawo, ale obowiązek reagowania. To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Nie może być jednak tak, żeby konsekwencje tej reakcji dotykały obywateli, przedsiębiorstw, samorządów itd. Jako poseł będę walczył o takie przepisy unijne, które za postępowanie rządów nie będą karały obywateli, którzy działają przecież zgodnie z przyjętymi zasadami.

  Dziękuję za rozmowę.
  (notował AW)
  http://janolbrycht.pl/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo