MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kompromis w sprawie hal targowych w Czeladzi?

Katarzyna Kapusta
Władze Czeladzi chcą wybudować kupcom nowe hale targowe. Kupcy wolą jednak sami zrealizować taką inwestycję. Boją się późniejszych opłat.

Jeszcze w tym roku w Czeladzi ma powstać nowoczesne centrum targowe. Hale zostaną wybudowane w centrum miasta przy ulicy Szpitalnej. Mają zastąpić funkcjonujące przy ul. Grodzieckiej i Szpitalnej dwa targowiska, które wyglądem zdecydowanie odbiegają od nowoczesności.

- Jestem przekonany, że nowy obiekt nie tylko zmieni wizerunek tej części miasta, ale także znacząco poprawi komfort pracy kupców i jakość obsługi klientów - podkreśla burmistrz Zbigniew Szaleniec, który ostatnio po raz kolejny spotkał się z osobami prowadzącymi sprzedaż na targowiskach. - Ich zdania na temat planowanej inwestycji są podzielone, ale systematycznie rośnie grupa tych, którzy uważają, że jest to rozwiązanie optymalne - dodaje burmistrz. Nieco inną koncepcję mają kupcy ze Stowarzyszenia Kupców „Centrum” w Czeladzi, które samo chce wybudować hale targowe, tłumacząc, że ich oferta będzie dla miasta znacznie korzystniejsza niż spółka publiczno-prywatna zawarta z inwestorem wyłonionym z konkursu. - Zgadzamy się z burmistrzem i także chcemy stworzyć targowisko na miarę XXI wieku, różnimy się jednak poglądami, co do sposobu finansowania - tłumaczy Adam Kopytowski ze Stowarzyszenia Kupców „Centrum” w Czeladzi.

- Zaproponowaliśmy burmistrzowi, że sami sfinansujemy budowę hal targowych, nie chcemy prywatnego inwestora z konkursu, bo uważamy, że to będzie niekorzystne dla miasta. Poza tym boimy się, że opłaty mocno wzrosną, bo przecież inwestor będzie chciał, żeby inwestycja zwróciła mu się w ciągu pięciu lat - dodaje. - Spotkaliśmy się kilkukrotnie z burmistrzem. Wysłuchał nas, jednak nie chce się zgodzić na naszą koncepcję sfinansowania budowy tej hali targowej. Utworzyliśmy Komitet Obrony Targowiska, złożyliśmy także projekt uchwały obywatelskiej w sprawie wydzierżawienia działek naszemu stowarzyszeniu, na których wybudowalibyśmy te hale targowe. Zebraliśmy ponad 200 podpisów mieszkańców. Sami sfinansujemy ich budowę, wybudujemy 40 miejsc parkingowych, potem możemy dobudować kolejne 60. Naszym zdaniem to będzie dużo korzystniejsze dla miasta - tłumaczy Mariusz Siwek, prezes Stowarzyszenia Kupców „Centrum”.

Obecnie kupcy za dzierżawę swoich budek płacą od 230 do 280 zł miesięcznie, do tego dochodzi jeszcze opłata targowa 4 złote dziennie, jeśli się handluje, miesięcznie to około 96 zł. W blaszanych budkach, w których sprzedają obecnie, nie ma w ogóle podłączonych mediów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni