MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wielkie bum przy Spodku. Wieża DOKP zostanie wyburzona

Justyna Przybytek
Budynek DOKP powstawał na początku lat 70. Był efektowną  budowlą ze szklaną elewacją w samym centrum miasta
Budynek DOKP powstawał na początku lat 70. Był efektowną budowlą ze szklaną elewacją w samym centrum miasta arc/Zygmunt Wieczorek
To już przesądzone: z centrum Katowic zniknie wieżowiec DOKP. Co powstanie w jego miejscu i jak wysokie będzie? To na razie niewiadoma.

TDJ Estate, spółka, która kupiła od kolei wieżowiec DOKP w Katowicach, otrzymała z Urzędu Miasta w Katowicach pozwolenie na wyburzenie opuszczonego biurowca. Jak udało nam się dowiedzieć, rozbiórka jednak nie ruszy w najbliższym czasie, m.in. z powodu Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, które mają się odbywać w Spodku.

72-metrowy kolos jest słupem reklamowym

Mierzący 72 metry 18-piętrowy budynek, mający ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej, został sprzedany za 29 mln zł w ubiegłym roku w drugim przetargu, gdy cena wywoławcza wyniosła 14 mln zł.

Biurowiec i działka, na której stoi - w sąsiedztwie katowickiego ronda i Spodka - były łakomym kąskiem. Zainteresowała się nim firma TDJ Estate z Tychów (należąca do firmy inwestycyjnej TDJ SA).

Spekulacje, czy nowy właściciel będzie biurowiec przebudowywał, czy go wyburzy trwały przez kilka miesięcy. Dziś wątpliwości już nie ma.

- Firma otrzymała pozwolenie na rozbiórkę - powiedział nam Roman Olszewski, naczelnik Wydziału Budownictwa w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Rozbiórka została jednak wstrzymana ze względu na mające się odbyć na przełomie sierpnia i września Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Mecze będą rozgrywane między innymi w Spodku, także tu odbędą się półfinały i finały zawodów. Katowice i okolice Spodka są już dość rozkopane ze względu na trwającą przebudowę centrum, a przy okazji rozbiórki trzeba by dodatkowo zająć parking przed halą widowiskową, dlatego też TDJ ma z wyburzaniem poczekać. Zwłoka zresztą może być opłacalna, bo DOKP to od kilku lat najlepiej zlokalizowany w regionie... słup reklamowy: olbrzymie banery pokrywają elewację po obu stronach budynku stojącego przy Drogowej Trasie Średnicowej.

Co zamiast wieżowca? Biura? Hotel? Galeria?

Co powstanie w miejscu wieżowca? Nowy właściciel w tej sprawie milczy. Wiadomo jednak, że w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Katowic teren, na którym jest usytuowany budynek, przeznaczony jest pod "funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe o charakterze centrotwórczym", na działce dopuszczalne jest również postawienie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych.

Zanim jednak budowane będzie nowe, trzeba się pozbyć starego. W jaki sposób wieżowiec zostanie rozebrany, nie wiadomo. Na pewno nie będzie wysadzony w powietrze. Pewne jest natomiast, że do czasu rozpoczęcia prac rozbiórkowych budynek nadal będzie straszył w centrum. Wyglądem już od dawna nie zachwycał, ale w ruinę zaczął popadać, gdy wyprowadziły się z niego w 2011 roku spółki kolejowe, w tym śląski oddział PLK. Wcześniej, w najlepszych latach, w biurowcu pracowało nawet 2000 osób.

Wieże do nieba - Rondo Towers - to już historia

Plany przebudowy gmachu już były. To właśnie w miejscu DOKP miały powstać dwie wieże o nazwie Rondo Towers. O inwestycji mowa była już w 2007 r. Wówczas rozpoczęły się bowiem rokowania między właścicielem biurowca - PKP - a zainteresowanym przedsięwzięciem inwestorem, czyli spółką Hines Polska. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2008 r. Powołano spółkę celową do zagospodarowania działki przy alei Roździeńskiego.
Początkowo plan był taki, aby DOKP zmodernizować i nadbudować o cztery kondygnacje, a obok postawić nową, dwa razy wyższą wieżę (miała mieć ok. 41 tys. m kw. pow.). Potem plany zmieniano i zamiast modernizacji, w miejscu istniejącej wieży miała stanąć nowa, wyższa, a obok bliźniacza. Oba wieżowce miały być biurowcami klasy A. Autorem koncepcji architektonicznej biurowców był Helmut Jahn.

Te plany zarzucono w 2012 r., ale dopiero pod koniec lipca 2013 r. PKP zdecydowały się wystawić DOKP na sprzedaż. DOKP to niejedyny katowicki wieżowiec, który poszedł pod młotek. Także w ubiegłym roku sprzedano biurowiec Altus - najwyższy budynek w Katowicach. Altusa za 185 mln zł kupił katowicki biznesmen Maciej Jaglarz.

***

Biurowiec ze szklaną elewacją w kontraście dla Spodka.

Kompleks budynków dawnej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, czyli DOKP, został wybudowany w 1974 roku według projektu Jerzego Gottfriede, który zdecydował, że prostopadły gmach ze szklaną elewacją będzie kontrastem dla hali widowiskowej Spodka postawionej obok. Gdy powstał, był na ówczesne czasy bardzo nowoczesny i naprawdę okazały.

- Pracowało tam potem pewnie ze 2 tysiące osób. Znało się ich z widzenia. Dawniej było tu naprawdę ładnie, działało kilka kawiarni, na parterze był nawet fryzjer, dobrze się tam pracowało - opowiadała nam jeszcze przed wyprowadzką z gmachu pracownica jednej z kolejowych spółek.

Choć nie zawsze było wygodnie: pokoje niewielkie, po kilkanaście na piętrze, korytarze ciasne, a bywało, że windy - w sumie sześć - wszystkie naraz odmawiały posłuszeństwa.

Nowe sąsiedztwo wieży DOKP to strefa kultury. Obok wieżowca jest Spodek, za nim powstaje Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nieco dalej (za ulicą Olimpijską) gmach NOSPR, zaś bliżej parku w Bogu-cicach gotowa jest już nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Te trzy obiekty na terenie po kopalni Katowice tworzą tzw. strefę kultury. Niestety, wygląda na to, że wyburzanie biurowca DOKP nieco zepsuje efekt otwarcia strefy, a przynajmniej jej części, czyli gmachu NOSPR, planowanego na 1 października, oraz Muzeum Śląskiego (ma być udostępnione także jesienią).


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni