Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin daje 1000 zł nagrody. Wandale nie mogą być bezkarni

Katarzyna Kapusta
Wandale pomalowali sprayem nowe wiaty przystankowe. Miasto wyznaczyło nagrodę za pomoc w schwytaniu autorów tych bohomazów.

Wandale nie mogą się czuć bezkarni. Z takiego założenia wyszły władze Będzina i postanowiły dać 1000 zł nagrody temu, kto pomoże w złapaniu wandali, którzy zniszczyli dwie nowe wiaty przystankowe.

Pod koniec czerwca br. miasto kupiło siedem wiat przystankowych, co kosztowało ponad 68 tys. zł. Niestety dwie nowe wiaty zostały natychmiast zniszczone przez wandali. Nowe konstrukcje przy ul. Krośnieńskiej na osiedlu Zamkowym zostały pomalowane sprayem. Teraz, zamiast cieszyć mieszkańców odstraszają wyglądem. Miejscy urzędnicy zapowiedzieli już, że bezmyślność i niszczenie mienia nie może ujść nikomu bezkarnie. Dlatego też pojawiła się nagroda finansowa w wysokości 1000 zł.

- Zbyt częste przypadki niszczenia mienia publicznego w naszym mieście, zwłaszcza wiat przystankowych, skłoniły nas do szukania wsparcia wśród mieszkańców - mówi Kinga Wesołowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie.

- Być może istnieją świadkowie tego chuligańskiego czynu albo osoby, które po prostu znają sprawcę lub sprawców. Mamy nadzieję, że wyznaczenie nagrody nagłośni całą sprawę i w ten sposób uda się dotrzeć do autorów tego wątpliwego „dzieła”. Doprowadzenie zniszczonych wiat przystankowych do pierwotnego stanu będzie kosztowało kilkaset złotych - dodaje.

Będzińska policja tropi już wandali.

- Pod koniec ubiegłego tygodnia wpłynęło do nas zawiadomienie. Zajmujemy się tą sprawą - tłumaczy podkomisarz Paweł Łotocki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

To nie pierwszy raz, kiedy urzędnicy sięgają po pomoc mieszkańców. Podobnie było w ubiegłym roku w Sosnowcu. Kamery monitoringu nagrały wtedy pod koniec czerwca młodego mężczyznę, który wyrywa bukszpan z jednej z donic w centrum miasta. Zginęły wówczas także dwie inne sadzonki z ul. Małachowskiego. Na całą sytuację szybko zareagował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, komentując ją na Facebooku.
- Mamy nagranie kradzieży. Mam nadzieję, że na tyle dobre, że pomoże w złapaniu złodzieja czy lepiej idioty. Nie poddamy się w zmienianiu Sosnowca, bo normalni mieszkańcy muszą wygrać z garstką idiotów. Liczymy na pomoc i wsparcie - napisał wtedy prezydent Chęciński. Na nagraniu z monitoringu widać, jak młody mężczyzna wyrywa z donicy sadzonkę bukszpanu. Co ciekawe, porzucił ją w innym miejscu. Monitoring tramwajowy zarejestrował potem, jak złodziej wsiada do tramwaju linii nr 21 i wraz z dwoma innymi mężczyznami oraz kobietą wysiada na przystanku Będzin Stadion. Wówczas za wskazanie sprawcy kradzieży urzędnicy zaproponowali 500 zł. Kiedy sprawa nabrała rozgłosu skruszony złodziej sam zgłosił się na policję, a także przeprosił za swoje zachowanie. Złodziejem okazał się 19-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 300 zł i zobowiązał się do zapłacenia Urzędowi Miasta w Sosnowcu za skradzioną sadzonkę.

Z kolei w Siewierzu w tym roku skradzione zostały dysze z fontanny, która znajduje się na rynku.

Jak twierdzą eksperci taka nagroda finansowa to zachęta, by mieszkańcy wyrobili w sobie na nowo postawy obywatelskie, które ostatnio zaniknęły w społeczeństwie.

- To jest próba wypracowania, a nawet wzbudzenia postaw obywatelskich wśród mieszkańców. Przede wszystkim chodzi o to, żeby sami mieszkańcy również czuli się zaangażowani w to, co dzieje się w mieście i odpowiedzialni za zmiany - tłumaczy Krystian Dudek, specjalista ds. PR - Instytut Publico.

- Sama inicjatywa jest bardzo dobra. Skoro miasto się zmienia, pięknieje, skoro wydaje się na zmiany pieniądze, to wyznaczenie nagrody jest też sygnałem dla tych, którzy kradną doniczkę, niszczą wiatę. To sygnał, że sytuacja nie zostanie po prostu niezauważona i odpuszczona - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!