MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzin i Czeladź będą w 2023 oszczędzać. Na czym? Jak wpłynie to na mieszkańców i funkcjonowanie miast?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Samorządy Będzina i Czeladzi będą w 2023 roku szukać oszczędnościZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Samorządy Będzina i Czeladzi będą w 2023 roku szukać oszczędnościZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Będzin/UM Czeladź/Polska Press
W 2023 roku lokalne samorządy będą szukać oszczędności. Tak dziś wyglądają realia, a do tego wszystkie miasta i gminy zobowiązane zostały do ograniczenia o 10 procent zużycia energii elektrycznej. Co zatem czeka w najbliższych miesiącach mieszkańców Będzina i Czeladzi? Czy zgasną miejskie latarnie, czy krócej będą otwarte biblioteki?

Będzin

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Będzinie w tym mieście część oświetlenia miejskiego została zmodernizowana, dzięki czemu około 3 tysiące opraw sodowych zostało wymienione na oprawy energooszczędne LED.

- Większość zmodernizowanych opraw została objęta systemem sterowania, który umożliwia zarządzanie oświetleniem, by zwiększyć jego efektywności poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do danej sytuacji drogowej, np. natężenia ruchu, widoczności na drodze. Aktualnie moc oświetlenia ograniczana jest w godzinach od 23 do 5 rano, jednak nie ma sytuacji całkowitego wyłączania światła – informuje Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

W placówkach oświatowych oraz budynkach miejskich instytucji w tym mieście dyrektorzy zobowiązani zostali do racjonalnego korzystania z ciepła i energii elektrycznej, czyli wyłączania urządzeń nie będących w użyciu, regulowania poziomu ciepła na grzejnikach w określonych porach dnia.

- Wprowadzone wymogi nie wpłyną negatywnie na komfort pracy uczniów, nauczycieli oraz osób korzystających z miejskich instytucji – deklaruje Kinga Wesołowska-Bodzek.

A co w takim razie z wywozem odpadów? Są takie miasta w Polsce, które racjonalizując koszty wprowadzają zmiany, m.in. zmniejszając częstotliwość ich wywozu. Okazuje się, że częstotliwość wywozu odpadów nie ulegnie zmianie, ponieważ umowa na odbiór odpadów została zawarta w Będzinie na okres dwóch lat, a więc obowiązuje do przyszłego roku.

Jakie zatem inne oszczędności Będzin zamierza wprowadzić w 2023 roku, które dotyczą w sposób pośredni lub bezpośredni mieszkańców oraz bieżącego funkcjonowania miasta?

W Urzędzie Miejskim w Będzinie usłyszeliśmy, że miasto sukcesywnie inwestuje w zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, głównie obiektów oświatowych, co przynosi wymierne korzyści w niższych rachunkach za energię cieplną. Większość będzińskich szkół i przedszkoli została ocieplona, wymienione zostały w nich instalacje grzewcze oraz wewnętrzne oprawy oświetleniowe.

- W planach mamy pozyskanie funduszy na montaż odnawialnych źródeł energii, m.in. fotowoltaiki, co znacząco pozwoli obniżyć koszty związane z funkcjonowaniem miejskich obiektów. W planach jest również kontynuacja prac związanych z wymianą miejskiego oświetlenia na LED, co poza zmniejszeniem opłat za energię elektryczną pozwala na oszczędności z tytułu eksploatacji, gdyż są to oprawy o długiej trwałości – podkreśla Kinga Wesołowska-Bodzek.

Czeladź

W tym mieście lokalne władze od pierwszego lutego planują nieco zmniejszyć oświetlenie w parkach.

- Jednak nie ma mowy o całkowitym jego wyłączeniu. Uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie wyłączenie co drugiej lampy w godzinach 24 - 4 rano. Jeśli chodzi o oświetlenie ulic, to na ten moment nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej sprawie – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Czy w Czeladzi w 2023 roku wprowadzone zostaną więc jakieś ograniczenia wynikające z oszczędności np. w ogrzewaniu czy też oświetleniu szkół, budynków miejskich instytucji?

- Nasze miasto zawsze starało się wydawać swoje środki finansowe rozważnie, a obecna sytuacja związana z gwałtowną inflacją sprawia, że jesteśmy zmuszeni robić to jeszcze dokładniej. Dlatego też jednostki nam podległe już w ubiegłym roku zostały poproszone o przedstawienie planów, które pozwoliłyby im ograniczyć zużycie energii. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że ewentualnych oszczędności należy szukać w taki sposób, aby były one jak najmniej uciążliwe dla naszych mieszkańców. Urząd też stara się dać w tej materii dobry przykład. Dlatego też ograniczyliśmy natężenie światła w pomieszczeniach, w których nie odbywa się bezpośrednia obsługa interesantów, obniżyliśmy temperaturę w budynku do maksymalnie 18 stopni oraz zmniejszyliśmy temperaturę podgrzewaczy wody – mówi Jakub Kubasik.

Aktualnie miasto nie planuje żadnych zmian związanych z częstotliwością wywozu odpadów i nieczystości. - Cały czas analizujemy nasze wydatki i staramy się poszukiwać rozwiązań optymalnych zarówno z punktu widzenia mieszkańców jak i budżetu miasta – podsumowuje Jakub Kubasik.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni