MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: koronawirus opóźni miejskie inwestycje? Co z planami na 2021 rok?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Obecnie największą inwestycją w Będzinie jest budowa hali sportowej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obecnie największą inwestycją w Będzinie jest budowa hali sportowej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. TAMEX
Koronawirus odciska swoje piętno na wielu gałęziach przemysłu, branży gastronomicznej czy turystycznej. Powoduje też spore zawirowania w miejskich budżetach, co związane jest m.in. z możliwymi mniejszymi wpływami z podatków, wnioskami o umorzenia opłat, czynszów. Sprawdziliśmy, jak dziś sytuacja wygląda w Będzinie i czy może zabraknąć funduszy na jakieś zaplanowane inwestycje.

Będzin w tym roku skupia się na kilku inwestycjach. Najważniejsza i największa z nich to budowa ogromnej hali widowiskowo-sportowej – Będzin Areny, na którą czekają mieszkańcy, a przede wszystkim kibice siatkówki, bo w tym mieście funkcjonuje ekstraklasowy zespół MKS-u.

Na razie musi jednak rozgrywać swoje mecze w sąsiednim Sosnowcu. Jak się okazuje prace postępują i widać już w środku zarys trybun, ale dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy w obliczu zagrożenia koronawirusem uda się zakończyć budowę zgodnie z planem, a więc w połowie 2020 roku. Ma to związek m.in. z płynnością dostaw oraz dostępnością pracowników na rynku.

Musisz to znać

Budowa będzińskiej hali rozpoczęła się na dobre w maju 2019 roku. Inwestycją zajmuje się warszawska firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 33 mln 6 tysięcy 905,44 zł. Na razie ta inwestycja nie jest zagrożona, jeśli chodzi o jej finansowanie. A co z innymi miejskimi planami i inwestycjami?

- Finansowa sytuacja samorządów nie była łatwa już w momencie tworzenia budżetów na rok 2020. Teraz dodatkowo wszystkie gminy w Polsce muszą liczyć się ze spadkiem wpływów z tytułu podatków i innych opłat. Wysokość uszczuplenia nie jest jednak możliwa do oszacowania, ponieważ nikt nie posiada obecnie pełnych danych obrazujących m.in. wzrostu bezrobocia oraz innych skutków wywołanych epidemią COVID-19 – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Dziś będzińscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o udzielenie wsparcia w postaci ulgi w podatkach lokalnych, a także odroczenia płatności czynszów za najem lokali użytkowych, czy rozłożenia na raty powstałych zaległości.

- W związku z powyższym musimy mieć na względzie mniejsze wpływy do budżetu, jednak rzeczywista kwota zmniejszenia dochodów, związana z epidemią, będzie znana dopiero na koniec roku. Obecnie nie ma zagrożenia dla realizacji inwestycji miejskich, które zostały już rozpoczęte, czyli rewitalizacji wieży ciśnień, remontu parku Rozkówka w Grodźcu, adaptacji budynku po Gimnazjum nr 1 na cele żłobkowo-przedszkolne czy modernizacji chodników. Większość inwestycji realizowana jest przy współfinansowaniu funduszy zewnętrznych na podstawie zawartych już umów o dofinansowanie. Skala przyszłorocznych inwestycji na pewno będzie zależna od sytuacji finansowej, liczymy jednak na to, że rząd wprowadzi rozwiązania, które zrekompensują samorządom poniesione straty – podkreśla Kinga Wesołowska-Bodzek.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni