Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek coraz bliżej. Wystąpi 141 artystów i zespołów PROGRAM, FOTO

PAS
PAS, Sauer, A. Gola, Marzena Bugała-Azarko
Zbliża się 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, największy tego typu przegląd w Europie, który tradycyjnie odbędzie się w Będzinie.

Na przesłuchania finałowe zapraszamy wszystkich w dniach 9-11 stycznia 2020 roku (czwartek – sobota) do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie przy ulicy Sportowej 5 w godzinach 9 - 20.30 (w sobotę do godziny 17).

- Na scenie 141 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników - podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor będzińskiego festiwalu. - Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonieni spośród 1675 uczestników eliminacji. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – dodaje.

Nie przegapcie

W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

- Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy festiwalu.

Festiwal jak zawsze zakończy się koncertem galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz.

Wstęp na całość przesłuchań i koncert galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo na stronie internetowej www.mfkip.pl (filmy z ubiegłego roku obejrzało prawie 30 tysięcy osób). Na stronie można będzie znaleźć też szczegółowe harmonogramy przesłuchań (w zakładce II etap). Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.

Za nami już 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju.

Zobaczcie koniecznie

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło blisko 30 tysięcy uczestników.

Pisząc o uczestnikach jako jeden liczymy zarówno solistów jak i chóry, często liczebnością dochodzące do stu osób. Przekładając powyższe liczby na ilość osób, które startowały w eliminacjach, otrzymamy liczby idące w setki tysięcy. Setki tysięcy głosów śpiewających najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a wśród nich m.in. młodzi i jeszcze wówczas nieznani Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert, Margaret czy śpiewający dziś na scenach całej Europy bass Piotr Lempa.

Festiwal w całości realizowany jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy. Przez lata wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Udział w nim jest dla widzów i uczestników bezpłatny, finaliści mogą liczyć także na darmowe obiady (około tysiąca obiadów każdego roku wydają będzińskie szkoły) i noclegi oraz pilotujących ich po mieście przewodników – uczniów i absolwentów czterech szkół z powiatu będzińskiego i Sosnowca.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera