Będzin: nowa stacja demineralizacji wody na terenie Elektrowni Łagisza. Stacja kosztowała 40 mln zł. Do czego jest potrzebna?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowa stacja demineralizacji wody powstała na terenie Elektrowni Łagisza
Nowa stacja demineralizacji wody powstała na terenie Elektrowni Łagisza mat. TAURON
W Elektrowni Łagisza w Będzinie rozpoczęła pracę nowa stacja demineralizacji wody. Zrealizowana inwestycja zapewni ciągłość dostaw odpowiedniej jakości wody dla funkcjonowania elektrowni.

- Czystość wody ma duże znaczenie dla bezawaryjnego procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrowniach. Dzięki nowej stacji zapewniona została ciągłość dostaw wody zdemineralizowanej i zmiękczonej dla urządzeń wytwórczych oraz kotłów szczytowo-rezerwowych w Elektrowni Łagisza, a także na potrzeby uzupełnienia jej obiegów ciepłowniczych – wyjaśnia Kazimierz Szynol, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

Warta ponad 40 milionów złotych inwestycja została zrealizowana przez polsko-węgierskie konsorcjum firm Instal Kraków S.A. oraz Hidrofilt Water Treatment Ltd.

Działanie nowej instalacji oparte jest w całości na nowoczesnych technikach membranowych. Oznacza to minimalne zużycie chemikaliów w procesie uzdatniania wody, co sprawia, że cały proces jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. W części procesów uzdatniania zamiast agresywnych chemikaliów wykorzystywany jest prąd elektryczny.

Niewłaściwa jakość wody przyczynia się do odkładania osadów znacznie ograniczających przewodność cieplną, co stanowi jedną z przyczyn korozji w urządzeniach energetycznych.

Dla przykładu – kamień krzemianowy o grubości 0,25 mm może spowodować wzrost temperatury ścianki metalu o 200 0C a osad pochodzenia organicznego o grubości 0,5 mm powoduje wzrost temperatury metalu aż o 400 0C. Miejscowe przegrzanie ścian kotła prowadzi do powstania naprężeń, skutkujących poważnymi awariami.

Nie przeocz

Na proces uzdatniania wody w oddanej do eksploatacji stacji demineralizacji wody, składa się uzdatnianie wstępne, następnie woda poddawana jest ultrafiltracji ciśnieniowej i odsalaniu właściwemu. Woda osiąga pożądane właściwości dzięki końcowej demineralizacji.

Poza czynnikami ekologicznymi i ekonomicznymi, potrzeba realizacji inwestycji związana była także z perspektywą trwałego wyłączenia z ruchu bloków 120 MW, z których wody odpadowe zasilały dotychczasową instalację demineralizacji. W nowej stacji demineralizacji wody, proces wstępnego uzdatniania został dostosowany do parametrów wody z nowego źródła zasilania – rzeki Przemszy.

W ramach tej inwestycji wykonano również szereg prac niezbędnych do połączenia stacji demineralizacji wody z infrastrukturą Elektrowni. Woda z nowej stacji demineralizacji pozwoli także na realizację kontraktu na dostawy wody zmiękczonej dla TAURONU Ciepło.

Zlokalizowana w Będzinie Elektrownia Łagisza posiada 700 MW mocy elektrycznej, zainstalowanej oraz 301,2 MW mocy cieplnej osiągalnej. W tej lokalizacji pracuje najnowocześniejsza obecnie jednostka węglowa TAURONU Wytwarzanie – blok o mocy 460 MW, który do eksploatacji został przekazany w 2009 roku. Elektrownia Łagisza jest także źródłem ciepła dostarczanego do ponad 260 węzłów ciepłowniczych, zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tys. lokali mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie