Będzin. Powstaje dla mieszkańców nowy park. Będą wierzbowe altany, plac edukacji przyrodniczej i duża, miododajna łąka

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W rejonie ul. Krakowskiej powstaje w Będzinie całkiem nowy park Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W rejonie ul. Krakowskiej powstaje w Będzinie całkiem nowy park Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Udostępnij:
W tym roku mieszkańcy Będzina będą mogli korzystać z dwóch nowych miejskich atrakcji. Pierwszą z nich ma być Park Krakowska, który powstaje w rejonie ul. Krakowskiej oraz alei Kołłątaja, a drugą odnowiona całkowicie i przebudowana przestrzeń na bulwarach Czarnej Przemszy, biegnących obok biblioteki w stronę ul. Krasickiego.

Obszar Parku Krakowska obejmuje teren o łącznej pow. ok. 2,41 ha. Program rewitalizacji tego terenu zakłada pozostawienie centralnej części parku w formie polany, którą będzie okalała ścieżka piesza. Wzdłuż niej ulokowane będą place rekreacyjne.

Wielotematyczne przestrzenie rekreacyjne w postaci placów zostaną wyposażone w elementy małej architektury: ławki, kosze, stojaki rowerowe, tablice edukacyjne oraz słupy z oświetleniem parkowym. Od strony al. Kołłątaja powstaną natomiast specjalne zielone ekrany akustyczne, które mają odseparować to miejsce od ruchliwej drogi.

Na całym obszarze parku pojawią się różnorodne ozdobne nasadzenia roślinne od niskich obrzeżnych żywopłotów, poprzez byliny i kwitnące krzewy ozdobne, po wielorakie trawy oraz szpalery i grupy drzew uzupełniających istniejący drzewostan, a także miododajna łąka o powierzchni 650 m kwadratowych.

Nie przeocz

- W naturalnym zagłębieniu terenu, gdzie sezonowo tworzą się mokradła, powstanie stanowisko do obserwacji bioróżnorodności gatunków fauny i flory. Umożliwi to m.in. specjalny, drewniany trap, który ma pozwolić na całoroczną obserwację zjawisk przyrodniczych zachodzących w miejscu naturalnie występujących mokradeł – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Park wzbogacą również takie atrakcje jak przyrodniczy plac zabaw - zbudowany w formie i z wykorzystaniem materiału nawiązującego do charakteru miejsca. Pojawią się m.in. wierzbowe altany, plac piknikowy, plac edukacji przyrodniczej.

Zobacz koniecznie

- Teren ten będzie mógł stać się miejscem niezwykle wartościowym i ważnym dla mieszkańców Będzina w sensie społecznym, przestrzennym i przede wszystkim przyrodniczym. Pierwsze prace związane z wycinką, przycinką i pielęgnacją drzew w parku przy Krakowskiej są już wykonywane, a od wiosny rozpoczną się prace związane z urządzaniem terenu – informuje Kinga Wesołowska-Bodzek.

W czwartek 18 marca rozpoczęło się na terenie nowego parku układanie krawężników na części wytyczonych alejek.

Rewitalizacja parku będzie kosztować 1,7 mln złotych, a część pieniędzy na sfinansowanie zadania będzie pochodziła z funduszy UE oraz Funduszu Solidarności GZM. Planowo prace w tym miejscu powinny zakończyć się do końca czerwca tego roku.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie