MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: przy ulicy Stawowej powstaje największy w Zagłębiu magazyn żywności Caritas. Pomoc dociera do ponad 12 tys. osób

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowy magazyn żywności Caritas powstaje w Będzinie przy ulicy Stawowej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy magazyn żywności Caritas powstaje w Będzinie przy ulicy Stawowej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Caritas Diecezji Sosnowieckiej
W Będzinie powstaje największy w Zagłębiu magazyn żywności Caritas. W przyszły czwartek - 25 czerwca - w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu będzie miało miejsce oficjalne podpisanie umowy o dofinansowaniu tej inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej na co dzień pomaga dziś ponad 12 tysiącom osób. To około 3 tysięcy osób, które korzystają z codziennego wsparcia, mogąc zaopatrzyć się bezpłatnie w podstawowe produkty żywnościowe oraz około 9 tysięcy osób, korzystających ze wsparcia w ramach unijnego programu FEAD. Do tego dochodzi jeszcze 250 osób (o najniższych dochodach do 1100 zł), które w 2020 roku otrzymały od Caritas przedpłacone karty do jednego z marketów. To karty o wartości 150 zł miesięcznie, które można wykorzystać w pierwszym roku. Taką samą wartość ma karta w drugim roku, a w trzecim jej wartość wynosi 100 zł.

- Pomagamy tysiącom najuboższych osób. Cały czas zgłaszają się do nas kolejne, które poszukują wsparcia – mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. - Dzięki ustawie o sklepach wielkopowierzchniowych, zezwalającej na przekazywanie produktów żywnościowych, które mają już krótkie terminy ważności, możemy przyjąć tych produktów jeszcze więcej. A ich wartość sięga kilku milionów złotych. Trzeba je jednak gdzieś magazynować w odpowiednich warunkach. Stąd właśnie decyzja o budowie nowego, dużego magazynu żywności – dodaje.

Dotychczas największy magazyn Caritasu w Zagłębiu przy ul. Widok w Sosnowcu miał powierzchnię 160 metrów kwadratowych. Ten nowy, w Będzinie będzie natomiast liczył 500 metrów kwadratowych.

Musisz to wiedzieć

- Nie da się ukryć, że brakowało nam już tego miejsca, więc zapadła decyzja o budowie magazynu przy ul. Stawowej w Będzinie, na terenach należących do Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Trochę opóźniła to przedsięwzięcie pandemia, ale w kwietniu rozpoczęliśmy przygotowywanie terenu pod tę inwestycję. Teren jest nieco pochyły, więc konieczna była wymiana gruntu na głębokości dwóch metrów. Teraz jesteśmy już na etapie wylewki betonu. Taki magazyn, odpowiednio wyposażony w chłodnie i wszystkie niezbędne sprzęty, zaspokoi nasze potrzeby na wiele lat – podkreśla ks. Tomasz Folga.

Zobacz koniecznie

Caritas Diecezji Sosnowieckiej pozyskał wsparcie finansowe na to przedsięwzięcie. 25 czerwca br. podpisana zostanie umowa z NFOŚiGW, dzięki której z funduszu zostanie przekazanych na ten cel 2,5 mln zł, a dodatkowo 500 tys. zł przeznaczonych zostanie na środki transportu.

- To dla nas bardzo duże wsparcie, które pozwala praktycznie pokryć wszystkie koszty budowy nowego magazynu. Oczywiście wcześniej musieliśmy przygotować stosowną dokumentację, opracowania, złożyć wniosek. Cieszymy się z faktu, że będziemy mogli w tak dobrych warunkach dystrybuować wśród potrzebujących pozyskaną żywność – przyznaje dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Zakończenie inwestycji planowane jest w drugim kwartale 2021 roku.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera