Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzińskie osiedle Syberka ma już 56 lat i album o swojej historii

Katarzyna Kapusta
Bloki przy ul. Kruczkowskiego i ul. Dąbrowszczaków
Bloki przy ul. Kruczkowskiego i ul. Dąbrowszczaków Muzeum Zagłębia /repr. W.Borkowski
Dokładnie 23 grudnia 2012 roku minęło 55 lat od powstania największego będzińskiego osiedla Syberka. Wczoraj po raz pierwszy mieszkańcy mogli zobaczyć album stworzony przez Stefanię Hanusek, Sławomira Brodzińskiego i Wojciecha Borkowskiego. ZOBACZ ZDJĘCIA

Album został wydany właśnie z okazji tej rocznicy. Znajdują się w nim stare i współczesne fotografie Syberki a także historia osiedla. Pomimo tego, że budowa osiedla z perspektywy historii została rozpoczęta niedawno, bo pół wieku temu, to brak źródeł. Archiwum Państwowe w Katowicach nie posiada dokumentów związanych z budową osiedla Syberka. Część dokumentów zachowała się jednak w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
RANKING OSIEDLI W WOJ. ŚLĄSKIM [ZOBACZ ZDJĘCIA]
OSIEDLA Z WIELKIEJ PŁYTY NIE DO ZDARCIA [ZOBACZ]
Zwyczajne życie w wielkiej płycie

- Syberka to miejsce trochę owiane legendą. Bardzo długo ta część miasta nie była zamieszkała. To była taka biała plama, miejsce w którym nic się nie działo - opowiada Stefania Hanusek, historyk Muzeum Zagłębia.

Według legendy, na wzgórzu kiedyś istniał punkt zborny dla osób zsyłanych na Sybir stąd też nazwa osiedla - Syberka. Osiedle zostało wybudowane na jednym ze Wzgórz Małobądzkich. W pierwszej fazie wznoszenia osiedle miało nosić nazwę osiedle Polskiej Partii Robotniczej. Czesław Smentek mieszka tutaj ponad 40 lat.

- Przez te lata osiedle zmieniło się bardzo. Najpierw powstała Syberka dolna, takie niskie bloki. Osiedle zmieniło bardzo swoje oblicze, jednak w dalszym ciągu to są stare brzydkie budynki - opowiada.

Pierwsze plany zlokalizowania osiedla mieszkaniowego na wzgórzu Syberka powstały w latach 50. XX w. Miała to być najnowocześniejsza i największa dzielnica mieszkaniowa.

- Najstarszą częścią Syberki, jest tzw. Dolna Syberka czyli ta zabudowa szeregowa. Najmłodsze części to m.in. ulice Skalskiego i cały pas zabudowy przy Drodze Krajowej 86. Dbano o to, żeby mieszkańcom żyło się tutaj jak najlepiej - dodaje Stefania Hanusek.
To był pierwszy taki projekt na skale Zagłębia i Śląska w którym zestawiono ze sobą architekturę niską i wysoką. To było coś zupełnie nowego. Miał tu panować bezkolizyjny system komunikacyjny. Dzisiaj Syberka to najbardziej liczna dzielnica Będzina, skomasowana na jak najmniejszym terenie, zamieszkiwana przez ponad 14 tysięcy osób i o to właśnie chodziło władzom, które budowały osiedle w tamtym czasie. - Nie było łatwo znaleźć stare zdjęcia osiedla. Dużo zdjęć pochodzi z mojego archiwum. W sumie przez trzy miesiące zebrałem 50 starych fotografii. Sam fotografowałem obecny wygląd osiedla - mówi Wojciech Borkowski.

Jednym z pierwszych autorów projektów architektonicznych i głównej koncepcji był zespół Kazimierza Wejcherta, a jednym z głównych projektantów - architekt Zbigniew Fuiński. Miały tu powstać m.in kina na 600 osób, 4 szkoły podstawowe (powstały 3), dwie średnie, kilka przedszkoli, pawilon teatralno-widowiskowy, dwa centra handlowe, dwie biblioteki, dwa bary mleczne, kawiarnie z dancingiem, dwie przychodnie lekarskie i trzy apteki.

Nie było łatwo dotrzeć do wszystkich dokumentów o osiedlu Syberka

Pomysł stworzenia albumu zrodził się w ubiegłym roku, na dziewięć miesięcy przed 55 -leciem lokacji osiedla. Wczoraj rozmawialiśmy ze Sławomirem Brodzińskim, jednym z trzech autorów albumu.

Album ma w sumie trzech autorów. Za część historyczną odpowiada Stefania Hanusek, historyk z Muzeum Zagłębia w Będzinie, a za zdjęcia Wojciech Borkowski. Uzupełnieniem jest aneks, w którym znajdują się patroni ulic. Od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać, kiedy powstała Syberka. Mieszkam w zasadzie w tym samym miejscu na Syberce od 1976 roku. Kilka lat temu po założeniu rodziny zmieniłem tylko klatkę w bloku. Wiedziałem, że jest jakaś okrągła data i zacząłem szukać informacji. W spółdzielni mieszkaniowej "Wspólnota", w urzędzie nie było nic wiążącego.

W końcu pomalutku zacząłem docierać do uchwały prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z 23 grudnia 1957 roku. To był pierwszy dokument, mówiący o tym, że w tym miejscu powstanie osiedle czyli obecna Syberka. Do dokumentu dotarłem w marcu 2012 r. Czyli mieliśmy dokładnie dziewięć miesięcy. Ale doskonale zdawałem sobie sprawę, że nie uda się tak szybko stworzyć tego albumu. W końcu jednak jest.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!