Belfast Giants – Tauron KH GKS Katowice 2:4. GieKSa awansowała do finału Pucharu Kontynentalnego! W decydującym meczu pokonała gospodarzy

Belfast Giants - Tauron KH GKS Katowice
Belfast Giants - Tauron KH GKS Katowice GKS Katowice
W ostatnim meczu turnieju półfinałowego Pucharu Kontynentalnego w Belfaście hokeiści Tauron KH GKS Katowice wygrali z drużyną gospodarzy, Giants 4:2, choć przegrywali 0:2. GieKSa awansowała do turnieju finałowego! Turniej Final Four rozegrany będzie w styczniu.

Katowiczanie zaczęli turniej od historycznej wygranej z włoskim Ritten Sport 4:0. W drugim meczu turnieju w Belfaście GKS przegrał z Medvescakiem Zagrzeb 2:3. Po ostrym starciu w piątkowym spotkaniu Michał Rybak trafił do szpitala na obserwację. U napastnika katowickiej drużyny zdiagnozowano delikatne wstrząśnienie mózgu. „Pewien czas musi odpocząć, a potem wraca do gry!” - napisano na klubowym Twitterze.

W pierwszym sobotnim meczu Medvescak pokonał Ritten 3:1. To oznaczało, że GieKSa musi wygrać z Giants, aby awansować do kolejnej rundy. Gospodarze turnieju przystąpili do meczu z katowiczanami z kompletem punktów – wcześniej wygrali z Ritten 6:2 i Medvescak 4:0.

W meczu przeciw Giants GieKSa przegrywała po I tercji. Na początku II części katowiczanie się zagapili i Darcy Murphy podwyższył prowadzenie irlandzkiej drużyny.

To jednak nie załamało ekipy z Katowic. Po bramkach Mikołaja Łopuskiego i Jesse Rohtli po dwóch tercjach był remis 2:2.

Trzecią tercję wicemistrz Polski rozpoczął od przewagi 5 na 3, ale gospodarze nie dali sobie strzelić bramki. W 45. minucie jednak padł gol dla gości, którzy grali 5 na 4 i ponownie na listę strzelców wpisał się Łopuski. Sędziowie skorzystali z analizy wideo i uznali bramkę dla GieKSy.

Gospodarze zaciekle atakowali, a w ostatniej minucie wycofali bramkarza. GieKSa trafiła do pustej bramki i wygrała 4:2. Mikołaj Łopuski został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu.

Turnieju Final Four odbędzie się 11-13 stycznia 2019 roku. Awans uzyskał też zespół Belfast Giants. Trzecie miejsce w turnieju w Irlandii Północnej Medvescak Zagrzeb, a czwarte Ritten Sport.

Hokeistom GKS-u w Irlandii Północnej towarzyszyła grupa kibiców, których postawa została zauważona przez klub. Działacze postanowili im podziękować.

„Ważny komunikat. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wsparcia kibiców w Belfaście. Dlatego wszyscy fani GieKSy, którzy okażą w styczniu w „Satelicie” bilety z Pucharu Kontynentalnego, otrzymają od nas upominek!” - napisano na klubowej stronie.

Belfast Giants – Tauron KH GKS Katowice 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

1:0 Joshua Roach (10), 2:0 Darcy Murphy (22), 2:1 Mikołaj Łopuski (32) 2:2 Jesse Rohtla (35), 2:3 Mikołaj Łopuski (45), 2:4 Janne Laakkonen (60)

GKS Katowice: Lindskoug (Kieler) - Heikkinen, Tuhkanen, Rohtla, Łopuski, Wronka - Devecka, Cakajik, Pasiut, Laakkonen, Malasiński - Krawczyk, Wanacki, Fraszko, Starzyński, Urbanowicz - Skokan, Wysocki, Krężołek, Sawicki.