Beltaine po raz trzeci - premiera albumu "Tríú"

  Beltaine po raz trzeci - premiera albumu "Tríú"

  zal

  Aktualizacja:

  W sobotę 15 maj 2010 na półki dobrych sklepów muzyczny trafił najnowszy krążek śląskiego zespołu Beltaine - jednego z najważniejszych folkowych zespołów w Polsce.
  Za sprawą "Tríú", muzycy po raz kolejny udowadniają, jak niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla nich muzyka celtycka. Nowy album to płynne przejścia pomiędzy tradycyjnym folkowym brzmieniem a najbardziej współczesnymi gatunkami muzyki popularnej.

  "Tríú" czyli "Trzecia". Choć tytuł zaczerpnięty został z języka irlandzkiego, to trzeci album w karierze Beltaine w jeszcze większym stopniu, niż dwa poprzednie wydawnictwa, wybiega poza ramy muzyki celtyckiej.
  Muzyka irlandzka i bretońska stanowi w przypadku "Tríú" jedynie bazę dla wycieczek w stronę zdecydowanie współczesnych gatunków muzycznych. Trzecia płyta Beltaine jest dowodem na to, że muzycy z dużą swobodą traktują utarte schematy i potrafią doskonale bawić się muzyką, eksperymentując z dźwiękiem. Tradycyjne melodie są dla nich punktem wyjścia do rozwijania własnego stylu - bazą do tego, by pokazać jak tę muzykę odbierają i czują. Stąd też obok tradycyjnych melodii na krążku słychać różnorodne inspiracje, chociażby muzyką funk czy nawet hip-hopem.

  Album "Tríú" jest trzecim wydawnictwem w 8-letniej karierze Beltaine. Dwa poprzednie - "Rockhill" (2004) i "KoncenTrad." (2007), otrzymały prestiżowy tytuł "Folkowej Płyty Roku", przyznawany w plebiscycie Polskiego Radia - "Wirtu@lne Gęśle".

  BELTAINE powstało w 2002 w Katowicach. Jest to obecnie jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną.

  "Grupa utalentowanych muzyków pozwala sobie na muzyczne eskapady w rejony znane tylko współczesnej muzyce popularnej. To właśnie jest najbardziej charakterystyczne w twórczości Beltaine, bycie poza stylistyczną klamrą. Umiejętność zacierania granic pomiędzy folkowo-celtyckim brzmieniem a współczesnymi trendami w muzyce szczególnie sprawdza się w występach na żywo przed publicznością".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo