Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benedykt XVI rozprawił się z mitem o stajence. Ale u nas powstaną [ZDJĘCIA SZOPEK]

Sławomir Cichy
Żywa szopka to tradycja wielu parafii w regionie
Żywa szopka to tradycja wielu parafii w regionie Łukasz Klimaniec
W niedzielę zaczyna się Adwent. W tym okresie nie tylko przygotowujemy się duchowo do Bożego Narodzenia, ale także zgodnie z tradycją odkurzamy bożonarodzeniowe figurki do szopek, parafie budują w swoich kościołach stajenki, czasem pokaźnych rozmiarów, a najmłodsi uczą się kolęd. A tymczasem papież Benedykt XVI rozprawił się z mitem o stajence.

W Panewnikach, Strumieniu czy Watykanie już budują szopki

Przygotowania do otwarcia żywej szopki trwają już w Strumieniu (powiat cieszyński) od dwóch miesięcy. Zwieziono kukurydzianą słomę na dachy szop, a z pól zebrano marchew. Bo zwierzęta, a będzie ich sporo, muszą przecież jeść. Na przełomie grudnia i stycznia, kiedy prezentowana jest szopka, pojawia się nawet 100 tys. gości.

Atrakcją będzie wielbłąd Czesio. Wypożycza go parafii prywatne zoo z Bukowa pod Raciborzem. Do tego konie, baranki, osioł, strusie i galeria ptaków egzotycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA SZOPEK BOŻONARODZENOOWYCH W WOJ. ŚLĄSKIM W 2010 ROKU

ZOBACZ ZDJĘCIA SZOPEK BOŻONARODZENOOWYCH W WOJ. ŚLĄSKIM W 2011ROKU

- Tutaj mieszka wielu emerytowanych górników. Kiedy szopka już stoi, każdego dnia przyprowadzają wnuki. To pięknie buduje rodzinne więzi. A bywa że szopka skusi ludzi, którzy odeszli od Kościoła i obudzi w nich wspomnienia z dzieciństwa i wiarę - mówi ks. Oskar Kuśka, proboszcz parafii św. Barbary.

Szopka zostanie otwarta 20 grudnia. W Wigilię podczas pasterki zostanie poświęcona. Będzie ją można oglądać do 6 stycznia, a być może o tydzień dłużej.

Podobne atrakcje przygotowują co roku franciszkanie w Katowicach-Panewnikach, paulini na Jasnej Górze, ale także w Watykanie na placu Świętego Piotra.

Nie było zwierząt przy narodzeniu Jezusa

Tymczasem papież Benedykt XVI w swojej najnowszej książce "Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo" bez ogródek rozprawia się z mitami, które narosły wokół tradycji Bożego Narodzenia. Dowodzi, że wbrew powszechnemu przekonaniu narodzeniu Jezusa w stajence nie towarzyszyły zwierzęta. "W Ewangelii nie ma żadnej wzmianki na temat zwierząt. Włączanie zwierząt w scenę narodzin może być inspirowane przez tradycje przedchrześcijańskie " - pisze Benedykt XVI.

Obwieszczając narodziny aniołowie nie śpiewali

Ale to nie wszystko. O zgrozo - w innym fragmencie można przeczytać, że śpiewanie kolęd to także efekt zakorzenionego wśród chrześcijan mitu, który wziął się z powszechnego przekonania o tym, iż aniołowie poinformowali pasterzy o narodzeniu śpiewem. W rzeczywistości, jak wynika z Ewangelii, aniołowie obwieścili ten fakt mówiąc, a nie śpiewając.

- To nieporozumienie zrodziło tradycję śpiewania kolęd - twierdzi papież.

Na koniec, jakby tego było mało, papież poddaje w wątpliwość czas narodzin Jezusa. Błąd w obliczeniach popełnił wczesnochrześcijański mnich Dionizjusz Mały, który uznawany jest za twórcę współczesnego kalendarza i pojęcia "Anno Domini" (łaciński zwrot oznaczający "Roku Pańskiego", odpowiednik skrótu: n.e.).

A wszystko dlatego, że Nowy Testament nie podaje daty narodzin Chrystusa, więc mnich sam ją wyliczył, korzystając ze znanych mu wówczas danych, takich m.in. jak fakt, że Jezus został ochrzczony za czasów cesarza Tyberiusza.

- Cały kalendarz chrześcijański opiera się na błędzie w obliczeniach - czytamy w książce papieża czym po raz pierwszy w historii, jako głowa Kościoła katolickiego potwierdza znane od dawna historykom dane, że Jezus urodził się pomiędzy 7 a 2 rokiem p.n.e.

ZOBACZ ZDJĘCIA SZOPEK BOŻONARODZENOOWYCH W WOJ. ŚLĄSKIM W 2010 ROKU

ZOBACZ ZDJĘCIA SZOPEK BOŻONARODZENOOWYCH W WOJ. ŚLĄSKIM W 2011ROKU

Spokojnie, siła tradycji jest naprawdę wielka

Benedykt XVI nie chce jednak zabrać nam świąt. Zdaje sobie sprawę, że siła tradycji jest wielka.

"Dzieci na całym świecie nie muszą być rozczarowane. Tradycyjne owce lub woły w żłobie są tak głęboko zakorzenione, że bez wątpienia przetrwają mój sceptycyzm. Przecież nikt nie wyrzuci ze swoich szopek osłów!" - pisze papież.

Nikt też nie zamierza rezygnować z kolęd i pastorałek. Choinka, choć to tradycja, która przywędrowała do nas niewiele ponad sto lat temu z Niemiec, też w tym roku rozbłyśnie feerią kolorowych światełek... Współpraca AMC


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!