MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Benefis Stanisława Janickiego - autora "W starym kinie" w Katowicach

Redakcja
Stanisław Janicki
Stanisław Janicki stopklatka.pl
Benefis Stanisława Janickiego, autora filmów dokumentalnych, dziennikarza i krytyka filmowego znanego miłośnikom kina m.in. z prowadzonego w latach 1967-1999 cyklu "W starym kinie" odbył się w niedzielę w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Bohater wieczoru Stanisław Janicki, który niedawno obchodził 80 urodziny, opowiadał o swojej pracy, pasji, życiu.

"Pierwszym filmem jaki widziałem była Królewna Śnieżka Walta Disneya. To było w Sali Romy w Warszawie tuż przed wybuchem wojny. Nie wiem czy to mnie oczarowało, w każdym bądź razie zapamiętałem ten film bardzo dokładnie" - wspominał bohater wieczoru.

Kiedy oglądał "Królewnę Śnieżkę" miał 6 lat, ale ten film - jak mówił - nie miał wpływu na późniejsze, zawodowe zainteresowanie filmem. "Na pewno jakimś momentem zwrotnym były studia na wydziale dziennikarskim na specjalizacji filmowej prowadzonej przez prof. Jerzego Toeplitza. Był to nie tylko wspaniały teoretyk, historyk filmu, ale też cudowny pedagog i wydaje mi się, że on w jakiś sposób wszczepił we mnie to zainteresowanie filmem" - powiedział Janicki.

Benefis w Kinoteatrze Rialto poprowadziła Krystyna Loska. Gośćmi Janickiego byli m.in. scenograf Barbara Ptak i aktor Włodzimierz Pohl, odtwórca głównej roli w filmie "Brat papieża" w reżyserii Janickiego. Film w konwencji fabularyzowanego dokumentu jest poświęcony starszemu bratu Karola Wojtyły, który zmarł nagle na szkarlatynę w wieku 26 lat.

Benefis wzbogacono licznymi fragmentami filmów znanych z cyklu "W starym kinie" oraz piosenkami filmowymi, które zaprezentowała Maja Suprun, aktorka Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

W poniedziałek, w Kinie Kosmos-Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach Janicki weźmie udział w premierze poświęconego mu filmu dokumentalnego pt. "Nie robić głupstw". Dokument wyreżyserował Krzysztof Tusiewicz. "Reżyser przybliża barwną sylwetkę bohatera od lat związanego z kinem. Wraz ze Stanisławem Janickim ruszymy w podróż do jego przeszłości" - informuje Kino Kosmos w Katowicach.

Stanisław Janicki – dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina, pisarz - urodził się 11 listopada 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jest absolwentem wydziału dziennikarstwa (specjalizacja filmowa) Uniwersytetu Warszawskiego (1955). Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pracował m.in. w miesięcznikach "Film" i "Kino". Wielokrotnie był członkiem jury festiwali filmowych. W latach 1967-1999 był autorem cyklicznego programu TVP "W starym kinie" - jednym z najdłużej nadawanych programów filmowych w historii polskiej telewizji. Janicki jest również autorem książek - "Polscy twórcy filmowi", "Film polski od A do Z", "Polskie filmy fabularne 1902-1988".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!