Benefity w ostatnich latach stały się ważnym elementem firmowego życia. Odpowiednie motywowanie pracowników to podstawa, a wraz ze wzrostem potrzeb pojawiły się nowe możliwości. Świadczenia można w prosty sposób przyznawać korzystając np. ze spójnego systemu kart. Dlaczego warto wybrać taką formę?

Dlaczego warto wybrać karty przedpłacone?

Form motywacji pracowników jest wiele. Mogą one dotyczyć zarówno organizacji pracy, jak i dawać materialne korzyści np. w nagrodę za dobre wyniki. Decydując się jednak na konkretną opcję, należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich pracowników. Dlaczego więc warto wybrać karty przedpłacone? Oferują one zatrudnionym wiele możliwości wykorzystania.      

Na siłownię i do kina

Który z benefitów dla pracowników był najpopularniejszy ubiegłym roku? Na pierwszym miejscu znalazły się karnety do klubów fitness i na siłownie. Popularność tego typu miejsc od lat jest wysoka, a wielu pracowników chciałoby pochwalić się wysportowaną sylwetką. Co więcej, sport to idealna odskocznia po 8 godzinach spędzonych przed monitorem. A co w przypadku, gdy pracownik nie może z jakiegoś powodu skorzystać z karty sportowej? Wtedy warto rozważyć zamianę karnetu na jakiś inny benefit. Ciekawą alternatywą może być wybór karty sportowej i kulturalnej. Dzięki niej użytkownicy mają wybór, z jakich aktywności chcą skorzystać. Zamiast na siłownię, można wybrać się do kina, galerii lub muzeum.    

Zabierz kartę na lunch

Wychodząc do pracy, w zasadzie każdy zabiera ze sobą coś do jedzenia. W końcu przez 8 godzin nie zawsze znajdzie się chwilę na wyskoczenie do pobliskiego sklepu. Czasem zabieranie własnego obiadu może się okazać problematyczne, wiąże się to oczywiście z wcześniejszym przygotowaniem, przyniesieniem itp. Ciekawym benefitem dla pracowników mogą okazać się więc karty na lunch. Z ich pomocą można płacić jednakowo w firmowej stołówce, lokalach gastronomicznych, a także przy zamówieniach na telefon. Karta ułatwi życie zarówno tym, którzy przerwy lubią spędzać w okolicznej restauracji, jak i tym, pragnącym wybrać się po pracy na kolację z bliskimi. A jakie korzyści ma pracodawca? Wartość takiej karty jest zwolniona ze składki ZUS do 190 zł miesięcznie.   

Karta zamiast bonów

Karty mogą być również formą okazania wdzięczności za zaangażowanie pracownika. Okazji do ich wręczenia jest mnóstwo – urodziny pracownika, święta czy też świetne wyniki. Karty przedpłacone, bo o nich mowa, to prezent uniwersalny, w końcu każdy z pracowników może wykorzystać otrzymane środki w dowolny sposób. Jedni przeznaczą dodatek na większe zakupy, inni sprawią przyjemność sobie lub bliskim.