Bernard Krawczyk nie żyje. Artysta, którego kochali wszyscy,...

  Bernard Krawczyk nie żyje. Artysta, którego kochali wszyscy, zmarł po krótkiej i gwałtownej chorobie

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bernard Krawczyk
  Rok 2013. Bernard Krawczyk w Mysłowicach, które stały się jego rodzinnym miastem
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Bernard Krawczyk nie żyje. Trudno było w tę śmierć uwierzyć. Podświadomie wszyscy czekaliśmy na jakieś, choćby irracjonalne, zaprzeczenia złej wiadomości. Ale zaprzeczenie nie było... - pisze Henryka Wach-Malicka.
  Bernard Krawczyk zmarł w wieku 87 lat, po krótkiej i gwałtownej chorobie.

  BERNARD KRAWCZYK SPOCZNIE W KATOWICACH PANEWNIKACH

  20 maja 1931 - 12 sierpnia 2018

  Wspaniały aktor i niespotykanie życzliwy człowiek, o którym Kazimierz Kutz powiedział kiedyś, że „Benia trzeba do jakiejś księgi rekordów zapisać, bo to ewenement - nie ma ani jednego wroga!”.

  BERNARD KRAWCZYK NIE ŻYJE: POZOSTAWIŁ PO SOBIE WIELE RÓL TEATRALNYCH I FILMOWYCH

  Tę wrodzoną otwartość i wyrozumiałość dla innych, wewnętrzne ciepło i niesamowite poczucie humoru, wpisywał Bernard Krawczyk w znakomitą większość z kilkuset scenicznych postaci, jakie zagrał w ciągu długiego, artystycznego życia. Postaci z wielkiej klasyki, przedstawień muzycznych i sztuk współczesnych, a także filmów i seriali.  Grał zaś właściwie do śmierci - spektakle z jego udziałem pozostawały przecież do wczoraj w repertuarze Teatru Śląskiego, przymierzał się ambitnie do nowych projektów.

  Nikt mu, zresztą, nigdy lat nie liczył, bo i nie było takiej potrzeby. Kondycję miał, zdawało się, żelazną, pamięć doskonałą i mnóstwo pomysłów interpretacyjnych w zanadrzu…

  ZOBACZ ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Bernard Krawczyk wchodzi na scenę i ...jest  Nigdy nie bał się aktorskich wyzwań i awangardowych inscenizacji. Znakomicie czuł się w sztukach Sławomira Mrożka, Witolda Gombrowicza czy Eugenea Ioneski Ponad wszystko kochał jednak teatr słowa, z którego potrafił wydobyć najmniejszy niuans i kochał recytować poezję, zwłaszcza romantyczną. Mówił, że tak ukształtowali go pierwsi nauczyciele aktorskiego fachu, którego uczył się w słynnym katowickim Studium Aktorskim, w początkach lat 50. XX wieku, pod okiem takich tuzów, jak Gustaw Holoubek czy Roman Zawistowski.

  Młody artysta szybko pokazał jak wielki i różnorodny ma talent, szybko spodobał się też publiczności.To był ten typ aktora, który wchodzi i natychmiast skupia na sobie uwagę widza; choćby słowa nie powiedział! Sceniczny magnetyzm zachował zresztą do końca... Nic dziwnego zatem, że wiele razy otrzymywał propozycje angażu do innych teatrów; m.in. Łodzi, Wrocławia i Warszawy. Ale pozostał u nas, wiążąc się zawodowo z Teatrem Śląskim i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, grał też w Teatrze Nowym w Zabrzu i Gliwickim Teatrze Muzycznym.

  Na Śląsku, czyli u siebie  Urodzony w Podłężu Szlacheckim, w dzieciństwie przeprowadził się z rodzicami do Mysłowic, które nazywał miastem rodzinnym. A jego pierwszym językiem była śląska gwara, dzięki której mógł wiele lat później stworzyć. Francika, jedną z najsympatyczniejszych postaci telewizyjnej noweli „Sobota w Bytkowie”. I zagrać w kultowych filmach Kazimierza Kutza. Mówił o sobie „jestem aktorem przydatnym”. Nie miał racji. Bernard Krawczyk był Wielkim Aktorem. I cudownym człowiekiem.

  Bernard Krawczyk o Śląsku...  Co mnie tu trzyma? Klimat, ludzie, rodzina i przyjaciele, tradycja, cmentarze nawet, bo jak tu odwiedzać groby bliskich, gdy są daleko? A może nie ma w tym tajemnicy, tylko zwykły wybór? Jestem tu, bo tylko tu czuję się dobrze. Pracy mi nie brakuje, publiczność mnie dostrzega, familia pod ręką, po co zmieniać coś, co nas satysfakcjonuje?

  Bernard Krawczyk o aktorstwie  W teatrze grałem chłopów i królów, traktorzystów i arystokratów, pierwszy plan i epizody. Czasem zastanawiam się jednak, czy aktorstwo to aby na pewno taka sama profesja jak inne. Jeśli w tym samym tygodniu raz jesteś Chudogębą, a raz Zygmuntem Augustem? Jeśli rano, na próbie, mieszkasz w świecie Becketta, wieczorem mówisz językiem Dostojewskiego, a w nocy uczysz się tekstu Różewicza? Wszystko zależy od tego, czy kochasz tak pracować. Ja kocham.

  Jan Englert w liście na jubileusz Bernarda Krawczyka  “Nigdy nie zabiegałeś o poklask i nie zamieniałeś talentu na dobra materialne. W naszej teatralnej kopalni coraz mniej pozostało takich robotników...”

  Bernard Krawczyk o pieśniach śląskich


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie dalej z nami

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Szkoda że tacy wspaniali ludzie nas opuszczają ,ale na zAwsze będą w naszej pamięci.Dzięki za slowa ,usmiech i wrazliwośc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie dalej z nami

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Szkoda że tacy wspaniali ludzie nas opuszczają ,ale na zAwsze będą w naszej pamięci.Dzięki za slowa ,usmiech i wrazliwośc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniały Człowiek

  Łukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jest mi wyjątkowo smutno. Dla mnie Pan Bernard był ostoją Śląskości, szlachetności, wyjątkowej wrażliwości zawodowej i społecznej. Jako Ślazak byłem, jestem i będę bardzo dumny z Pana Bernarda i...rozwiń całość

  Jest mi wyjątkowo smutno. Dla mnie Pan Bernard był ostoją Śląskości, szlachetności, wyjątkowej wrażliwości zawodowej i społecznej. Jako Ślazak byłem, jestem i będę bardzo dumny z Pana Bernarda i jestem mu wdzięczny za cudowny wzór do naśladowania..... Jednak żal pozostanie gdyż takich wspaniałych ludzi już niewielu. Dziękujemy Panie Beniu będziemy pamiętali!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ostastni? Mohikanin

  Autochton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Brak mi slow. Pozostaja tylko lzy i wspomnienia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  the best!!!.

  slonzok. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Byl wspaniały.Zawsze lubilem sluchac jego piosenek .'' Kejby wongel bol by bioly''

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA