Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskid Śląski. Na Kozią Górkę wróciła drewniana altana. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Drewniana altana stoi już na szczycie Koziej Góry. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Drewniana altana stoi już na szczycie Koziej Góry. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Na szczyt Koziej Góry w Beskidzie Śląskim wróciła drewniana altana. Od niedawna mogą w niej wypoczywać odwiedzający ten leżący w granicach administracyjnych Bielska-Białej szczyt turyści.

Drewniana altana znów na szczycie Koziej Góry

Obiekt został wybudowany w ramach projektu pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I. Z kolei drewniany pawilon widokowy po raz pierwszy w tym miejscu stanął dokładnie 124 lata temu, w lecie 1898 roku.

Jak poinformował bielski Ratusz, drewniana altana ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak kiedyś. Wykonali ją, na zlecenie wykonawcy, profesjonaliści – górale z Nowego Targu.

W ramach projektu odnowienia doczekało się też miejsce biwakowe w rejonie dawnej skoczni narciarskiej w Cygańskim Lesie. W miejsce starych wiat powstały dwie nowe o konstrukcji gabionowej z drewnianymi ławkami i stolikami w środku. Obok jest miejsce na ognisko i kamienny grill. W miejscu drewnianej wiaty pojawiła się mniejsza, obok drugi grill i miejsce na ognisko. Są też nowe kosze na śmieci. Wszystko tworzy spójną całość. Nieopodal tego miejsca znajdują się również nowe nasadzenia – wilgotna łąka z turzycami, sitem i irysami.

Zobacz zdjęcia:

Kozia Górka i miejsce biwakowe to jednak nie jedyne lokalizacje, które zyskały nowy wygląd w ramach tego samego projektowego zadania. Końca dobiega bowiem budowa pięciokilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej na skraju Cygańskiego Lasu.

Na ścieżkę składają się dwie pętle – dłuższa i krótsza dla młodszych dzieci. Na pewnym odcinku jest ona wysypana kruszywem. Nawierzchnie z kruszywa obejmują tylko fragment, gdzie ścieżka była uszkodzona lub pokryta asfaltem. Znaczna jej część pozostanie w formie naturalnej.

Nie przeocz

Idąc tą trasą, turysta napotka tablice edukacyjne, miejsca z grami edukacyjno-manualnymi i drewnianymi konstrukcjami do ćwiczeń dla dzieci. Przy ścieżce powstaje również ogród sensoryczny z roślinami, które mają oddziaływać na smak, węch, dotyk i wzrok. Są tam więc rośliny o nieregularnej fakturze, będą one stymulować dotyk, a bardzo kolorowe - wzrok. Wśród nich czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, konwalie, lilie złotogłów, koper ogrodowy. Wszystko uzupełnią tablice gatunkowe, ławki i kosze na śmieci.

- Inwestycje z tego zadania projektowego powinny być ukończone do połowy maja. Natomiast efekt ogrodu sensorycznego częściowo zobaczymy w tym roku, ale w pełni zapewne w drugim czy trzecim, kiedy rośliny urosną - dodają w Urzędzie Miejskim.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera