Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskid Żywiecki: Zobacz Małą Fatrę z Wielkiej Raczy

Tomasz Szymczyk
Na Wielkiej Raczy można liczyć na ciekawe widoki
Na Wielkiej Raczy można liczyć na ciekawe widoki TOS
Worek Raczański z Masywem Wielkiej Raczy to bardzo urokliwa część Beskidu Żywieckiego

Masyw Wielkiej Raczy to najbardziej na południe wysunięta część województwa śląskiego. Liczący 1236 metrów n.p.m. szczyt jest jednym z najwyższych w Beskidzie Żywieckim i jednym z najbardziej urokliwych w tej części polskich gór, dlatego godny jest polecenia na weekendową wycieczkę.

Zmotoryzowani miłośnicy gór powinni z Żywca kierować się na Rajczę, a stamtąd do Rycerki Górnej, gdzie można pozostawić samochód. Ci, którzy w góry jeżdżą pociągiem powinni wysiąść w Soli lub Zwardoniu, ale czeka ich o wiele dłuższa wędrówka.
Najkrótszy szlak prowadzący na Wielką Raczę rozpoczyna się w Rycerce Górnej. Kierując się żółtymi znakami powinniśmy dotrzeć na szczyt w niecałe dwie godziny. Można oczywiście przedłużyć marsz i z Rycerki wyjść w kierunku Przegibka. Dojście do tamtejszego schroniska zajmie nam godzinę,po kolejnych 10 minutach osiągniemy samą przełęcz. Stąd mamy do dyspozycji szlak niebieski poprowadzony szczytami wzdłuż granicy polsko-słowackiej lub czerwony, omijający wzniesienia.

Czas przejścia obydwoma jest podobny. To około 2 godzin i 45 minut.

Czerwony i niebieski szlak prowadzą również na Wielką Raczę z dworca kolejowego w Zwardoniu. Czas przejścia niebieskim szlakiem - wzdłuż granicy - to około 5 godz., czerwonym - omijającym szczyty - ok. 4,5 godziny.

Na Wielką Raczę można dotrzeć również od strony słowackiej. Szlaki na szczyt prowadzą z Oszczadnicy, która jest też sporym ośrodkiem narciarskim. Zarówno polska, jak i słowacka część całego masywu są objęte ochroną.

Już w 1934 roku bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wzniósł na Wielkiej Raczy schronisko. Zniszczony w 1945 r. obiekt po wojnie przez wiele lat niszczał. Wszystkie szlaki z wyjątkiem żółtego z Rycerki były przez pewien okres zamknięte. Dopiero w połowie lat sześćdziesiątych zapadła decyzja o remoncie schroniska. Dzisiaj jest możliwość nocowania tu. Działa też bufet.

Wielka Racza jest zalesiona, ale na samym szczycie, ponad schroniskiem, znajduje się spora polana, która może posłużyć turystom za miejsce odpoczynku w pozycji leżącej, ale to też miejsce, z którego można podziwiać wspaniałe widoki. Oprócz okolicznych szczytów wyróżnia się m.in. słowackie pasmo Małej Fatry.

Oglądanie krajobrazów ułatwia wybudowana w 1997 roku wspólnie przez Polaków i Słowaków platforma widokowa.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!