Grotołazi zgubili się pod ziemią. Do jaskini w Trzech Kopcach ruszyli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR
Do Centralnej Stacji Ratownictwa w Szczyrku dotarła w niedzielę informacja o dwóch grotołazach, którzy zaplanowali wejście do jaskini położonej w masywie Trzech Kopców w Beskidzie Śląskim i o umówionej godzinie nie wyszli na powierzchnię, nie skontaktowali się z rodziną, a ich telefon nie odpowiadał.
Ratownicy z Centrali oraz dyżurni z SR Klimczok udali się na miejsce, by rozpoznać sytuację. W gotowości do działań pozostawali ratownicy poinformowani o działaniach smsem systemowym.
Pierwszy zespół wszedł do jaskini. Podczas sprawdzania jednego z ciągów tzw. Groty Klimczoka, usłyszeli odpowiedź na nawoływanie i po chwili spotkali się z grotołazami, którzy zabłądzili pod ziemią.
Mężczyźni nie wymagali pomocy medycznej i zostali wyprowadzeni przez ratowników na powierzchnię.
– O problemach grotołazów mogliśmy dowiedzieć się tylko dlatego, że poinformowali najbliższych o tzw. godzinie alarmowej. Gdy minęła, rodzina wiedziała, co zrobić – wezwała pomoc – przekazali ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR.
Podczas minionego weekendu GOPR odnotował w Beskidach dziesięć wypadków, w tym sześć rowerowych, trzy turystyczne i jeden w jaskini.
Jaskinia w Trzech Kopcach
Jaskinia w Trzech Kopcach, nazywana także Grotą Klimczoka, to jaskinia szczelinowa położona w masywie Trzech Kopców w Beskidzie Śląskim, trzecia pod względem długości w polskich Karpatach fliszowych. Została odkryta w 1946 r. przez – jak podają źródła – A. Jasiewicza.
Wejście do jaskini, w postaci studni głębokiej na 4,3 m, znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Jaskinia przypomina labirynt rozwiniętych w kilku poziomach korytarzy i sal o łącznej długości 1250 m. Utrzymuje się tam temperatura około sześciu stopni Celsjusza.
Dojście do otworu znajduje się niedaleko żółtego szlaku turystycznego biegnącego z Klimczoka na Błatnią lub szlaku czerwonego z Karkoszczonki na Klimczok.
Główny ciąg jaskini utworzony jest z szeregu szczelinowatych korytarzy, a także kilku większych sal typu zawaliskowego, takich jak: Sala Zbójców, Sala Nietoperzy, Wysoka Komora, Strych, Sala Przedpokój, Komnata Chrystusa, Sala Ewy, Sala Kazików oraz Sala Końcowa.
Jaskinią opiekuje się Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała, który cyklicznie organizuje akcje sprzątania jaskini. Obecnie Jaskinia w Trzech Kopcach jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Nie przeocz
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?