Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy mają nową atrakcję: w Brennej Leśnicy powstała tężnia

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tężnia solankowa w Brennej Leśnicy
Tężnia solankowa w Brennej Leśnicy materiały prasowe
Gmina Brenna ma własną tężnię - zbudowano ją w Leśnicy, tuż obok placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Tężnia zasilana jest słynną solanką z Zabłocia na Śląsku Cieszyńskim, która posiada wiele właściwości leczniczych.

Tężnia solankowa w Brennej Leśnicy to nowa atrakcja nie tylko gminy, ale i całego regionu. Takie efektowne instalacje cieszą się duża popularnością w śród mieszkańców i trustów. Zwłaszcza, że tężnie zasilane są solanką z Zabłocia, która ma wiele właściwości leczniczych. Podobne tężnie znajdują się m.in. w Jaworzu, Dębowcu oraz Soli na Żywiecczyźnie.

Nie przeocz

Tężnia solankowa w Brennej Leśnicy to najważniejsza część zakończonej niedawno inwestycji, która prócz budowy tężni obejmowała również wybrukowanie terenu spacerowego oraz montaż ławek, latarni solarnych, koszów na śmieci, stojaków na rowery oraz stacjonarnego rowerka z... ładowarką usb.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

- Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie wielu schorzeń – mówi wójt Brennej Jerzy Pilch. Dodaje, że mieszkańcy Górek i Brennej od wiosny do jesieni będą mogli z takich inhalacji korzystać u siebie - Fakt, że powstała ona w sąsiedztwie placu zabaw i siłowni „pod chmurką” sprawia, że mamy w Leśnicy ciekawy kompleks sportowo-rekreacyjny - przyznaje wójt Pilch.

Niewykluczone, że w przyszłości po drugiej stronie ulicy znajdzie się parking dla osób chcących skorzystać z tężni solankowej.

W tężni solankowej w Brennej Leśnicy wykorzystywana jest solanka wydobywana z odwiertu „Korona” w Zabłociu. Odwiert ten czynny jest od 1892 roku, a pochodząca z niego solanka (zawierająca między innymi biogeniczny jod, wapń oraz magnez) ma potwierdzone właściwości lecznicze. Inhalacje z jej użyciem wspomagają profilaktykę i leczenie wielu schorzeń m.in, nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i zatok, rozedmy, pylicy płuc i astmy oskrzelowa, a także niedoczynności tarczycy, nerwicy wegetatywnej.

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty