Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy szykują się na przyjazd narciarzy [ZOBACZ INWESTYCJE]

Jacek Drost
Szwajcarska 6-osobowa kanapa na Złotym Groniu w Istebnej
Szwajcarska 6-osobowa kanapa na Złotym Groniu w Istebnej DZ
Beskidzkie miejscowości narciarskie powoli, acz systematycznie budzą się z inwestycyjnego letargu. I dobrze, bo opóźnienia w narciarskiej infrastrukturze są ogromne. Dalsze czekanie z założonymi rękoma byłoby samobójstwem. Jakiś czas temu dobry przykład dały wiślańskie prywatne ośrodki robiąc wyciągi na m.in. Soszów czy Cieńków. Za ich przykładem poszli inni. Nowości narciarze mogą się w nadchodzącym sezonie spodziewać w Bielsku-Białej, Istebnej, Szczyrku, Korbielowie.

- Montujemy właśnie sześcioosobową, szwajcarską wyprzęganą kolej o długości 800 metrów. Będzie to jedyna taka kanapa w Beskidach, bo najbliżej sześcioosobowe kanapy są w Białce Tatrzańskiej, Zieleńcu i Karpaczu. Skłoniła nas do tego potrzeba rynku. Jesteśmy w branży od 20 lat, znamy potrzeby narciarzy. Szczególnie w soboty i niedziele stoją w kolejkach, a narciarstwo ma być łatwe i przyjemne. Stąd pomysł na taką kanapę. Docelowo w ciągu godziny wywiezie na szczyt 2800 osób, znacznie też skróci się czas wyjazdu, z siedmiu do dwóch minut i 40 sekund. Ludzie dzisiaj liczą pieniądze, więc ci, którzy będą posiadali karnety czasowe, wykorzystają dwukrotnie więcej zjazdów - mówi Aleksandra Libera-Cichy, współwłaścicielka ośrodka Złoty Groń w Istebnej.

Inwestycja jest na ukończeniu. Postawione są słupy, powieszona lina, brakuje jeszcze krzesełek i automatyki. Rozruch kolejki nastąpi w połowie grudnia.

W sąsiednim ośrodku Zagroń, który w ostatnich latach poczynił spore inwestycje budując m.in. czteroosobową kolejkę i park wodny, tej zimy na narciarzy także czekają nowości. Jak informuje Janusz Waszut, kierownik Zagronia dla narciarzy przygotowali 900-metrową trasę.

Wreszcie swojej stacji narciarskiej doczeka się Bielsko-Biała, określająca się mianem stolicy turystycznego regionu. Pod szczytem Dębowca na ukończeniu są już czteroosobowa kolejka krzesełkowa o długości około 600 m oraz krótki wyciąg orczykowy dla dzieci uczących się jeździć na nartach. Stok będzie naśnieżany i oświetlony. W pobliżu powstał parking. Kompleks na Dębowcu będzie służył nie tylko narciarzom i snowboardzistom, ale ma być całoroczną atrakcją Bielska-Białej. Dlatego przewidziano tam plac zabaw i park linowy.

- Na razie remontujemy hotel, w tym sezonie oddamy do użytku tylko 200-metrowy taśmociąg do kolejki. Ułatwi on narciarzom dojazd z parkingu do krzesełka dwuosobowego na Szczawinach. Jak uzyskamy stosowne pozwolenia, to zaczniemy większe inwestycje. Planujemy budowę gondoli sześcioosobowej - mówi Edward Kudzia, kierownik ośrodka Narciarskiego Pilsko w Korbielowie, który przed kilkoma miesiącami zmienił właściciela i powoli nabiera wiatru w żagle.Nowy właściciel ośrodka chce stworzyć nowoczesną stację narciarską połączoną z ośrodkiem wypoczynkowym, aqua parkiem i usługami spa&welness. W planach jest też m.in. wybudowanie dwóch kolei krzesełkowych - z Polany Strugi na Halę Miziową i z Kamiennej ponad Halę Buczynka.

Szczyrk też nie zasypia gruszek w popiele. Zmienia się miejscowość, w której pojawił się np. rynek, zmieniają się ośrodki. Czyrna Solisko unowocześniła oświetlenie i naśnieżanie, a COS, mający w planach unowocześnienie kolejki, zmodernizował trasę narciarską FIS na Skrzycznem.

Tak jest u nas. A jak u "konkurencji"? Zobacz, jak się jeździ w Alpach:
ZILLERTAL:

ZERMATT:

VAL GARDENA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo