Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzka 5 apeluje do premiera: Otworzyć obiekty noclegowe i restauracje!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Przedstawiciele Beskidzkiej 5 podkreślają, że właściciele stacji i ośrodków narciarskich są świetnie przygotowani do zarządzania i wdrażania odpowiednich procedur i środków w tym zakresie, a ubrania narciarzy minimalizują ryzyko zakażenia.
Przedstawiciele Beskidzkiej 5 podkreślają, że właściciele stacji i ośrodków narciarskich są świetnie przygotowani do zarządzania i wdrażania odpowiednich procedur i środków w tym zakresie, a ubrania narciarzy minimalizują ryzyko zakażenia. Łukasz Klimaniec
Przedstawiciele gmin skupionych w Beskidzkiej 5 wystosowali wspólne stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego. Postulują otwarcie na sezon zimowy obiektów noclegowych, restauracji i całej infrastruktury okołonarciarskiej na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych.

Przedstawiciele gmin Beskidzkiej 5 (Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustronia i Wisły) wystosowały wspólne stanowisko i postulaty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie obostrzeń w nadchodzącym sezonie zimowym. We wspólnym stanowisku podkreślają, że u progu sezonu zimowego priorytetem jest zwrócenie szczególnej uwagi na branżę hotelarską, gastronomiczną, narciarską oraz cały szereg branż pokrewnych, uzależnionych w Beskidach od turystyki.

- Turystyka pozwala na utrzymanie zatrudnienia wielu podmiotów gospodarczych, funkcjonujących na naszym terenie.
Chcemy podkreślić, że Beskidzka 5, czyli 5 gmin turystycznych, leżących w Beskidzie Śląskim, znajduje się zaledwie 80 kilometrów od aglomeracji śląskiej, w której mieszka ponad 6 milionów osób. Beskidy od zawsze były dla Górnego Śląska naturalnym miejscem wypoczynku, a turystyka w Beskidzkiej 5 jest głównym źródłem dochodu jej mieszkańców - zaznaczają.

Nie przeocz

Przytaczają też dane dotyczące branży turystycznej w Beskidzkiej 5

  • Liczba przedsiębiorstw: 5 435
  • W tym związanych ściśle z turystyką: 1 537
  • Liczba osób pracujących w turystyce: 15 910
  • Liczba mieszkańców: 55 810
  • Liczba stacji narciarskich: 34
  • Liczba miejsc noclegowych: 33 914
  • Liczba obiektów gastronomicznych: 470

Wskazują, że ostatnie lata, były dla gmin Beskidzkiej 5 czasem rozwoju infrastruktury turystycznej, która działa sprawnie i przynosi korzyści gościom, mieszkańcom, samorządom, a także całemu regionowi. - Bez turystyki nie poradzimy sobie z domknięciem kolejnych budżetów, wkładem własnym do kolejnych inwestycji i z zagraniczną konkurencją - nie ukrywają.

Gminy Beskidzkiej 5 postulują:

  • Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych (obiekty noclegowe, restauracje, handel, szkoły narciarskie, trasy narciarstwa biegowego, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu i cała infrastruktura okołonarciarska) na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych. Konieczność traktowania branży turystycznej i sportowej jako całości.
  • Wydłużenie ferii zimowych z 2 tygodni do 8 tygodni (od 18.01.2021 do 14.03.2021) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego w górach i innych regionach Polski.
  • Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy turyści polscy będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, których oferta turystyczna będzie w pełni dostępna w sezonie zimowym.
  • Zmianę terminu obowiązywania „Etapu odpowiedzialności” na: do 13 lub 20 grudnia 2020.
  • Traktowanie rekompensaty za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać wszystkich strat finansowych ani tym bardziej społecznych.

Argumentują, że sporty zimowe z reguły uprawiane są na świeżym powietrzu, na otwartych i dużych przestrzeniach, są istotne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. W Beskidzkiej 5 podkreślają, że kwestie bezpieczeństwa użytkowników kolei linowych i wyciągów od zawsze są podstawą funkcjonowania każdej stacji turystyczno-narciarskiej.

- Ich właściciele są świetnie przygotowani do zarządzania i wdrażania odpowiednich procedur i środków w tym zakresie, a ubrania narciarzy minimalizują ryzyko zakażenia – szaliki, kominy, chusty osłaniające twarz, rękawice, gogle - wskazują w Beskidach. I przypominają, że kolejką linową jedzie się średnio kilka minut, a do tej pory nie było w Polsce przypadków ognisk koronawirusa wśród klientów stacji turystyczno-narciarskich.

- Turysta, który zawita w Beskidy, potrzebuje m.in. skorzystać z noclegu czy punktów gastronomicznych oraz usługowych. Uważamy, że powrót do poprzednio obowiązujących wymogów sanitarnych, dotyczący branży noclegowej i gastronomicznej, powinien nastąpić znacznie szybciej niż 28 grudnia 2020 r. - zaznaczają przedstawiciele gmin Beskidzkiej 5.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera