Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości stanie się filią Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach?

JAK
Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości działa w remontowanej właśnie zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja 13.
Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości działa w remontowanej właśnie zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja 13. FOT. JAK
Udostępnij:
Apel wyrażający sprzeciw wobec projektu ustawy likwidującej Beskidzką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej jako samodzielnego podmiotu przyjęła Rada Miejska Bielska-Białej na ostatniej sesji. Podkreślili w nim, że centralizacja nie przysłuży się prężnie działającej do tej pory izbie i wpłynie niekorzystnie na miasto.

Projekt apelu został zgłoszony przez radnych Renatę Gruszkę, Krzysztofa Jazowego, Dariusza Michasiowa, Dorotę Piegzik-Izydorczyk, Rafała Ryplewicza, Urszulę Szablę i Adama Wykręta.

- Propozycje zmian ustawowych, jakie trafiły z rządu do Sejmu, mogą spowodować, że likwidacji ulegnie Beskidzka Izba Rzemiosła, która też ma zostać tylko delegaturą Śląskiej Izby. Takie rozwiązanie jest absurdalne i bardzo niepokojące. Tutaj podobnie jak przy sprawie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pojawiają się te same wątki. A przecież chodzi o instytucję samorządu rzemieślniczego, który ma kilkusetletnie tradycje, jest kontynuacją cechów rzemieślniczych wywodzących się jeszcze ze średniowiecza. To przez kilkaset lat był autonomiczny samorząd i taka odgórna centralizacja i wcielenie do zupełnie innych struktur, o zupełnie innej specyfice i tradycji, wydaje się być pomysłem absurdalnym. Jest to kolejny przykład postępującej centralizacji w Polsce, który rykoszetem w nas uderza. Dlatego musimy reagować - mówił w tej sprawie przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik.

Radni uznali, że nie wolno czekać na rozwój wypadków i trzeba działać, dlatego wystosowali apel. Stwierdzili w nim, że w procedowanej obecnie Ustawie o rzemiośle (opatrzonej datą 16 września 2021 roku) zakłada się redukcję izb rzemieślniczych w Polsce jako samodzielnych jednostek. W Bielsku-Białej prężnie funkcjonuje Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, skupiająca jedną z największych ilości małych i średnich przedsiębiorstw w całym kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Według projektu ustawy bielska izba miałaby zostać filią Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Nie przeocz

Nie dla likwidacji Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

- Centralizacja organizacji nie jest korzystna dla naszego miasta, które od dawna wspiera bielską Izbę, jak i tutejsze firmy. Oczywistym wydaje się, że brak autonomicznych władz pozbawi strukturę w Bielsku-Białej niezależności w podejmowanych decyzjach. To tutaj zna się najlepiej specyfikę tego regionu, potrzeby oraz oczekiwania lokalnych przedsiębiorców. Bielska organizacja zaprezentowała również pogląd, że uchwalenie ustawy w proponowanej wersji skutkować będzie odczuwalnym deficytem głosów zlikwidowanych organizacji rzemieślniczych w Radzie Dialogu Społecznego - czytamy w apelu bielskich radnych.

Zwrócili w nim także uwagę na fakt, że nie do końca jasną kwestią jest sprawa zagospodarowania pokaźnego majątku oraz finansów po Beskidzkiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej.

- Przejęcie aktywów i zarządzanie nimi przez inny podmiot, w tym przypadku katowicką Izbę, jest nie do zaakceptowania.
Zdecydowane stanowisko w tej sprawie przedstawiły władze bielskiej Izby, które przedłożony projekt ustawy uznają za "skrajnie nieodpowiedzialny, a wręcz skandaliczny". Ich zdaniem to dalsze rozbijanie i tak już podzielonego środowiska cechów oraz izb rzemieślniczych - czytamy w apelu bielskich radnych, którzy zwrócili się z prośbą z rozwiązań, które - jak piszą jeszcze władze jedynej tego typu Izby na Podbeskidziu - „w istocie unicestwiają perspektywę dalszego funkcjonowania naszej organizacji".

Musisz to wiedzieć

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie