Nasza Loteria

Beskidzka Piątka najlepsza

W. Then, Ł. Klimaniec
Andrzej Molin, burmistrz Wisły, nazywanej Perłą Beskidów
Andrzej Molin, burmistrz Wisły, nazywanej Perłą Beskidów Fot. Mikołaj Suchan
W czwartek w Warszawie na rozpoczynającym się II Forum Funduszy Europejskich ogłoszono wyniki konkursu "Polska pięknieje". W kategorii produkt promocyjny zwyciężyła Beskidzka Piątka.

W jej imieniu nagrodę odebrał burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. To kierowana przez niego gmina była liderem projektu, gdyż przez ustroński UM projekt był sygnowany. - Po nominacji liczyliśmy na zwycięstwo, ale zawsze była obawa, że ktoś nas wyprzedzi - przyznał Andrzej Molin, burmistrz Wisły.

Beskidzka Piątka to pięć miejscowości Beskidu Śląskiego: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła, które przez lata rywalizowały o turystów, a od kilku lat wspólnie się promują, występują na targach, wydają katalogi i ubiegają się o unijne fundusze.

5 gmin wspólnie się promuje, zabiega o gości i zdobywa fundusze unijne

Wszystko zaczęło się 12 czerwca 2004 roku. Tego dnia wójtowie i burmistrzowie pięciu beskidzkich gmin podpisali porozumienie powołujące Beskidzką Piątkę. Było to pierwsze takie porozumienie w Polsce, w myśl którego gminy miały wspólnie zabiegać o turystów. Jednak genezy tej organizacji należy doszukiwać się w wydarzeniach z października 2003, gdy na Przełęczy Salmopolskiej Szczyrk, Wisła i Brenna wspólnie zorganizowały regionalną zabawę. Po jej zakończeniu samorządowcy z tych gmin postanowili do współpracy zaprosić Ustroń i Istebną. Duży może więcej - argumentowali burmistrzowie i wójtowie beskidzkich gmin.

Szybko się o tym przekonali. Wspólnymi siłami i z pomocą Stowarzyszania Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner beskidzkim gminom udało się m.in. wypracować Programu Rozwoju Turystyki na obszarze Beskidzkiej 5 oraz Program Promocji Beskidzkiej 5, brać udział w międzynarodowych targach turystycznych, stworzyć certyfikację produktów lokalnych pod znakiem "Beskidzki produkt na 5". Dzięki wnioskowi napisanemu przez stowarzyszenie Delta Partner Beskidzka Piątka otrzymała też pieniądze (ponad pół miliona złotych) z funduszy unijnych, którą przeznaczyła na ogólnopolską kampanię promocyjną "Siła płynie z gór" (akcja reklamowa zostanie przeprowadzona przed sezonem zimowym 2009-2010 oraz przed wakacjami w 2010).

Ostatnią akcją Beskidzkiej Piątki był projekt "Zielona książka Beskidzkiej 5" , który skierowany jest do przedsiębiorców, organizacji ekologicznych, samorządów poszczególnych gmin Beskidzkiej 5 oraz mieszkańcy i turyści. Celem tego programu jest promocja rozwoju turystyki na obszarze Beskidzkiej Piątki.
Bój o miano siedmiu cudów Polski był zażarty. Do tegorocznej drugiej już edycji konkursu samorządowcy z całej Polski zgłosili 137 projektów. Chwalili się rewitalizacją zaniedbanych dzielnic miast, odnowieniem zabytków, ale też budową ścieżek rowerowych, basenów termalnych czy parków tematycznych. Wszystkie projekty miały wspólny mianownik - powstały dzięki pieniądzom Unii Europejskiej.

- Byliśmy zaskoczeni aż tak dużym zainteresowaniem- mówi Karolina Dolata z biura konkursu. - Zgłoszono nam o 40 proc. więcej projektów niż rok temu. Okazało się, że w Polsce mamy mnóstwo inicjatyw, którymi warto się pochwalić.

Najpierw z lawiny zgłoszeń kapituła konkursu wybrała 20 jej zdaniem najciekawszych projektów. Zostały one podzielone na siedem kategorii: rewitalizacja, zabytek, obiekt turystyczny, produkt promocyjny, turystyka aktywna, turystyka międzynarodowa oraz turystyka obszarów wiejskich. To właśnie one ubiegały się o miano siedmiu cudów Polski. Wczoraj samorządowcy poznali werdykt kapituły. Program rozwoju i promocji produktów turystycznych i kulturowych Beskidzkiej Piątki rywalizował w swojej kategorii z dwoma projektami z Warmii i Mazur oraz Wielkopolski.

- Poziom był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym roku, projekty bardziej dopracowane, dopieszczone w szczegółach - przyznaje Andrzej Szoszkiewicz, członek kapituły konkursu i prezes firmy Smartlink specjalizującej się w promocji funduszy europejskich. Konkurs organizowała po raz drugi na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Zwycięstwo w konkursie to nie tylko prestiż, ale także konkretne działania promujące laureatów w kraju i za granicą. Najlepsi mogą, podobnie jak w ubiegłym roku, liczyć na filmy, informacje w mediach, a także multimedialną wystawę "Polska pięknieje". W tym roku dodatkowo powstanie polsko-angielski album z wszystkimi nominowanymi i wyróżnionymi projektami, a także specjalna tablica, którą laureaci będą mogli zawiesić na elewacji budynku, który symbolizuje zwycięski projekt.
- Jeszcze nie wiem gdzie zawiesimy tablicę. Postaramy się, by było ich pięć, dla każdej z naszych gmin - powiedział nam wczoraj tuż po ogłoszeniu wyników burmistrz Wisły Andrzej Molin, ogromnie uradowany z nagrody. Jego zdaniem miano jednego z krajowych cudów cudu to marka ważna nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Obecny na wczorajszej gali burmistrz Szczyrku Wojciech Bydliński podkreślał, że sprawdziła się zasada, iż duży może więcej. - Mieliśmy tego przykład w innych kategoriach konkursu, gdzie też nagradzane były przedsięwzięcia realizujące ideę Unii Europejskiej działania niezależnie od podziałów administracyjnych - argumentował Bydliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni