Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzki Dom odpowiada RAŚ i ŚPR. "Nikomu niczego nie zabieramy"

NAU
Przedstawiciele stowarzyszenia "Beskidzki Dom"
Przedstawiciele stowarzyszenia "Beskidzki Dom" Marzena Bugała-Azarko
Stowarzyszenie "Beskidzki Dom" odpowiada RAŚ i ŚPR w związku z pomysłem zmiany nazwy województwa śląskiego. Przedstawiciele stowarzyszenia protestują przeciwko pomysłom zaprezentowanym dzisiaj, 22 lutego przez śląskie organizacje i zapewniają, że nie chcą nikomu nic zabierać. "Nasza propozycja nie rozmywa tożsamości śląskiej (..), ale umacnia tożsamość małopolską obecnie rugowaną" - pisze stowarzyszenie "Beskidzki Dom".

Stowarzyszenie "Beskidzki Dom", które złozyło petycję o zmianę nazwy województwa śląskiego odpowiedziało na oświadczenie RAŚ i ŚPR. Te śląskie ugrupowania w kontrze do pomysłu "Beskidzkiego Domu" zaproponowały, aby scalić województwa śląskie i opolskie. W ten sposób zanegowały pomysł stowarzyszenia, które odpowiedziało kolejnym oświadczeniem.

[Oświadczenia RAŚ i ŚPR - czytaj więcej]

Oświadczenie Stowarzyszenia "Beskidzki Dom"

Dzisiaj na stronach internetowych "Dziennika Zachodniego" Śląskiej Partii Regionalnej oraz Ruchu Autonomii Śląska ws. wysuniętej przez Nas oraz inne stowarzyszenia inicjatywy dotyczącej zmiany nazwy woj. śląskiego na śląsko-małopolskie.

W odpowiedzi na naszą petycję ŚPR odrzuca możliwość zmiany nazwy województwa, proponując w zamian połączenie górnośląskiej części woj. śląskiego z opolskim.

Co proponuje RAŚ i ŚPR dla małopolskiej części województwa śląskiego? Otóż, ziemie małopolskie, którymi ŚPR i RAŚ nie są zainteresowani, nie będą stanowiły proponowanego przez nich województwa górnośląskiego. Pozostałe małopolskie ziemie nazwane w oświadczeniu "śląsko-małopolskim pograniczem" (sic!), a nie terenami Małopolski w ramach woj. śląskiego powinny wybrać przynależność.

Reasumując. Co nasze to nasze, a o waszym możemy dyskutować. Jeżeli nie podoba nam się nazwa województwa, możemy sobie zdecydować czy odejść do innego województwa, albo zostać i zaakceptować fakt, że nowe woj. górnośląskie sięgając aż po Opole jeszcze bardziej nas zmarginalizuje z celem, jakim jest silenizacja naszych obszarów Małopolski.

W istocie chodzi o to, aby nowe woj. górnośląskie pozbywszy się ludności nieśląskiej, składało się wyłącznie z terenów zamieszkałych przez Ślązaków oraz tych, którzy zaakceptowaliby polityczne pomysły RAŚ, a więc ideę autonomii woj. śląskiego. Wpisuje się więc w polityczne plany, których zgodność z polską racją stanu jest delikatnie mówiąc problematyczna.

Stowarzyszenie Beskidzki Dom stanowczo protestuje przeciwko pomysłom dzielenia naszych ziem i wpływania na decyzje o ich losie przez organizacje śląskie. Protestujemy także przeciwko lekceważącemu określaniu ich jako pogranicza dwóch regionów.

Nasza propozycja jest jasna i łatwa do zrealizowania w krótkim czasie, zmiana nazwy województwa, które nie rozmywa tożsamości śląskiej, jak twierdzi RAŚ, ale umacnia tożsamość małopolską obecnie rugowaną. Tożsamość małopolska nie wkracza przecież na tereny górnośląskie, tylko obejmuje obszary, które historycznie do Górnego Śląska nie należą. Nikomu niczego nie zabieramy . Parafrazując dawne hasło RAŚ "Śląsk syty i Polska cała", o naszym pomyśle można powiedzieć "Małopolska syta i Śląsk cały".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo