MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzkie Muzeum Rozproszone już otwarte. Wicepremier Piotr Gliński i bp Roman Pindel przekręcili klucz w zabytkowych wrotach

JAK
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj 11 maja otwarte
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj 11 maja otwarte Jacek Drost
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj, 11 maja, otwarte w Polance Wielkiej koło Bielska-Białej. Klucz w zabytkowych wrotach miejscowej XVI-wiecznej świątyni przekręcili wicepremier Piotr Gliński oraz bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

- Otwieramy dzisiaj dzieło, które jest wspólnym dziełem bardzo wielu osób i instytucji. Dzieło, które można określić, że jest to nowa instytucja - mądra i piękna. To projekt łączący przeszłość z teraźniejszością i przyszłością - powiedział wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas uroczystego otwarcia, w którym wzięli udział m.in. posłowie Stanisław Szwed, Grzegorz Puda i Rafał Bochenek, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel stwierdził, że drewniane kościoły to cenny skarb i ważne dziedzictwo polskiej oraz lokalnej kultury.

- Z ponad 25 tego typu obiektów drewnianych tylko kilka jest wpisanych do rejestru zabytków. Wszystkie one stanowią świadectwo wiary naszych przodków - mówił bp Roman Pindel. Dodał, że to wymagająca spuścizna, bo o drewniane świątynie cały czas trzeba dbać, by je zabezpieczyć, remontować. Podkreślał, że dzięki unijnym pieniądzom udało się odnowić siedem bezcennych dla polskiej kultury świątyń architektury sakralnej w Beskidach (cztery kościoły nie były już od lat używane) i udostępnić je wiernym.

- Dla nas, dla Polanki Wielkiej, jest to wielka, ważna chwila - mówił wójt Polanki Wielkiej Grzegorz Gałgan. Podkreślał, że odnowiony drewniany kościółek to serce wsi, bo pamięta wiele historycznych wydarzeń. Przypomniał, że dzięki projektowi udało się przeprowadzić w nim remont po przeszło 200 latach.

Na pomysł stworzenia Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego wpadł mediewista ks. dr Szymon Tracz, duszpasterz z diecezji bielsko-żywieckiej.

W ramach projektu wyremontowane zostały drewniane kościółki znajdujące się w Grojcu, Nidku, Osieku i Polance Wielkiej oraz drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzono konserwację dwóch drewnianych świątyń parafialnych - w Gilowicach i Łodygowicach.

Podczas tworzenia muzeum zostało przeprowadzonych wiele prac budowlano-konserwatorskich, dzięki którym udało się przywrócić zabytkowym budowlom dawny blask. Na przykład w kościele w Gilowicach wymieniono poszycie dachowe na modrzewiowe, przeprowadzona została konserwacja wnętrza świątyni. Kościół w Polance Wielkiej od końca lat 80. u. wieku nie był w ogóle ogrzewany, od 30 lat nie odprawiano w nim nabożeństw, więc jego bryła była bardzo zniszczona. Świątyni groziło zawalenie, dlatego została wzmocniona konstrukcja budowli, udało się wymienić poszycie dachu z eternitu na gont, zadbano o detale architektoniczne w środku i na zewnątrz. Z kolei w kościele w Nidku m.in. wymieniono całe poszycie dachu.

Projekt został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 16 mln zł, wkład własny wynosił 15 procent sumy dofinansowania - pieniądze zebrali wierni poszczególnych parafii.

Więcej o Beskidzkim Muzeum Rozproszonym można przeczytać TUTAJ

Podczas swojej wizyty na Podbeskidziu wicepremier Piotr Gliński odwiedzi także inne odnowione świątynie, a także zobaczy powstające Centrum Animacji i Bajki w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni