Beskidzkie Muzeum Rozproszone już otwarte. Wicepremier Piotr Gliński i bp Roman Pindel przekręcili klucz w zabytkowych wrotach

JAK
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj 11 maja otwarte
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj 11 maja otwarte Jacek Drost
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w którym znalazły się uratowane przed zniszczeniem bezcenne dla polskiej kultury drewniane świątynie, zostało dzisiaj, 11 maja, otwarte w Polance Wielkiej koło Bielska-Białej. Klucz w zabytkowych wrotach miejscowej XVI-wiecznej świątyni przekręcili wicepremier Piotr Gliński oraz bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

- Otwieramy dzisiaj dzieło, które jest wspólnym dziełem bardzo wielu osób i instytucji. Dzieło, które można określić, że jest to nowa instytucja - mądra i piękna. To projekt łączący przeszłość z teraźniejszością i przyszłością - powiedział wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas uroczystego otwarcia, w którym wzięli udział m.in. posłowie Stanisław Szwed, Grzegorz Puda i Rafał Bochenek, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel stwierdził, że drewniane kościoły to cenny skarb i ważne dziedzictwo polskiej oraz lokalnej kultury.

- Z ponad 25 tego typu obiektów drewnianych tylko kilka jest wpisanych do rejestru zabytków. Wszystkie one stanowią świadectwo wiary naszych przodków - mówił bp Roman Pindel. Dodał, że to wymagająca spuścizna, bo o drewniane świątynie cały czas trzeba dbać, by je zabezpieczyć, remontować. Podkreślał, że dzięki unijnym pieniądzom udało się odnowić siedem bezcennych dla polskiej kultury świątyń architektury sakralnej w Beskidach (cztery kościoły nie były już od lat używane) i udostępnić je wiernym.

- Dla nas, dla Polanki Wielkiej, jest to wielka, ważna chwila - mówił wójt Polanki Wielkiej Grzegorz Gałgan. Podkreślał, że odnowiony drewniany kościółek to serce wsi, bo pamięta wiele historycznych wydarzeń. Przypomniał, że dzięki projektowi udało się przeprowadzić w nim remont po przeszło 200 latach.

Na pomysł stworzenia Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego wpadł mediewista ks. dr Szymon Tracz, duszpasterz z diecezji bielsko-żywieckiej.

W ramach projektu wyremontowane zostały drewniane kościółki znajdujące się w Grojcu, Nidku, Osieku i Polance Wielkiej oraz drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzono konserwację dwóch drewnianych świątyń parafialnych - w Gilowicach i Łodygowicach.

Podczas tworzenia muzeum zostało przeprowadzonych wiele prac budowlano-konserwatorskich, dzięki którym udało się przywrócić zabytkowym budowlom dawny blask. Na przykład w kościele w Gilowicach wymieniono poszycie dachowe na modrzewiowe, przeprowadzona została konserwacja wnętrza świątyni. Kościół w Polance Wielkiej od końca lat 80. u. wieku nie był w ogóle ogrzewany, od 30 lat nie odprawiano w nim nabożeństw, więc jego bryła była bardzo zniszczona. Świątyni groziło zawalenie, dlatego została wzmocniona konstrukcja budowli, udało się wymienić poszycie dachu z eternitu na gont, zadbano o detale architektoniczne w środku i na zewnątrz. Z kolei w kościele w Nidku m.in. wymieniono całe poszycie dachu.

Projekt został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 16 mln zł, wkład własny wynosił 15 procent sumy dofinansowania - pieniądze zebrali wierni poszczególnych parafii.

Więcej o Beskidzkim Muzeum Rozproszonym można przeczytać TUTAJ

Podczas swojej wizyty na Podbeskidziu wicepremier Piotr Gliński odwiedzi także inne odnowione świątynie, a także zobaczy powstające Centrum Animacji i Bajki w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Zobacz także

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie