Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii książki oraz wydarzenie roku 2018. Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Małgorzata Musierowicz

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Gala Bestsellerów Empiku 2017. Zygmunt Miłoszewski odebrał nagrodę za książkę "Jak zawsze"
Gala Bestsellerów Empiku 2017. Zygmunt Miłoszewski odebrał nagrodę za książkę "Jak zawsze" Sylwia Dąbrowa
Bestsellery Empiku to nagrody, które przyznają klienci sieci Empik. Robią to kupując tam książki, płyty, filmy itd. Tytuły, które sprzedawały się w danym roku najlepiej w Empikach w całej Polsce, otrzymują nominacje do tytułu Bestsellera Empiku. Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: literatura, muzyka, filmy i wydarzenie roku 2018. Laureatów Bestsellerów Empiku 2018 poznamy 13 lutego 2019 roku.

Nagrody Empiku są potwierdzeniem popularności, niekoniecznie jakości. Najwięcej kontrowersji w tym roku budzi nominacja książki Blanki Lipińskiej "365 dni" promowanej jako erotyczny kryminał, połączenie "50 twarzy Greya" z "Ojcem chrzestnym". I bynajmniej nie chodzi tu o nadmiernie eksponowane sceny seksu, ile o sceny przemocy seksualnej, perwersji i gwałtu, którego dopuszcza się główny bohater. I nie jest za to w książce ścigany czy traktowany jak przestępca. Przeciwnie.

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE: największe kontrowersje

Książka Lipińskiej budzi ogromne kontrowersje także dlatego, że jest po prostu tragicznie napisana i fatalnie zredagowana. Język, którego używa autorka, trudno nazwać literackim. Nie jest to nawet język szkolny, z potknięciami stylistyczno-gramatycznymi. To grafomania w czystej postaci. Wprost niewiarygodne, że taką książkę ktokolwiek mógł w Polsce wydać. Ale wydana została, wypromowana i... stała się bestsellerem na liście Empiku.

Emocje wzbudza również nominacja do Bestsellerów Empiku 2018 książek Katarzyny Nosowskiej i Kuby Wojewódzkiego, czyli piosenkarki i dziennikarza celebryty.

Szeroko komentowany jest ponadto brak wśród nominacji np. "Biegunów" Olgi Tokarczuk. Pocieszeniem może być to, że pod koniec 2018 roku, Marcin Baniak, szef promocji w Wydawnictwie Literackiem, poinformował, że ubiegłoroczny nakład polskiego wydania "Biegunów" przekroczył 100 tys. egzemplarzy. Zatem jest wielce prawdopodobne, że książce Olgi Tokarczuk niewiele zabrakło, aby znaleźć się wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2018.

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE. Są również dobre książki

Ale wśród nominowanych są też książki dobre i bardzo dobre - jak "Czerwony Pająk" Katarzyny Bondy, "Macbeth" Jo Nesbo, thrillery psychologiczne "Kobieta w oknie" i "Na skraju załamania" oraz książki dla dzieci i młodzieży - "Ciotka Zgryzotka" Małgorzaty Musierowicz czy kolejna część serii "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki.

W sumie Bestsellery Empiku 2018 w kategorii literatura zostaną przyznane w podkategoriach: literatura polska, literatura zagraniczna, literatura faktu, literatura młodzieżowa, literatura dla dzieci. Poniżej prezentujemy listy nominowanych do nagrody Bestsellery Empiku 2018.

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii literatura polska:

  • Blanka Lipińska - "365 dni", wyd. Edipresse
  • Katarzyna Nosowska - "A ja żem jej powiedziała", wyd. Wielka Litera
  • Katarzyna Bonda - "Czerwony Pająk", wyd. MUZA SA
  • Remigiusz Mróz - "Nieodnaleziona", wyd. FILIA
  • Vincent V. Severski - "Zamęt", wyd. Czarna Owca

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii literatura zagraniczna:

  • A. J. Finn - "Kobieta w oknie", wyd. W.A.B.
  • Jo Nesbo - "Macbeth", Wydawnictwo Dolnośląskie
  • B. A. Paris - "Na skraju załamania", wyd. Albatros
  • Heather Morris - "Tatuażysta z Auschwitz", wyd. Marginesy
  • Harlan Coben - "W domu", wyd. Albatros

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii literatura faktu:

  • Adam Kay - "Będzie bolało", wyd. Insignis
  • Piotr Krysiak - "Dziewczyny z Dubaju", Wydawnictwo Deadline
  • Stephen Hawking - "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania", Wydawnictwo Zysk - S-ka
  • Kuba Wojewódzki - "Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia", wyd. Wielka Litera
  • Wojciech Sumliński i Tomasz Budzyński - "Niebezpieczne związki Donalda Tuska", wyd. Wojciech Sumliński Reporter

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii literatura młodzieżowa:

  • Rick Riordan - "Apollo i boskie próby. Tom 3. Labirynt ognia", wyd. Galeria Książki
  • Adrian Besley - "BTS. Koreańska fala", wyd. Burda Książki
  • Małgorzata Musierowicz - "Ciotka Zgryzotka", wyd. Akapit Press
  • Beth Reekles - "The Kissing Booth", wyd. Insignis
  • John Flanagan - "Zwiadowcy. Księga 13. Klan Czerwonego Lisa", wyd. Jaguar

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii literatura dla dzieci:

  • Jeff Kinney - "Jak po lodzie. Dziennik Cwaniaczka. Tom 13", Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Katarzyna Ryrych - "Święta przez cały rok. List od… Część 2", wyd. Wilga
  • Andrzej Maleszka - "Magiczne Drzewo. Czas robotów", ZNAK
  • Nela Mała Reporterka - "Nela na wyspie rajskich ptaków", Burda Książki
  • Ben Brooks - "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi", Grupa Wydawnicza K.E.Liber

Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii wydarzenie roku 2018:

  • Małomiasteczkowy w realu i wirtualu, czyli Dawid Podsiadło z nowym materiałem na każdej możliwej platformie, dostępny dla fanów na żywo przez telefon, w mediach społecznościowych i na mieście (także małym mieście, a dokładniej w 40 miastach i miasteczkach) w oryginalnej i zaskakującej akcji promocyjnej, a przede wszystkim z ciekawym, świeżym przekazem, naturalnym i super profesjonalnym jednocześnie, tym razem tylko po polsku.
  • Multimedialna Nosowska. Katarzyna Nosowska przyzwyczaiła odbiorców do tego, że każdy muzyczny projekt ujawnia jej nowe, zaskakujące oblicze, ale i tak zadziwiła wszystkich wielością i różnorodnością artystycznych działań w roku 2018. Kojarzona dotąd z wypowiedziami śmiertelnie poważnymi, zdeklasowała polskich kabareciarzy, satyryków, standuperów i vlogerów-humorystów zwariowanymi filmikami o absurdach rzeczywistości.
  • Olga Tokarczuk z Międzynarodowym Bookerem. Olga Tokarczuk zdobyła szturmem świat anglojęzyczny” – donosił jesienią angielski „The Calvert Journal”. Powieść-podróż „Bieguni”, przełożona przez Jennifer Croft i wydana w Wielkiej Brytanii w maju 2017 r., dokładnie 10 lat po polskiej premierze, zdobyła wiosną 2018 jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie – Man Booker International Prize.
  • Rekordowy „Kler” Wojtka Smarzowskiego. Najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego zaczęła bić rekordy frekwencyjne tuż po premierze i dziś, mając ponad 5-milionową widownię, zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów prezentowanych w polskich kinach w XXI wieku, a wśród obrazów wyprodukowanych po roku 1988 wyprzedzają „Kler” jedynie „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Tadeusz”. Na podium minionego 30-lecia znalazł się więc tylko jeden film z autorskim scenariuszem i niezwiązany z literacką klasyką, atrakcyjną dla widzów w wieku szkolnym.
  • "Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego już dziś jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich produkcji ostatniego dziesięciolecia: Brązowa Kamera, Srebrna Żaba, Złoty Kangur, Złote Lwy, Złote Grono, Złota Palma, Europejskie Nagrody Filmowe i szanse na Oscary...

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Bestsellery Empiku 2018 NOMINACJE w kategorii książki oraz wydarzenie roku 2018. Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Małgorzata Musierowicz - Dziennik Zachodni