MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Betonowa Kostka i Superjednostka 2014: estakada bublem roku, plac przy Lompy super realizacją? FOTO

Justyna Przybytek
Betonowa Kostka i Superjednostka
Betonowa Kostka i Superjednostka
Estakada w Chorzowie bublem roku, rewitalizacja podwórka w Katowicach - najlepszą realizacją 2013? Są dwie kolejne nominacje do plebiscytów Betonowa Kostka i Superjednostka, czyli do antynagrody za najgorszą realizację architektoniczną minionego roku i nagrody za najlepszą.

Tegoroczne plebiscyty Betonowa Kostka i Superjednostka ruszyły dwa tygodnie temu. Jak na razie Stowarzyszenie Moje Miasto, które jest organizatorem obu, zbiera nominacje.

Do Betonowej Kostki nominowano już wyburzenie hali targowej z 1937 roku, czyli dawnego Supersamu w Katowicach oraz reklamy zasłaniające elewację Centrum Kultury Katowice. Zaś do Superjednostki przebudowę i zagospodarowanie placu przy kościele św. Jacka w Bytomiu oraz odbudowę kolejki Elki w Parku Śląskim.

Dwie nowe nominacje są z Chorzowa i Katowic. Do Betonowej Kostki SMM nominowało przebudowę estakady w Chorzowie.

Betonowa Kostka i SuperjednostkaCztery pierwsze nominacje do Betonowej Kostki i Superjednostki ZDJĘCIA

- Przebudowa z punktu widzenia kierowcy samochodu z całą pewnością zasługuje na docenienie. Zupełnie inaczej wygląda to w kontekście mieszkańców - uzasadnia nominację Martyna Fołta ze Stowarzyszenia. Po zakończonej w ubiegłym roku przebudowie estakada została pokryta ekranami dźwiękoszczelnymi.

- Ekrany są nie tylko nieestetyczne, ale także rujnują przestrzeń publiczną, zamykając ją i ograniczając. Modernizacja była potrzebna, natomiast jej wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Tego typu realizacje udowadniają, że w Polsce niezmiennie myśli się przede wszystkim o kierowcach i nie bierze się pod uwagę kontekstu zabudowy. Przejazd estakadą zapewne jest obecnie udogodniony. Natomiast traci na tym miasto ze swoimi ulicami i budynkami, ponieważ pielęgnowanie szybkiego ruchu w centrum śląskich miast zabija przestrzenie publiczne, przyjazne dla życia - dodaje.

Jest za to dobra wiadomość dla Katowic. Po dwóch nominacjach do Betonowej Kostki, w końcu miasto ma szansę także na Superjednostkę za rewitalizację podwórka przy ulicy Lompy 9. Rewitalizacja została wykonana w ubiegłym roku w ramach przedsięwzięcia "Plac na glanc" realizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Nowy wygląd dawniej zaniedbanego podwórka zaprojektowali Ewa Labus, Michał Centkowski i Grzegorz Layer.

Betonowa Kostka i SuperjednostkaBetonowa Kostka za szmatę na elewacji, Superjednostka za Elkę? ZDJĘCIA

- Wyróżniamy tę przestrzeń nie tylko za jej wykonanie, ale za sposób myślenia o przestrzeni. To pierwsze takie "podwórko", które powstało w odpowiedzi na potrzeby jego bezpośrednich sąsiadów, którego realizacja nie zakończyła się niewielkimi interwencjami, ale całkowitą zmianą. Plac to przykład działania partycypacyjnego - współpracy projektantów z mieszkańcami - a zatem bardzo ludzkiego, którego na Śląsku wciąż brakuje - przekonują członkowie SMM.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni