Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni grają w piłkę na ulicy w Częstochowie [ZDJĘCIA]

Aneta Kaczmarek
Fot. Aneta Kaczmarek
XI Mistrzostwa Polski Bezdomnych w Ulicznej Piłce Nożnej to masa pozytywnych emocji - zarówno dla zawodników jak i kibiców. Dla tych pierwszych, piłka nożna to sposób na niełatwą codzienność, a dla niektórych wręcz sposób na życie.

Brajan ma 20 lat. Na ulicę trafił 11 miesięcy temu po tym, jak rodzice wyrzucili go z domu. - Brałem narkotyki, piłem, okradałem rodziców, wszczynałem awantury. Gdy wylądowałem na ulicy, nie miałem się gdzie podziać. Tak trafiłem do Monaru w Dębowcu. Dopiero tam zrozumiałem, że pora zmienić swoje życie - opowiada chłopak.

Historia Anity była podobna. Narkotyki, alkohol. Bezradnym rodzicom w końcu brakło cierpliwości i dziewczyna znalazła się na bruku. - Na początku to kuratorka namawiała mnie, żeby zacząć się leczyć. W końcu sama dojrzałam do tej decyzji. 10 maja kończę 18-miesięczną terapię i zaczynam samodzielne życie - mówi Anita.

Nie ukrywa, że tej samodzielności trochę się boi. Ale ma przyjaciół z ośrodka, terapeutów, na których może liczyć. Ma też wielką pasję, z którą wiąże swoją przyszłość.

Dziewczyna dostała powołanie do reprezentacji ulicznej piłki nożnej kobiet. Podczas XI Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Bezdomnych w Częstochowie grała z kolegami z Monaru.

- Futbol to doskonała alternatywa dla tych młodych ludzi. Mogą nie tylko wyżyć się, rozładować napięcie, ale przede wszystkim poczuć odpowiedzialność za siebie i drużynę, a w tym przypadku również za imprezę, której jesteśmy współorganizatorem. Myślę, że równie ważne jest to, by ludzie zrozumieli, że bezdomni niczym nie różnią się od innych, przecież idąc ulicą nie mają tego napisanego na czole. Z jakiejś przyczyny znaleźli się na ulicy, ale wszystko przed nimi - mówi Paweł Matusik, terapeuta w Monarze w Dębcu.

Ale nie tylko młodzi ludzie odnaleźli w piłce nożnej sposób na oderwanie się od niełatwej codzienności. Pan Irek ma 43 lata. W wyniku konfliktu rodzinnego opuścił dom, zostawiając go byłej żonie i dzieciom, a sam wynajął mieszkanie. Przebywał w nim jedynie pół roku, bo jego współlokator nadużywał alkoholu. W Ogrzewalni Betlejemka przy ul. Krakowskiej w Częstochowie miał spędzić tylko weekend. Jest tam już 1,5 roku.

- Poznałem tam wspaniałych ludzi. Z ogrzewalni przeszliśmy do noclegowni i tak już zostało. Mam plany, ambicje, ale samemu, bez pomocy jest ciężko. Jestem budowlańcem, miałem własną działalność gospodarczą, ale musiałem ją zawiesić. Bez pracy trudno cokolwiek zmienić - mówi mężczyzna.

Noclegownia jest czynna od 17 do 10, w dzień trzeba coś ze sobą robić. Na pomysł z piłką nożną wpadł ksiądz Paweł, który zaproponował rozgrywki z klerykami. Udział w Mistrzostwach Polski to jednak pomysł siostry Mileny, "Gwiazdeczki", jak mówią o niej podopieczni. To ona zaproponowała, by drużyna wystartowała w zawodach.

- Graliśmy w sobotę z reprezentacją Meksyku i wygraliśmy w rzutach karnych - ekscytuje się siostra Milena. - Nasi zawodnicy wystąpili w zwykłych halówkach, bo tylko na taki zakup było nas stać. Ale nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim to sprawdzian osobowości tych ludzi, którzy potrafili stworzyć drużynę i wspólnie walczyć. To wielka radość dla wszystkich.

Zasady i cel
Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Ludzi Bezdomnych co roku odbywają się w centrum dużego miasta, tak aby pokazać opinii publicznej, politykom, mieszkańcom i turystom zupełnie inny obraz ludzi bezdomnych.
W grze uczestniczą dwie drużyny: bramkarz i 3 zawodników w polu plus zawodnicy rezerwowi. Zmiany następują w locie, drużyna ma prawo do dowolnej liczby zmian podczas trwania meczu. W meczu musi brać udział bramkarz i minimum dwóch zawodników w polu. - Kiedy bezdomny angażuje się w futbol, musi nauczyć się budować relacje z innymi ludźmi, współpracować z kolegami z drużyny, brać udział w treningach, czuje się częścią jakiejś całości. Te umiejętności są przenoszone do codziennego życia, co pozwala bezdomnym zobaczyć, że mogą zmienić swoje życie - mówi Łukasz Kot, przewodniczący Stowarzyszenia Częstochowa 2020, współorganizatora imprezy.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!