Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo energetyczne to priorytet. Rozmowa z Tomaszem Hryniewiczem

Redakcja
Tomasz Hryniewicz podkreśla, że organizacja kongresu to duże wyróżnienie dla regionu
Tomasz Hryniewicz podkreśla, że organizacja kongresu to duże wyróżnienie dla regionu mat. prasowe
Rozmowa z Tomaszem Hryniewiczem, prezesem zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. i wiceprezesem zarządu Grupy Azoty S.A.

Grupa Azoty Puławy po raz kolejny jest partnerem odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza. Skąd obecność jednej z największych w województwie lubelskim spółek na tym wydarzeniu?

Inicjatywa Trójmorza to niezwykle cenne przedsięwzięcie, zarówno z geopolitycznego, jak i przede wszystkim z gospodarczego punktu widzenia. Dwanaście krajów leżących w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego odnotowuje wysokie wzrosty gospodarcze, niejednokrotnie wyższe niż te uzyskiwane przez niektóre państwa zachodnie. Są to również państwa stabilne pod względem politycznym, instytucjonalnym i społecznym.

To, że Kongres Trójmorza już po raz drugi odbywa się na Lubelszczyźnie, jest dużą nobilitacją dla całego regionu. Z kolei partnerstwo Grupy Azoty Puławy, będącej jednym z liderów gospodarczych województwa, jest jak najbardziej naturalne. Dla nas to szansa nie tylko na nowe kontakty czy wymianę doświadczeń, ale też na poszukiwanie nowatorskich rozwiązań. Kluczowe zagadnienia, wokół których toczyć się będzie dyskusja, są również dla nas priorytetowe.

Jednym z tematów, który będzie poruszany podczas tegorocznego Kongresu Trójmorza, jest bezpieczeństwo energetyczne.

To dziś jedna z najbardziej gorących kwestii poruszanych w przeróżnych gremiach. Tymczasem o potrzebie wzmocnienia współpracy państw Trójmorza na rzecz zapewnienia, czy wręcz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, mówi się od lat! Już w 2015 r., kiedy rodziła się inicjatywa Trójmorza, zwracano uwagę na pilną potrzebę realizacji inwestycji infrastrukturalnych w sektorze energetycznym, mających doprowadzić do rozszerzenia źródeł dostaw surowców. Mam tu na myśli chociażby stworzenie korytarza gazowego Północ-Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z terminalem Adria LNG w Chorwacji. To bardzo ważne przedsięwzięcie, bo dla państw regionu dywersyfikacja źródeł dostaw gazu oraz integracja infrastruktury gazowej to dziś bezwzględny priorytet. Potwierdziła to też napaść Rosji na Ukrainę i związana z nią polityka agresora - nieprzewidywalna postawa jako dostawcy nawet w stosunku do dotychczasowych partnerów gospodarczych.

W Grupie Azoty, a już szczególnie w Grupie Azoty Puławy, gdzie podstawą produkcji jest właśnie gaz, wiemy doskonale, że stabilność dostaw surowców to podstawa niezakłóconej działalności produkcyjnej m.in. nawozów, a co za tym idzie, wprost bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Również pozostałe tematy, wokół których jednoczą się kraje Trójmorza, są bardzo istotne dla puławskiej spółki.

Oczywiście, że tak. Budowa Via Carpatia, głównego europejskiego szlaku transportowego, biegnącego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję to dla nas szansa zarówno na szybsze dotarcie do odbiorców, jak też ograniczenie kosztów związanych z logistyką naszych produktów.

Czy wojna na Ukrainie wpłynęła na działalność Grupy Kapitałowej Grupa Azoty?

Grupa Azoty nie posiada istotnych aktywów na terytoriach Ukrainy, Rosji i Białorusi. W 2021 r. sprzedaż na Ukrainie stanowiła ok. 2,2% wszystkich przychodów i dotyczyła głównie sprzedaży nawozów mineralnych. Z kolei wpływy ze sprzedaży z rynków Rosji i Białorusi nie przekraczały 0,3% ogółu przychodów.

Od momentu napaści Rosji na Ukrainę sprzedaż naszych produktów do odbiorców z Rosji i Białorusi została wstrzymana, natomiast na rynek ukraiński - w sposób oczywisty - ograniczona. Te wolumeny przekierowaliśmy na inne rynki, zwłaszcza te dotknięte brakiem dostaw z Rosji, Białorusi i Ukrainy wskutek nałożonych sankcji czy działań wojennych. Pragnę podkreślić, że na bieżąco monitorujemy sytuację polityczno-gospodarczą w związku z agresją Rosji na Ukrainę i podejmujemy stosowne działania. Warto też podkreślić, że od samego początku angażujemy się w pomoc dla broniącej się Ukrainy. Do tej pory przekazaliśmy już kilka transportów żywności, leków oraz środków medycznych, jak również darowizny dla organizacji pomocowych. Udostępniliśmy też hotel pracowniczy na potrzeby przebywających w naszym kraju uchodźców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera