Bezpieczeństwo na terenie budowy: ogrodzenia i odbojnice

Materiał informacyjny Sonto
Udostępnij:

Teren budowy jest miejscem, w którym łatwo może dojść do różnego rodzaju wypadków. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy terytorium prac nie zostało właściwie zabezpieczone. Liczą się nie tylko środki ochrony osobistej. Ważne jest ogrodzenie - dzięki któremu nieuprawnione osoby nie mają wstępu na teren budowy. Koniecznie należy również zadbać o bezpieczeństwo pracy pojazdów i sprzętów. O czym warto wiedzieć?

Ogrodzenia budowlane - dlaczego jest ważne?

Ogrodzenie terenu budowy nie jest kwestią, o której każdy może zadecydować indywidualnie - obowiązujące przepisy uznają to za obowiązek. Nie jest on jednak bezpodstawny: zabezpieczenie placu budowy za pomocą ogrodzenia przynosi nam wiele korzyści.

Przede wszystkim - ogrodzenie terenu budowy sprawia, że nie mogą na niego wchodzić osoby niepożądane. Nie znajdą się tam więc ci, którzy chcieliby dokonać kradzieży - dzięki czemu chronimy się przed stratami finansowymi. Brak ogrodzenia może jednak doprowadzić do przejścia na teren budowy osób przypadkowych - również dzieci. Stwarza to duże niebezpieczeństwo, zarówno dla tych osób, jak i dla pracowników.

Ogrodzenia budowlane - wymagania

Ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe. Nie musimy uzyskiwać pozwolenia na jego zamontowanie, choć niekiedy należy zgłosić tę kwestię odpowiedniemu organowi. Wszystko zależy od wysokości ogrodzenia: jeśli nie przekracza 2,20m, możemy wybudować je bez żadnych formalności. Jeśli ogrodzenie jest wyższe - musimy najpierw dowiedzieć się, czy urząd nie wniesie sprzeciwu.

Ogrodzenie musi spełniać wymogi BHP: w żadnym wypadku nie może stanowić zagrożenia dla ludzi i przechodzących w okolicy zwierząt. Nie powinno być niższe, niż 1,5 metra. Warto zwrócić uwagę na ostre lub wystające elementy - ogrodzenie budowlane nie powinno ich posiadać! Choć czasem takie elementy wyglądają niewinnie, nierzadko stają się przyczyną groźnego wypadku.

Ogrodzenia docelowe i tymczasowe

Czy koniecznie trzeba ogrodzić całą działkę? Jeśli jest ona duża, a teren budowy nie zajmuje całej jej przestrzeni - można ogrodzić jedynie fragment terenu. Wszystkie prace budowlane muszą być jednak przeprowadzane w obrębie ogrodzenia!

Ogrodzenia tymczasowe zazwyczaj składają się z gotowych paneli - które łatwo można zamontować w odpowiednim miejscu. Dzięki temu, że są lekkie i nie trzeba mocować ich na stałe w ziemi - w razie konieczności można łatwo zmienić ich położenie. Z uwagi na to - ogrodzenia tymczasowe często są lepszym rozwiązaniem, niż budowanie od razu ogrodzenia docelowego. Nie tylko może ono być problematyczne podczas prowadzenia prac, ale również jest narażona na uszkodzenia. Różnego typu ogrodzenia budowlane możesz znaleźć w ofercie marki SONTO.

Do czego służą odbojnice przemysłowe?

Odbojnice są elementami, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w miejscach, w których praca wykonywana jest przy wykorzystaniu pojazdów i dużych sprzętów. Najczęściej można je spotkać w halach i magazynach przemysłowych, na parkingach i terenach, na których prowadzone są prace budowlane. Odbojnice przemysłowe mogą pełnić wiele funkcji. Często oddzielają strefy komunikacyjne od stref roboczych - dzięki czemu regulują ruch pracowników i zwiększają poziom bezpieczeństwa. Mogą również stanowić swego rodzaju profilaktykę kolizji i oznakowanie przestrzeni. Choć większość wypadków i wydarzeń nie jest niebezpieczna, może pociągać za sobą duże koszty - dlatego odbojnice przemysłowe chronią przedsiębiorstwa przed niespodziewanymi, wysokimi wydatkami.

Odbojnice przemysłowe mogą odgradzać strefy bardziej niebezpieczne - wskazując teren, na którym należy zachować szczególną ostrożność. Mogą również być zabezpieczeniem urządzeń. Są niewielkim wydatkiem, który w ostatecznym rozrachunku nie tylko zmniejsza ryzyko wypadków, ale również gwarantuje firmie oszczędności. Szeroki wybór odbojnic przemysłowych znajdziesz na stronie www.sonto.pl/odbojnice-przemyslowe/.

Jakie odbojnice przemysłowe wybrać?

W sklepach znajdziemy bardzo różnorodne modele odbojnic. Wyboru należy dokonać w zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy i co chcemy osiągnąć. Odbojnice ochronne różnią się od odbojnic ostrzegawczych - warto mieć to na uwadze.

Najpopularniejszym wyborem są modele uniwersalne, wykonane z poliuretanu. Mogą pełnić rolę ochronną - są w stanie zatrzymywać koła jadących pojazdów oraz zabezpieczać maszyny, posiadają wysoką odporność i trwałość. Często wybierane są też odbojnice gumowe - wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na zewnątrz. Słupkowe modele odbojnic dzielą przestrzeń na strefy i chronią przed zderzeniami.

Podczas pracy na budowie może dojść do wielu wypadków - zarówno tych niegroźnych, jak i takich, które stanowią poważne niebezpieczeństwo. W wyniku takich wydarzeń mogą ucierpieć ludzie, firma może być również narażona na straty finansowe. Warto więc zadbać, by teren budowy był odpowiednio ogrodzony oraz zabezpieczony. Ogrodzenia budowlane oraz odbojnice przemysłowe są podstawowymi elementami, o których nigdy nie należy zapominać.

Dodaj ogłoszenie