Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach. Powstało specjalne Centrum Dowodzenia COP24 ZDJĘCIA, WIDEO

Redakcja
Już w niedzielę, 2 grudnia rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach (COP24). Nieco wcześniej dziennikarze mogli zobaczyć jak wygląda Zintegrowane Centrum Dowodzenia COP24 w Katowicach, które znajduje się na terenie Oddziału Prewencji Policji. Zobaczcie zdjęcia.

Model współpracy, który przyjęliśmy, był wcześniej trenowany podczas Światowych Dni Młodzieży. Utworzyliśmy jedno wspólne centrum dowodzenia. Mamy tu przedstawicieli wszystkich służb oraz instytucji bezpośrednio zaangażowanych w zabezpieczenie tej imprezy. Ten model pozwala nam na szybką i sprawną wymianę informacji - mówił nadinsp. Krzysztof Justyński, komendant wojewódzki policji w Katowicach. Śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski dodał: - jesteśmy już w trakcie operacji. Nasze zastępy i zespoły już zabezpieczają obiekty, w których odbędzie się szczyt. Jesteśmy gotowi do realizacji naszych zadań - mówił komendant.

Insp. Roman Rabsztyn, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, który dowodzi akcją związaną m.in. z zabezpieczeniem COP24 w samych Katowicach podkreślał, że służby robią wszystko, by utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniej uciążliwe.

Utrudnienia drogowe na COP24 w Katowicach. Tworzą się korki przed wjazdem do miasta. Co na to policjanci?

W środku centrum dowodzenia znajduje się m.in. system monitoringu, który pozwala zobaczyć co w danej chwili dzieje się w wielu miejscach Katowic. Szczyt klimatyczny ONZ (COP24) rozpocznie się w niedzielę, 2 grudnia. Potrwa do 14 grudnia.

- Oprócz policjantów, szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach będzie zabezpieczała także Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Ochrony Państwa, ale także służby niemundurowe - służby wojewody śląskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach oraz wiele innych podmiotów i instytucji, które w sposób pośredni lub bezpośredni mogą pomóc w zabezpieczeniu szczytu - podkreśla insp. Roman Rabsztyn.

Kto będzie mógł wejść na teren, gdzie odbędzie się COP24, a więc obszar przy Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym (tzw. Blue Zone)?

- Będzie to strefa eksterytorialna przekazana oficerom bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przejmą oni kontrolę nad tą strefą. My, jako policja oraz inne służby, będziemy zabezpieczać teren dookoła - mówi insp. Rabsztyn. - Jeśli chodzi o samo wejście do Blue Zone, to odbywa się to tylko i wyłącznie na podstawie akredytacji, o których decydują służby ONZ. Trzeba pójść do punktu wejściowego i przejść kontrolę, dość podobną do tej, którą przechodzimy na lotniskach. Następnie odszukujemy się na liście gości i otrzymujemy odpowiednią akredytację - wskazuje komendant.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!