Bezpieczne stoki narciarskie

  Bezpieczne stoki narciarskie

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bezpieczne stoki narciarskie
  Narciarstwo zjazdowe jest dyscypliną stosunkowo niebezpieczną i kontuzjogenną. Wkrótce, kiedy tylko przyjdą śniegi, udamy się na stoki narciarskie. Część z nas traktuje to jako coroczne must be i posiada bogate umiejętności techniczne, inni “zaatakują” stok po raz pierwszy i dopiero zaczną poznawać tajniki narciarstwa. Niezależnie od tego, czy dysponujemy dobrą techniką, czy też jesteśmy dopiero początkującymi, na stoku najczęściej spotkamy duży tłum ludzi, który utrudnia jazdę i powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych użytkowników stoku.
  Bezpieczne stoki narciarskie

  Proste zasady bezpiecznego szusowania


  Aby nasza zabawa z nartami nie zakończyła się nieprzyjemnymi konsekwencjami, należałoby się zapoznać z dekalogiem narciarza. Określa on zasady i dobre nawyki, którymi powinien wykazywać się każdy, kto pojawia się na stoku narciarskim.

  1. Na stoku nie jesteś sam. Zawsze obserwuj, co robią inni ludzie.
  2. Panuj nad prędkością.
  3. Mądrze wybierz trasę zjazdu
  4. Kiedy musisz kogoś wyprzedzić, dobrze przemyśl, jak to zrobić.
  5. Ruszaj bardzo ostrożnie i uważnie.
  6. Jeśli nie musisz, nie zatrzymuj się.
  7. Podchodź lub schodź poboczem.
  8. Stosuj się do znaków narciarskich.
  9. Kiedy widzisz wypadek, udziel pierwszej pomocy.
  10. Nie bądź anonimowy i nie uciekaj z miejsca wypadku.

  Przestrzeganie tych zasad pozwala uniknąć tak naprawdę większości groźnych sytuacji. Zaniedbanie punktu 9. i 10. grozi nawet konsekwencjami karnymi, gdyż każdy człowiek zobowiązany jest udzielić pomocy osobie, która uległa wypadkowi, chociażby nawet przez wezwanie odpowiednich służb.

  Dobierzmy odpowiedni kask


  Niestety nawet przestrzeganie dekalogu narciarza, nie sprawi, że wypadki nie będą miały miejsca. Dlatego też bezwzględnie, na stoku powinno się mieć na głowie kask. Dużą ich ofertę znajdziemy na https://www.snowshop.pl/kaski-narciarskie. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że głowa jest najważniejszą częścią naszego ciała, a jej uszkodzenia potrafią być naprawdę opłakane w skutkach, dlatego też nie warto ryzykować własnego zdrowia przez zwyczajne lekceważenie ostrzeżeń i zaleceń ekspertów.

  Dobrze dopasowany kask, czyli taki, który nie będzie zbyt luźny, a jednocześnie nie będzie powodował ucisków na żadną część głowy, dobrze ochroni potylicę, skronie i czoło przed ewentualnymi uderzeniami, ale też ogrzeje głowę podczas zjazdów, a także zapewni odpowiednią jej wentylację. Dzięki temu w kasku możemy czuć się nawet bardziej komfortowo niż w czapce. Nowoczesne kaski posiadają również wbudowany sprzęt audio, więc zakładając go na czas zjazdu możemy jednocześnie słuchać swojej ulubionej muzyki lub prowadzić rozmowy telefoniczne bez konieczności jego zdejmowania. Nie należy jednak z tym przesadzać, bowiem przede wszystkim kask powinien zapewniać nam bezpieczeństwo, a słuchanie głośnej muzyki nie wpływa na jego poprawę. Kiedy zostajemy przez nią ogłuszeni, nasze reakcje będą spowolnione i możemy nie zdawać sobie sprawy ze zbliżającego się niebezpieczeństwa, które pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku.

  No i co tu dużo mówić… Większość modeli dostępnych na rynku kasków po prostu świetnie wygląda, więc w połączeniu z fajnie skrojoną kurtką i spodniami stanowi element narciarskiego stylu, którym możemy w pewien sposób wyrazić siebie i pochwalić się przed znajomymi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej