Bezpieczne wakacje w rudzkim Parku Wodnym. Specjaliści przekonują, że nie ma się co bać koronawisa w wodzie

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie czy to bezpieczne? Czy koronawirusem można się zarazić w wodzie? Spieszymy z wyjaśnieniami. Jak wynika z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na pytania Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące warunków korzystania z pływalni, saun i podobnych obiektów rekreacji, sama woda nie stanowi źródła zakażenia COVID-19, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio uzdatniana czy dezynfekowana. Standardowa procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych zgodna z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2. Takie środki bezpieczeństwa stosowane są w Rudzie Śląskiej

Lato w mieście nie musi być nudne. Jedną z propozycji na radosne i aktywne spędzenie czasu z rodziną, zwłaszcza przy upalnej pogodzie, jest wizyta w aquaparku. Nie budzi wątpliwości fakt, że kąpiele wodne poprawiają kondycję i wpływają pozytywnie na odporność organizmu. Już od miesiąca w Polsce ponownie można korzystać z basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw.

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie czy to bezpieczne? Czy koronawirusem można się zarazić w wodzie? Spieszymy z wyjaśnieniami. Jak wynika z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na pytania Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące warunków korzystania z pływalni, saun i podobnych obiektów rekreacji, sama woda nie stanowi źródła zakażenia COVID-19, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio uzdatniana czy dezynfekowana. Standardowa procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych zgodna z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2.

Nie przeocz

Wątpliwości więc nie powinna budzić sama woda tylko ewentualnie przebywanie w wymienionych obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, trzeba minimalizować ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. By je wyeliminować na obiekty rekreacyjne nałożono szereg obostrzeń sanitarnych, których muszą przestrzegać zarówno pracownicy jak i klienci. Zaczęto je wdrażać tuż po publikacji specjalnych wytycznych dla basenów i saun w czasie pandemii.

- We wszystkich recepcjach i stanowiskach kasowych zamontowaliśmy plastikowe osłony, wszyscy klienci i pracownicy obowiązkowo poddawani są badaniu temperatury, a nowe piktogramy i oznakowania graficzne zachęcają do częstego mycia rąk, zachowania odstępów między sobą oraz korzystania z kilkudziesięciu dozowników z płynem dezynfekcyjnym rozmieszczonych zarówno w holu recepcyjnym, jak i w hali basenowej i saunarium. Kilka razy dziennie dokładnej dezynfekcji poddawane są powierzchnie wspólne w obiekcie takie jak szafki w szatni, poręcze czy paski wydawane klientom – wyjaśnia Marta Malik prezes Aquadromu.

Nowe wytyczne sanitarne nałożyły także na spółkę konieczność wprowadzenia ograniczenia frekwencji – jednocześnie w obiekcie może aktualnie przebywać jedynie połowa przewidzianego limitu gości.

- U nas to aż 500 osób w jednym czasie, czyli sporo. Aquadrom jest dużym, przestrzennym parkiem wodnym. Oprócz atrakcji pod dachem oferujemy także tereny zewnętrzne, takie jak ogród saunowy i rekreacyjną łąkę z leżakami, gdzie można odpocząć pod chmurką. Goście znajdą więc dla siebie bezpieczne miejsce bez narażania się na bliskość sąsiada – dodaje Marta Malik.
Przy zachowaniu dystansu między sobą i stosowaniu zasad higieny ze szczególnym naciskiem na dokładne mycie całego ciała wodą i mydłem oraz dezynfekcję rąk płynem z dozowników wizyta w aquaparku czy basenie i innych tego typu obiektach rekreacyjnych będzie bezpieczną i radosną przygodą. A jest z czego korzystać. Na mieszkańców Śląska i okolic czeka wiele atrakcji. W rudzkim aquaparku to Mokry Bąbel, rwąca rzeka, sztuczna fala, zjeżdżalnie, basen zewnętrzny oraz nowa największa sauna zewnętrzna w regionie – Fest Hica.

Park wodny w Rudzie Śląskie odnotował najwyższą wakacyjną frekwencję od momentu otwarcia obiektu.

Ruda Ślaska: To było rekordowe lato dla parku wodnego Aquadrom ZDJĘCIA

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie