MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania przesiewowe USG dla dzieci w wieku 3-17 lat w Chorzowie ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Chorzowie trwa akcja "Profilaktyka jest OK!". To bezpłatne badania przesiewowe USG jamy brzusznej u dzieci i młodzieży w wieku 3-17 lat. Badania przeprowadzone są w Przedszkolu nr 29 w Chorzowie przy ul. Siemianowickiej 61 w godzinach 9-17. Łącznie od 18 do 20 września przebadanych zostanie 250 dzieci.

W Chorzowie w Przedszkolu nr 29 przy ul. Siemianowickiej 61 od 18 do 20 września prowadzone są bezpłatne badania przesiewowej USG w obrębie jamy brzusznej oraz pachwin dla dzieci i młodzieży w wieku 3-17 lat. Badania te odbywają się w ramach akcji charytatywnej „Profilaktyka jest OK!” organizowanej z Fundacją Iskierka wspólnie z Fundacją Nasze Dzieci. Wcześniej rodzice zapisywali dzieci na te badania. Przebadanych łącznie zostanie 250 dzieci.

To już trzecia edycja akcji profilaktycznej "Profilaktyka jest OK", czyli przesiewowych badań USG jamy brzusznej i węzłów chłonnych u dzieci. W tym roku pierwszy raz z tej akcji mogli skorzystać mieszkańcy Chorzowa i okolic, bo wcześniejsze edycje były organizowane wspólnie z fundacją Nasze Dzieci, czyli w przedszkolach spółki ArcelorMittal.

- W ciągu trzech dni przebadanych zostanie 250 dzieci. To bardzo ważna akcja, bo jak podkreślają hematolodzy i pediatrzy, badanie USG jamy brzusznej w wieku rozwojowym, szczególnie do 2 roku życia ale i późniejszych latach, pozwala wykryć wszystkie zmiany patologiczne także w kontekście nowotworowym - mówi Aneta Klimek-Jędryka z Fundacji Iskierka.

Te badania są bezpłatne. Fundacja Iskierka zorganizowała aparaturę medyczną. W Przedszkolu nr 29 w Chorzowie zaadoptowano pomieszczenia i stworzono trzy gabinety lekarskie. Badania przeprowadzają lekarze z pracowni diagnostyki obrazowej i izotopowej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Jedno badanie trwa ok. 15 minut, jest bezbolesne.

- Badamy jamę brzuszną i miednicę mniejszą u dzieci. Dzieci nie potrzebują specjalnego przygotowania, nie muszą być na czczo. Dotychczas poza drobnymi znaleziskami i potwierdzeniem zmian, na które dzieci były już leczone, na szczęście nic poważnego nie wykryliśmy. Ta akcja służy, by wykryć coś co jest późno wykrywalne, jak guzy lite jamy brzusznej i miednicy mniejszej u dzieci i młodzieży, które zwykle są bezobjawowe. Wszystko polega na tym, by wyprzedzić rozwijający się bezobjawowa nowotwór i wykryć go w pierwszym stopniu zaawansowania - wyjaśnia Katarzyna Lipka, specjalista radiodiagnostyki, kierownik pracowni diagnostyki obrazowej i izotopowej Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Truchana 7.

Standardowo rodzic potrzebuje otrzymać skierowania od lekarza rodzinnego na takie badania w ramach NFZ. Następnie trzeba czekać w kolejce. Jednak takie zmiany są bezobjawowe, dlatego często nie s,a wykrywalne w pierwszym stopniu zaawansowania choroby. Niezbyt często dzieci i dorośli badają się też profilaktycznie. Zmiany nowotworowe niestety czasem nie da się wykryć bez badań profilaktycznych.

- U większości dzieci, u których stwierdza się nowotwory w obrębie jamy brzusznej, proces nowotworowy jest z reguły bardzo zaawansowany, często z przerzutami do innych regionów ciała. Większość z tych pacjentów nie miała nigdy wcześniej wykonywanego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Chorzowie pieniądze zebrane podczas "Balu Prezydenta" trafią do Zespołu Szpitali Miejskich przy ulicy Truchana w Chorzowie. 50 tysięcy złotych pochodzące od ludzi dobrej woli będzie wsparciem zakupu sprzętu dla szpitala, aparat USG na potrzeby dzieci w placówce pryz ul. Truchana. Fundacja Iskierka ponadto wspomaga zbiórkę pieniędzy na sprzęt dla chorzowskiego szpitala. resztę dołożona zostanie z budżetu Zespołu Szpitali Miejskich. Jaki jest koszt takiego sprzętu. Dochodzi on nawet do 300 tys. złotych.

- Chcemy kupić dobry sprzęt, żeby miał kilka głowic, które pozwolą badać różne części ciała, od głowy do stóp. Mamy aparaturę USG, ale ilość badań jest tak duża, że trzeba kupować nowy, lepszy sprzęt. W Zespole Szpitali Miejskich w placówce na ul. Truchana będziemy musieli starać się też na zakup rezonansu magnetycznego, a w placówce przy ul. Strzelców Bytomskiej o tomograf komputerowy - wymienia Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo