Bezpłatne pociągi Kolei Śląskich na defiladę w Katowicach nie dowiozły wszystkich podróżnych. Mieszkańcy się skarżą. Marszałek przeprasza

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Zaktualizowano 
Organizatorzy nie przewidzieli, że zainteresowanie podróżą pociągami będzie aż tak duże. Chyba przerosło ich największe oczekiwania. Przed południem na dworcach wielu miast pojawiły się tłumy mieszkańców.
Ponad 200 tys. mieszkańców województwa śląskiego obejrzało w czwartek defiladę wojskową Wierni Polsce w Katowicach. Byłoby więcej, gdyby Koleje Sląskie zdołały wszystkich dowieźć na czas. Organizatorzy zachęcali do zrezygnowania z samochodu i skorzystania z bezpłatnego połączenia Kolejami Śląskimi. Zainteresowanie przerosło ich największe oczekiwania. Pojawiły się problemy z dostaniem do pociągów oraz kolosalne opóźnienia w rozkładzie jazdy. Wielu podróżnych dotarło do Katowic po zakończeniu defilady. Marszałek śląski przeprosił za ogromne zamieszanie.

Defilada Wierni Polsce to z pewnością jedno z największych wydarzeń w Katowicach. Obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców całego regionu. Przewidywano problemy ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych. Zachęcali przyjezdnych do zrezygnowania z podróży samochodami. W zamian proponowali im bezpłatne połączenia Kolejami Śląskimi.

Nie przegapcie

Organizatorzy nie przewidzieli, że zainteresowanie podróżą pociągami będzie aż tak duże. Chyba przerosło ich największe oczekiwania. Przed południem na dworcach wielu miast pojawiły się tłumy mieszkańców.

AKTUALIZACJA
Marszałek śląski przeprosił zawiedzionych i zdenerwowanych mieszkańców. Przedstawiciel Kolei Śląskich wytłumaczył powody opóźnień.

KOLEJE ŚLĄSKIE PRZEPRASZAJĄ ZA FATALNĄ ORGANIZACJĘ DOJAZDU NA DEFILADZIE

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tak było między innymi w Zawierciu oraz Dąbrowie Górniczej Gołonogu. I tu pojawiły się spore schody. Pociąg przyjeżdżał do miast zapełniony po brzegi, a kolejni podróżni nie mieli szans dostać się do wewnątrz. Musieli czekać na kolejny pociąg, ale i tak nie było gwarancji, że tym razem uda im się dostać do Katowic. Najwytrwalsi wsiadali dopiero do trzeciego pociągu z kolei. Inni wracali do domów lub decydowali się na podróż samochodem. Z Mikołowa i Tarnowskich Gór uruchomiono dodatkowe połączenia bezpośrednimi autobusami.

Pociągiem na defiladę w Katowicach: ogromny ścisk, awantura ...

Do godziny 13 Koleje Śląskie przewiozły łącznie 52 tysiące pasażerów.

- To był dramat. Miejsc dla podróżnych brakowało już na pierwszych stacjach. Mój pociąg (linia Lubliniec-Katowice - red.) spóźnił się ponad godzinę - mówi jeden z podróżnych.

- Dwa razy mieliśmy dłuższy postój. Konduktor informował nas, że nie ruszymy ze względów bezpieczeństwa, bo w pociągu jest za dużo osób i jest za ciężki. Natomiast w Katowicach, w drodze powrotnej, policjanci stali na peronach i wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei pilnowali, aby do pociągu nie weszło za dużo osób - relacjonuje nam jeden z podróżnych.

Bezpłatne pociągi Kolei Śląskich na defiladę w Katowicach ni...

Jechałem z Czechowic, ale już w Bielsku-Białej nie dało się wejść do pociągów. Samej defilady oczywiście nie widziałem, ale wycieczka w takich okolicznościach z rodziną była przygodą samą w sobie - dodaje inny podróżny.

Piotr Spyra, były wicewojewoda śląski nie szczędzi słów krytyki. On także nie dojechał na defiladę wojskową.

- Chciałem, w imieniu swoim i tysięcy Tyszan oraz mieszkańców Województwa Śląskiego, podziękować gorąco kierownictwu Spółki Koleje Śląskie za to, że nie dojechałem dzisiaj do Katowic na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. Na wszystkich stacjach kolejowych w Tychach był dzisiaj istny horror. Na stacji Tychy Żwaków ludzie czekali na pociąg ponad dwie godziny. WIększość (w tym ja) w międzyczasie rozeszła się do domów. Wiem od znajomych, że tak samo było jeszcze (przynajmniej) na linii Gliwice - Katowice - pisze.

Piotr Spyra: Jak dla mnie, Koleje Śląskie zaliczyły dzisiaj kompletną porażkę logistyczną, na skalę, który przywołuje na myśl słowo: sabotaż.

- Nie wyobrażam sobie, że osoby, które są za to odpowiedzialne, będą nadal w tej firmie pracować. Obietnice dotatkowych, darmowych kursów okazały się tylko czczą obietnicą, a paseżerowie zostali potraktowani jak niepotrzebny balast, którego należy się pozbyć - wnioskuje Piotr Spyra.

A co z drogą powrotną? Koleje Śląskie co prawda uruchomiły kolejne dodatkowe połączenia, ale nadal brakowało wolnych miejsc dla pasażerów. Sokiści i policja musieli pilnować porządku na peronach, ponieważ ludzie tratowali się w walce o wejście do wnętrza pociągu. Pojawiły się także ogromne utrudnienia na odjeździe z przyczyn technicznych.

  1. Pociąg relacji Katowice - Oświęcim z godziny 18.21 opóźniony jest o 20 minut.
  2. Pociąg relacji Lubliniec - Oświęcim jest natomiast opóźniony o 70 minut.
  3. Pociąg relacji Gliwice - Częstochowa z godziny 18.09 opóźniony jest o pół godziny.

Ogromne było także zainteresowanie piknikiem wojskowym w Strefie Kultury w Katowicach, która... okazała się zbyt mała. Już około 15.30 był problem z dostaniem się na teren pikniku. Osoby, którym udało się wejść przyznawały, że było bardzo ciasno. W kolejce do wejścia trzeba było stać co najmniej kilkanaście minut.

Zobaczcie koniecznie

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
poznaniak

PiS rzuca ochłapy społeczeństwu, a ludzie lecą jak małe dzieci. Obudzimy się z ręką w nocniku, nie będzie sądów, nie będzie sprawiedliwości, nie będzie kasy, zostaniemy społecznie Turcją Erdogana z deficytem budżetowym Grecji. Ale Polak będzie dumny... powtórka z zaborów.

P
Padre Halymba

Na defiladę dotarłem autobusem. Jakież było moje zdziwienie gdy na przystanku Halemba Grunwald o 12:03 nie dało się wejść do autobusu nr 130, który był krótki. Normalnie bym to olał i wrócił do domu ale obiecałem synowi że pojedziemy na defilade. Wiadomo obietnice dane dzieciom należy spełniać. Poszliśmy na pętle na następny bus o 12:56(znowu krótki). Na pierwszym przystanku był już komplet. Ale jakoś dotarliśmy. Na kolejnych przystankach, na każdym kilkadziesiąt oczekujących osób musiało zrezygnować z podróży. Dzięki długim przemówieniom zdążyliśmy dotrzeć pod Spodek na defilade. Z pikniku zrezygnowaliśmy po 2 godzinach oczekiwania na wejście. Jak ktoś wpadnie jeszcze na pomysł defilady w Katowicach to zostaje w domu. Przy piwku spokojnie zobaczymy w TV

P
Podróżnik Kolejami

Marszałek wraz z kolegą prezesem kolei śląskich powinni za to zapłacić stołkami. Po prostu skandal i widać jak władza traktuje ludzi którzy nie długo pójdą głosować.

G
Gość

Powiedzcie mi skąd tyle roszczeń żądaniowych w tym narodzie? Kolej nawaliła? Nie sądzę.Były bezpłatne przewozy co należy zaliczyć im in plus a to że nie wszyscy dostali się do pociąg no cóż nikt nie miał praw przewidzieć jaka będzie frekwencja. Nigdy tego typu impreza się nie odbywała więc skali porównawczej nikt nie mógł mieć . A czy kolej musiała stanąć na wysokości zadania? W zasadzie niby dlaczego? Ludziom się w dupach przewraca ot co.

T
Tomek

Zabrze 11:21, cały peron ludzi, podjeżdża pociąg i kilka osób się wciska, czyli praktycznie wszyscy zostają na peronie. Idzie informacja, że za 20 minut ma być podstawiony dodatkowy skład, który się nie pojawia, z megafonu padają jakieś informacje, ale tak cicho, ze nikt ich nie słyszy. Kolejny pociąg KS ma być planowo o 12:18, nie przyjeżdża. W kierunku Gliwic jadą dwa puste i krótkie pociągi KS. W końcu przyjeżdża opóźniony, do którego chyba dosłownie nikt nie wsiadł, dwa dodatkowe są tak zapchane, że znowu nikt się nie wciska. Jest już sporo po trzynastej, gdy wjeżdża pociąg TLK, też zapchany, chociaż gdyby ludzie stali też w przedziałach, to dałoby się upchnąć. Niektóre drzwi są blokowane. Tyle, że zauważyłem, że w jednym wagonie ludzie się jednak upychają, udało mi się. Ludzie w desperacji wsiadają bez biletów, chociaż tylko na KS są darmowe przejazdy. Pada info, że ponoć był informacja, że wyjątkowo na te TLK też, ale nie wiem czy to prawda, czy pomyłka , że ktoś myślał, że wszystkie połączenia są darmowe. Ja dojeżdżam na ostatnią chwilę, nie mam szans zająć dobrego miejsca. Na szczęście zdążyłem na część lotniczą, na której najbardziej mi zależało i tej mi nikt nie mógł zasłonić. Po defiladzie rozmawiam z paniami, którym też na tym zależało najbardziej, ale już nie miały tyle szczęścia, spóźniły się, jechały z Tychów. W Zabrzu, i zapewne nie tylko, a na pewno na dworcach na trasie od Zabrza do Katowic, praktycznie garstka wsiadła do pociągu. W tym czasie w kierunku Katowic nie pojechał żaden inny pociąg, czyli przez co najmniej 2 godziny. Ja to potraktowałem jako pewną przygodę, ale wielu jednak myśli o tym coś innego. Nawet z tych, którzy dotarli. Jakbym nie dotarł, to też bym pewnie inaczej myślał. Nabrałem się na te dodatkowe pociągi, bo gdyby nie to, to nie czekałbym na pociąg, tylko starał się dotrzeć na miejsce inaczej. Ale potem było już na to za późno. W pewnym momencie, już po chwili od przyjechania TLK, byłem pewny, że na miejsce nie dotrę.

Nie dorabiam żadnej ideologii, być może to nie było do opanowania, ale do przewidzenia na pewno, mnie to nie zaskoczyło, szczególnie jak usłyszałem, że wszystkie pociągi KS będą darmowe. PKP (nie Koleje Śląskie) nie podstawiło żadnego pociągu, a tylko to mogło pomóc. Miejsce pikniku zdecydowanie nieprzystosowane do takiej imprezy jeśli chodzi o wielkość. Pojazdy wojskowe stały naprawdę na niewielkiej powierzchni. Nie wiem, czy to nie byłoby za małe nawet gdyby nie towarzyszyła temu defilada.

G
Gość
2019-08-16T13:15:24 02:00, Barbasia:

Pojechaliśmy KS chwilę po 7 . Dotarliśmy, co prawda z przedsiadką przed 9. Każdy siedział, pociąg miał 5 min opóźnienia. Każdy z nas wiedział, że będzie masa ludzi. Czego można się spodziewać jak ktoś chce jechać pociągiem o 12:00/13:00 i jeszcze marudzi, że dla niego nie ma miejsca ani w pociągu ani na defiladzie? Nie można wymagać cudów i liczyć na to że przecież doładują połączeń w nieskończoność, a na miejscu będzie specjalnie zarezerwowane dla kogoś miejsce. Chcesz jechać jedź wcześniej. Chcesz płacić za bilet? Są inne pociągi jadące też do Katowic... Ludzie tylko narzekają. Ten jeden dzień wygodnictwa można poświęcić.

2019-08-16T13:26:31 02:00, Yataman:

równie dobrze, można powiedzieć, że można było czekać od poniedziałku pod namiotem. idiotyczny wpis

2019-08-16T13:46:27 02:00, Gość:

Z mojej miejscowości był to pierwszy i ostatni przed defiladą pociąg i też nikt już nie mógł wejść. Więc daruj sobie takie komentarze. I nie ja wymyśliłem sobie pociąg, ale koleje śląskie przez kilka dni namawiały mnie do pojechania na defiladę pociągiem. Ktoś się zabawił kosztem ludzi.

Z mojej miejscowości czyli skąd ? Bo nie ma takiej miejscowosci, z której w tym dniu tylko raz jechał pociąg KŚ

H
Henryk. B.

Qrwq czekałem 2 godziny na pociąg do Katowic, i mnie niedowieźli, jak was wróg zaatakuje ZE wschodu to tak samo.. Pomogę i dojadę za rokgodzin..

G
Gość
2019-08-16T15:07:19 02:00, Gość:

Podobnie było jeżeli chodzi o kierunek Kraków-Katowice. Z tą różnicą, że tutaj trzeba było zapłacić za przejazd...

W tej relacji nie jeżdżą KŚ tylko PR

E
Egon

Wierni Polsce hehe wierny to może być mój pies a nie jo wobec ty tępy h goroli z Warszawy kaczogrodu popaprany

G
Gość
2019-08-16T13:35:59 02:00, Gość:

Slaby pomysl z ta impreza. Po co to komu. W stylu rosyjskim zeby sie pokazac. A dlug rosnie. Idzie kryzys i niedlugo sie skonczy.

Pierdu pierdu. Było fajnie

S
Speed565

Ścisk na peronach był, ale ludzie pokazali jakim niewychowanym bydłem potrafią być.

Defiladę olałem i wybrałem się do Bielska z rowerem. Wróciłem do Katowic pociągiem około 17:15. Sam pociąg był pusty. Wyzwaniem było dopiero z niego wysiąść. Jak tylko rower opuścił pociąg już zaczęło się napieranie. Na peron przepchnąłem się tylko dlatego, że parę razy dałem z bara.

G
Gość

Podobnie było jeżeli chodzi o kierunek Kraków-Katowice. Z tą różnicą, że tutaj trzeba było zapłacić za przejazd...

p
praca ludzie sie bogaca
2019-08-16T13:41:47 02:00, Łukasz:

Oh ludzie, ludzie.... Żydzi robią z wami co chcą, pędzą was jak bydło na pokazy jakiegoś ex amerykańskiego złomu. Gdybyśmy żyli w XXIwieku i normalnym świecie to armia i ogromne nakłady idące na nią nie były by nikomu potrzebne. No ale ciemnogród trwa w najlepsze

ludzie uwielbiaja takie bolszewickie cyrki

patrz owsiak

a
amen
2019-08-16T13:15:24 02:00, Barbasia:

Pojechaliśmy KS chwilę po 7 . Dotarliśmy, co prawda z przedsiadką przed 9. Każdy siedział, pociąg miał 5 min opóźnienia. Każdy z nas wiedział, że będzie masa ludzi. Czego można się spodziewać jak ktoś chce jechać pociągiem o 12:00/13:00 i jeszcze marudzi, że dla niego nie ma miejsca ani w pociągu ani na defiladzie? Nie można wymagać cudów i liczyć na to że przecież doładują połączeń w nieskończoność, a na miejscu będzie specjalnie zarezerwowane dla kogoś miejsce. Chcesz jechać jedź wcześniej. Chcesz płacić za bilet? Są inne pociągi jadące też do Katowic... Ludzie tylko narzekają. Ten jeden dzień wygodnictwa można poświęcić.

2019-08-16T13:26:31 02:00, Yataman:

równie dobrze, można powiedzieć, że można było czekać od poniedziałku pod namiotem. idiotyczny wpis

2019-08-16T13:46:27 02:00, Gość:

Z mojej miejscowości był to pierwszy i ostatni przed defiladą pociąg i też nikt już nie mógł wejść. Więc daruj sobie takie komentarze. I nie ja wymyśliłem sobie pociąg, ale koleje śląskie przez kilka dni namawiały mnie do pojechania na defiladę pociągiem. Ktoś się zabawił kosztem ludzi.

sukces jak w Woodstock

oczywistym jest ze na takie spedy

nalezy zadbac o wczesne przybycie

w angli koczuja na takich wydarzeniach po kilka dni

trzeba byli defilade przeprowadzic od gliwic do sosnowca

a wiecej skladow sprowadzic z terenow innych wojewodztw

plus parkingi przy autostradach z dowozem tramwajami i dojciem pieszo

G
Gość
2019-08-16T13:15:24 02:00, Barbasia:

Pojechaliśmy KS chwilę po 7 . Dotarliśmy, co prawda z przedsiadką przed 9. Każdy siedział, pociąg miał 5 min opóźnienia. Każdy z nas wiedział, że będzie masa ludzi. Czego można się spodziewać jak ktoś chce jechać pociągiem o 12:00/13:00 i jeszcze marudzi, że dla niego nie ma miejsca ani w pociągu ani na defiladzie? Nie można wymagać cudów i liczyć na to że przecież doładują połączeń w nieskończoność, a na miejscu będzie specjalnie zarezerwowane dla kogoś miejsce. Chcesz jechać jedź wcześniej. Chcesz płacić za bilet? Są inne pociągi jadące też do Katowic... Ludzie tylko narzekają. Ten jeden dzień wygodnictwa można poświęcić.

2019-08-16T13:26:31 02:00, Yataman:

równie dobrze, można powiedzieć, że można było czekać od poniedziałku pod namiotem. idiotyczny wpis

Z mojej miejscowości był to pierwszy i ostatni przed defiladą pociąg i też nikt już nie mógł wejść. Więc daruj sobie takie komentarze. I nie ja wymyśliłem sobie pociąg, ale koleje śląskie przez kilka dni namawiały mnie do pojechania na defiladę pociągiem. Ktoś się zabawił kosztem ludzi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3