MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia na grypę dla osób 75+ rozważa Ministerstwo Zdrowia, bojąc się jednoczesnej fali COVID-19 i grypy jesienią

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Resort informuje, że możliwość rozszerzenia pełnej refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie jest w trakcie prowadzonej analizy. Jest to sprawa kluczowa biorąc pod uwagę drugą, jesienną falę COVID–19.
Resort informuje, że możliwość rozszerzenia pełnej refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie jest w trakcie prowadzonej analizy. Jest to sprawa kluczowa biorąc pod uwagę drugą, jesienną falę COVID–19. Pixabay
Na jesienną falę koronawirusa nałoży się sezonowa grypa. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla najbardziej zagrożonych zachorowaniem na COVID-19 i grypę, czyli osób 75 plus. Połączenie tych dwóch chorób w jednym czasie to ogromny diagnostyczny problem, który może skutkować wzrostem śmiertelności na te dwa schorzenia wśród seniorów.

Resort informuje, że możliwość rozszerzenia pełnej refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie jest w trakcie prowadzonej analizy. Jest to sprawa kluczowa biorąc pod uwagę drugą, jesienną falę COVID–19.

Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaapelowało do Ministerstwa umieszczenie szczepionek przeciw grypie na liście leków dla seniorów 75 plus, kat „S”, które mogą być przepisywane bezpłatnie, w zakresie wskazań refundacyjnych.

Nie przeocz

Ministerstwo Zdrowia odpowiada: - Możliwość rozszerzenia wykazu 75+ o nowe technologie lekowe jest obecnie przedmiotem prowadzonej w resorcie analizy. Obecnie jest ona na etapie przeglądu 220 grup limitowych wskazanych przez NFZ jako najczęściej używanych przez seniorów 75+, która to analiza ma na celu udzielenie odpowiedzi czy ewentualne poszerzenie wykazu bezpłatnych leków dla seniorów 75+ jest możliwe w ramach przydzielonych na ten cel środków finansowych w budżecie oraz jeżeli istnieje taka
możliwość finansowa, to które leki należy objąć tym wykazem.”

Musisz to wiedzieć

- Myślę, że opracujemy taką strategię, żeby masowo wyszczepić osoby z grupy ryzyka – czyli powyżej 65 roku życia oraz personel medyczny – mówił wiceminister Waldemar Kraska we wczorajszej „Popołudniowej Rozmowie” w radiu RMF FM. Dodatkowo, podkreślał, że "bardzo by chciał, żeby ten dostęp był jak najszerszy". Minister zwrócił uwagę na bardzo niski stopień wyszczepialności wśród społeczeństwa naszego kraju.

- Do tej pory – ubolewam nad tym bardzo – w Polsce szczepiło się przeciwko grypie tylko 4 proc. społeczeństwa. To jest bardzo mało. Tegoroczna sytuacja może być zupełnie inna. Chcemy się na to przygotować – tłumaczył wiceszef resortu zdrowia.

Zobacz koniecznie

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy docenia działania Ministerstwa wobec refundacji szczególnie dla grup ryzyka, które potrzebują go najbardziej, wobec czego liczymy na szybkie rozszerzenie finansowania o szczepienia przeciw grypie. Jest to sprawa szczególnie istotna wobec faktu drugiej fali wirusa, która ma nadejść już tej jesieni. Warto zauważyć, że im więcej osób zaszczepi się przeciw grypie, tym łatwiej będzie odróżnić tę chorobę od COVID–19.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera