Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie raciborskim ostro w dół

JW
Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu
Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu Joanna Wieczorek
Bezrobocie w powiecie raciborskim spadło do poziomu 6,6 proc. i ma być jeszcze niższe. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu zarejestrowane są obecnie 2364 osoby, większość stanowią kobiety. W dalszym ciągu pracodawcy najczęściej poszukują pracowników w takich zawodach jak: elektryk, kierowca samochodu ciężarowego, ślusarz, spawacz, kucharz, fryzjer, sprzedawca oraz opiekun osób starszych. Mamy sezon, więc poszukiwani są także pracownicy w branży budowlanej oraz gastronomicznej.

Jak wyglądają obecnie statystyki, jeśli chodzi o poziom bezrobocia w powiecie raciborskim?

Na koniec czerwca było to 6,6 proc. i ogólnie zauważamy tendencję spadkową. Dla porównania w analogicznym okresie, rok wcześniej, było to 7 proc., z kolei w połowie 2014 roku – 7,7 proc. Jak co roku, od marca do września liczba bezrobotnych zauważalnie spada. Ma to związek z pracami sezonowymi. Ta sytuacja powoduje, że to pracownicy powoli dyktują warunki na rynku pracy a nie pracodawcy. Bezrobocie u nas byłoby jeszcze niższe, jeśli chodzi o kwestię procentową. Dlaczego nie jest? Ponieważ zwiększyła się liczba osób pracujących. Jeżeli spada bezrobocie o 100 osób a wzrasta liczba zatrudnionych, to na statystykach nie robi to takiego wrażenia.

Możemy precyzyjnie w liczbach przedstawić statystyki, którymi urząd pracy dysponuje na dziś?

Obecnie zarejestrowanych osób bezrobotnych jest 2364, w tym 1446 to kobiety. Ponad 1300 osób jest z Raciborza. W analogicznym okresie, w 2015 roku, zarejestrowanych osób bezrobotnych było 2548 a jeszcze rok wcześniej była to liczba 2797 osób.

Liczba osób bezrobotnych spada, więc logicznie musi być więcej ofert pracy…

Ofert pracy z roku na rok przybywa, co doskonale widać w zestawieniach. W 2013 roku było ich 2369, w 2014r. – 3543, w 2015r. – 3889, a do lipca tego roku wpłynęło już 2898 ofert. Rośnie nam bardzo mocno liczba konkretnych ofert pracy, w dobrych zawodach, w dobrych firmach. Pracodawcy starają się już o pracowników po studiach technicznych.

Jakiego typu to są oferty?

Najczęściej pracodawcy poszukują pracowników w takich zawodach jak: elektryk, kierowca samochodu ciężarowego, ślusarz, spawacz, kucharz, fryzjer, sprzedawca oraz opiekun osób starszych. Mamy sezon, więc poszukiwani są także pracownicy w branży budowlanej oraz gastronomicznej.

Jakimi kwalifikacjami dysponują osoby bezrobotne?

W zasadzie te wskaźniki nie odbiegają od tego co było kiedyś. Ok. 60 proc. to osoby z wykształceniem gimnazjalnym i powyżej gimnazjalnego, łączenie z wykształceniem zawodowym. Ok. 30 proc. to osoby z wykształceniem średnim. I niewielka liczba, do 10 proc., osób z wykształceniem wyższym. Bardzo dużo wypuściliśmy na rynek lingwistów, absolwentów marketingu i zarządzania oraz pedagogów, ogólnie osób po kierunkach humanistycznych. Im mogą pomoc szkolenia przez nas oferowane. Na szkolenia wydajemy ok. 300 tys. złotych, z tym że kładziemy nacisk na to, by po odbyciu szkolenia była też gwarancja zatrudnienia.

Pan wcześniej powiedział o bardzo ważnej rzeczy, że powoli to pracownicy będą dyktowali warunki na rynku pracy. Co to oznacza tak naprawdę?

Wyraźnie widać, że pracodawcy, którzy chcą dać wynagrodzenie poniżej 2 tys. złotych brutto mają duże trudności ze znalezieniem pracownika. Rynek jest teraz bardzo ciekawy. Z jednej strony, przyjechało tutaj do pracy bardzo dużo osób z Ukrainy, pracują w gastronomii i hotelarstwie w bliskich nam ośrodkach turystycznych. Z drugiej strony, duże jest zainteresowanie Czechów, jeśli chodzi o Polaków jako o pracowników. Duża część Polaków pracuje u naszych południowych sąsiadów w branży automotive, gdzie zarobki są dużo wyższe.

Powiat raciborski to specyficzny rynek pracy…

To prawda. Nasz powiat słynie z wielu czołowych firm z wysokim technologiami, które chcą cały czas przyjmować nowych pracowników. Przykładem jest firma Eko-Okna, która ciągle się rozrasta. Obecnie zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Myślę, że powiat raciborski na koniec roku może mieć pierwszą liczbę stopy bezrobocia na poziomie 5, będzie to prawdopodobnie 5,8 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!