Bezzwłoczne szczepienia dla pracowników handlu! To apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji do rządu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Sprzedawcy galerii czy sklepów spożywczych mają bezpośredni kontakt z klientem
Sprzedawcy galerii czy sklepów spożywczych mają bezpośredni kontakt z klientem Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Pracownicy handlu powinni być zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć osoby powyżej 50. roku życia. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ponownie apelu do rządu o szczepienia przeciw COViD-19 dla sprzedawców i branży handlowej. To w końcu sprzedawcy mają bezpośredni kontakt z klientami i są przez to bardziej narażeni na kontakt z kimś zakażonym koronawirusem.

Sprzedawcy powinni być zaszczepieni w pierwszej kolejności

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ponownie apeluje o jak najszybsze objęcie pracowników handlu szczepieniami przeciw COViD-19. Sprzedawcy każdego dnia, przez wiele godzin, mają bezpośredni kontakt z klientami. Nie da się ukryć, że są zdecydowanie narażeni na większy kontakt niż w przypadku innych zawodów, gdzie na przykład można wykonywać swoją prace nawet nie wychodząc z domu. Sprzedawcy nie mają takiego szczęścia. Dlatego POHiD ponownie apeluje do polskiego rządu.

W nawiązaniu do wypowiedzi ministra Niedzielskiego z 18 marca, wzywającej przedsiębiorców do kierowania pracowników do pracy zdalnej, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwraca się z apelem o jak najszybsze objęcie pracowników handlu szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.

- Firmy członkowskie POHiD zwracają uwagę na poważną sytuację pracowników handlu, którzy – ze względu na specyfikę wykonywanej pracy – nie mogą być oddelegowani do pracy zdalnej. Kierując się troską o zdrowie naszych pracowników i społeczeństwa, gorąco apelujemy do pana ministra o niezwłoczne objęcie pracowników handlu – w pierwszej kolejności osób powyżej 50. roku życia – szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień - apeluje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Jak zaznacza prezes Polskiej Organizacji handlu i Dystrybucji pracownicy handlu pełnią służbę wobec społeczeństwa w zakresie zapewnienia ciągłości zaopatrzenia w żywność i niezbędne artykuły, narażając się na dużą liczbę kontaktów interpersonalnych w okresie potwierdzonej dominacji bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji SARS-COV-2 i wzrostu liczby zarażonych do powyżej 27 tys. dziennie.

- Niezakłócona praca handlu ma wagę krytyczną dla społeczeństwa. Pracownicy handlu są gwarantem zaopatrzenia Polaków w żywność i niezbędne produkty. Ich praca zakłada nawet kilkaset interakcji z klientem dziennie. Zaszczepienie handlowców, z uwagi na pracę w trybie stacjonarnym oraz wysoką częstotliwość kontaktów społecznych, stanowi istotny warunek dla uzyskania odporności stadnej całej populacji - podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

- Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż firmy członkowskie POHiD zatrudniają osoby powyżej 50. roku życia, które – ze względu na wiek – znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, i w związku z tym powinny być szczepione priorytetowo - dodaje prezes Renata Juszkiewicz.

Wspólny apel o szczepienia dla pracowników handlu

To nie pierwszy apel o szczepienia dla pracowników handlu. Już w lutym tego roku POHiD, NSZZ „Solidarność”, Polska Izba Handlu i Polska Rada Centrów Handlowych wystosowały wspólny apel o szczepienie pracowników handlu w I etapie Narodowego Programu Szczepień. Pismo w tej sprawie wysłano do premiera Mateusza Morawieckiego, do wiadomości ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Michała Dworczyka, członka Rady Ministrów i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poniżej treść apelu:
Warszawa, 10.02.2021 r.

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,
w ostatnich dniach zapadła decyzja o przyspieszonym szczepieniu jednej z grup zawodowych, tj. nauczycieli. Grupą, która jest narażona na ryzyko kontaktu z koronawirusem są także pracownicy handlu. Codziennie mają oni kontakt z klientami. Ich zdrowie i dyspozycja są niezwykle ważne. Pracownicy handlu powinni mieć zagwarantowaną ochronę w postaci szczepień, nie tylko z uwagi na ich własne zdrowie i zdrowie ich rodzin, ale również ze względu na możliwość ustanowienia bariery dla rozprzestrzenia się zakażeń w przestrzeni publicznej. Pracownicy handlu muszą być też dyspozycyjni, aby mogła być utrzymana ciągłość obsługi w placówkach handlowych

Pracownicy sklepów są grupą zawodową zapewniającą funkcjonowanie podstawowej działalności państwa w zakresie zaopatrzenia obywateli w żywność i artykuły pierwszej potrzeby, a przy tym narażoną na ryzyko kontaktu z COVID-19 ze względu na regularne kontakty społeczne.

Pandemia wyraźnie pokazała, jak kluczowa jest rola handlu w utrzymaniu ciągłości dostaw do sklepów i ważna z perspektywy zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczeństwa. Placówki handlowe stanęły na wysokości zadania, zapewniając obywatelom nieprzerwany i powszechny dostęp do żywności oraz wysokie standardy sanitarne mające zapobiegać zakażeniom. Sieci handlowe dbają o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników. Zagwarantowanie szybkiego dostępu do szczepień tej grupie zawodowej pozwoli na dalsze, sprawne i bezpieczne utrzymanie ciągłości zaopatrzenia Polaków w żywność.

Zwracamy się z prośbą o pilne uwzględnienie pracowników handlu jako grupy priorytetowej do szczepienia przeciw COVID-19 w ramach I etapu Narodowego Programu Szczepień.

Z poważaniem
NSZZ Solidarność
Polska Izba Handlu
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Polska Rada Centrów Handlowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie