Bezzwłoczne szczepienia dla pracowników handlu! To apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji do rządu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Pracownicy handlu powinni być zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć osoby powyżej 50. roku życia. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ponownie apelu do rządu o szczepienia przeciw COViD-19 dla sprzedawców i branży handlowej. To w końcu sprzedawcy mają bezpośredni kontakt z klientami i są przez to bardziej narażeni na kontakt z kimś zakażonym koronawirusem.

Sprzedawcy powinni być zaszczepieni w pierwszej kolejności

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ponownie apeluje o jak najszybsze objęcie pracowników handlu szczepieniami przeciw COViD-19. Sprzedawcy każdego dnia, przez wiele godzin, mają bezpośredni kontakt z klientami. Nie da się ukryć, że są zdecydowanie narażeni na większy kontakt niż w przypadku innych zawodów, gdzie na przykład można wykonywać swoją prace nawet nie wychodząc z domu. Sprzedawcy nie mają takiego szczęścia. Dlatego POHiD ponownie apeluje do polskiego rządu.

W nawiązaniu do wypowiedzi ministra Niedzielskiego z 18 marca, wzywającej przedsiębiorców do kierowania pracowników do pracy zdalnej, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwraca się z apelem o jak najszybsze objęcie pracowników handlu szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.

- Firmy członkowskie POHiD zwracają uwagę na poważną sytuację pracowników handlu, którzy – ze względu na specyfikę wykonywanej pracy – nie mogą być oddelegowani do pracy zdalnej. Kierując się troską o zdrowie naszych pracowników i społeczeństwa, gorąco apelujemy do pana ministra o niezwłoczne objęcie pracowników handlu – w pierwszej kolejności osób powyżej 50. roku życia – szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień - apeluje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Jak zaznacza prezes Polskiej Organizacji handlu i Dystrybucji pracownicy handlu pełnią służbę wobec społeczeństwa w zakresie zapewnienia ciągłości zaopatrzenia w żywność i niezbędne artykuły, narażając się na dużą liczbę kontaktów interpersonalnych w okresie potwierdzonej dominacji bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji SARS-COV-2 i wzrostu liczby zarażonych do powyżej 27 tys. dziennie.

- Niezakłócona praca handlu ma wagę krytyczną dla społeczeństwa. Pracownicy handlu są gwarantem zaopatrzenia Polaków w żywność i niezbędne produkty. Ich praca zakłada nawet kilkaset interakcji z klientem dziennie. Zaszczepienie handlowców, z uwagi na pracę w trybie stacjonarnym oraz wysoką częstotliwość kontaktów społecznych, stanowi istotny warunek dla uzyskania odporności stadnej całej populacji - podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

- Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż firmy członkowskie POHiD zatrudniają osoby powyżej 50. roku życia, które – ze względu na wiek – znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, i w związku z tym powinny być szczepione priorytetowo - dodaje prezes Renata Juszkiewicz.

Wspólny apel o szczepienia dla pracowników handlu

To nie pierwszy apel o szczepienia dla pracowników handlu. Już w lutym tego roku POHiD, NSZZ „Solidarność”, Polska Izba Handlu i Polska Rada Centrów Handlowych wystosowały wspólny apel o szczepienie pracowników handlu w I etapie Narodowego Programu Szczepień. Pismo w tej sprawie wysłano do premiera Mateusza Morawieckiego, do wiadomości ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Michała Dworczyka, członka Rady Ministrów i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poniżej treść apelu:
Warszawa, 10.02.2021 r.

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,
w ostatnich dniach zapadła decyzja o przyspieszonym szczepieniu jednej z grup zawodowych, tj. nauczycieli. Grupą, która jest narażona na ryzyko kontaktu z koronawirusem są także pracownicy handlu. Codziennie mają oni kontakt z klientami. Ich zdrowie i dyspozycja są niezwykle ważne. Pracownicy handlu powinni mieć zagwarantowaną ochronę w postaci szczepień, nie tylko z uwagi na ich własne zdrowie i zdrowie ich rodzin, ale również ze względu na możliwość ustanowienia bariery dla rozprzestrzenia się zakażeń w przestrzeni publicznej. Pracownicy handlu muszą być też dyspozycyjni, aby mogła być utrzymana ciągłość obsługi w placówkach handlowych

Pracownicy sklepów są grupą zawodową zapewniającą funkcjonowanie podstawowej działalności państwa w zakresie zaopatrzenia obywateli w żywność i artykuły pierwszej potrzeby, a przy tym narażoną na ryzyko kontaktu z COVID-19 ze względu na regularne kontakty społeczne.

Pandemia wyraźnie pokazała, jak kluczowa jest rola handlu w utrzymaniu ciągłości dostaw do sklepów i ważna z perspektywy zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczeństwa. Placówki handlowe stanęły na wysokości zadania, zapewniając obywatelom nieprzerwany i powszechny dostęp do żywności oraz wysokie standardy sanitarne mające zapobiegać zakażeniom. Sieci handlowe dbają o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników. Zagwarantowanie szybkiego dostępu do szczepień tej grupie zawodowej pozwoli na dalsze, sprawne i bezpieczne utrzymanie ciągłości zaopatrzenia Polaków w żywność.

Zwracamy się z prośbą o pilne uwzględnienie pracowników handlu jako grupy priorytetowej do szczepienia przeciw COVID-19 w ramach I etapu Narodowego Programu Szczepień.

Z poważaniem
NSZZ Solidarność
Polska Izba Handlu
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Polska Rada Centrów Handlowych

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie