Białaczkę będziemy leczyć skuteczniej

Agata Pustułka
123rf
Udostępnij:
Hematoonkolodzy z Zabrza zastosują najnowocześniejsze metody diagnostyczne. To nowatorski projekt naukowy wart 13,5 mln zł

Bóle kości, stawów, apatia, brak energii, siniaczenie się, krwawienia z nosa. Często tych objawów nie kojarzymy z białaczką. A to właśnie może być nowotwór krwi. Bywa, że jest wrodzony i chorują na niego noworodki. Wówczas walka o ich życie jest szczególnie trudna.

Prof. Tomasz Szczepański, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz szef kliniki pediatrii , hematologii i onkologii dziecięcej w szpitalu klinicznym nr 1 w Zabrzu szuka sposobów, by jak najszybciej u chorych dzieci wdrożyć skuteczne leczenie. Naukowcy ze Śląska otrzymali właśnie szansę i pieniądze, by w oddziałach onkologicznych dla dzieci wdrożyć n ajnowoczesniejsze metody leczenia raka.

Badania komórkowe są przyszłością

Konsorcjum, którego członkiem jest Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymało właśnie w ramach programu STRATEGMED III dofinansowanie w wysokości 13, 5 mln zł na badania, których celem jest wybranie najlepszej opcji leczenia dla chorych dzieci.

SUM, jako uczelnia jest liderem projektu, ale biorą w nim udział prawie wszystkie kliniki leczące chore na białaczkę dzieci.

Chodzi o badania komórkowe, genetyczne, genomowe, bardzo specjalistyczne, które pozwolą orzec, jaka metoda leczenia będzie najlepsza: chemioterapia, stosowana zwykle standardowo, czy szybszy niż dotąd przeszczep szpiku. Wszystko po to, by pokonać chorobę w odpowiednim momencie.

Trzeba powiedzieć, że obecnie 80 proc. dzieci chorych na raka jest ratowanych. - Oczywiście chcielibyśmy pomóc wszystkim. Na razie naszym celem jest, by 90 proc. chorych pokonało chorobę. To będzie wielki sukces - wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański.

W tym celu lekarze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wezmą pod lupę komórki białaczki pojawiające się u nowych chorych. Rocznie jest ich ok. 200. Sprawdzą na tej podstawie jakie leczenie będzie dla małych pacjentów najlepsze. To, przy okazji przykład, że medycyna wkracza na zupełnie nowe tory - personalnego, zindywidualizowanego leczenia dostosowanego do każdego chorego.
- Obecnie leczenie nie jest w 100 procentach celowane. Niekiedy bywa zbyt intensywne, niekiedy zbyt mało intensywne. Oczywiście postępujemy zgodnie ze wszelkimi standardami, ale chcemy jeszcze precyzyjniej zwalczać chorobę i każde nasze działania dostosować do nowotworu, który pojawia się u konkretnego pacjenta, bo każdy jest inny. Inne są niuanse komórkowe i ten program ma właśnie na celu perfekcyjne dostosowanie leczenia do konkretnego pacjenta - mówi prof. Szczepański.

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący nowotwór u dzieci. U większości chorych skuteczna jest chemioterapia, ale wciąż dwoje na dziesięcioro dzieci umiera.

W projekcie, w którym uczestniczy SUM, chodzi też o to, by poprzez wdrożenie jak najlepszego leczenia zapobiec wznowom choroby, które występują w przypadku 15 do 20 proc. chorych.

Kiedy badać krew?

U wielu pacjentów powrót do zdrowia gwarantuje przeszczep szpiku od dawcy spokrewnionego, czyli od najbliższego rodzeństwa.

Przeszczepy od dawcy obcego, w przypadku dzieci są stosowane rzadziej. Ale to kolejny dowód na to, by decydując się na macierzyństwo urodzić co najmniej dwójkę dzieci. Dla ich zdrowotnego bezpieczeństwa.

Co powinni robić rodzice, by w odpowiednim czasie zareagować na niepokojące objawy ? Do drugiego roku życia dziecka warto co sześć miesięcy wykonywać rutynowe badanie krwi. Potem raz do roku. Także w okresie dojrzewania powinno się raz na dwanaście miesięcy wykonać morfologię krwi. Szczyt zachorowań przypada zwykle pomiędzy 2 a 5 rokiem życia. Dzieci rzadziej chorują na ostrą białaczkę szpikową i przewlekłą białaczkę szpikową.

Dzieci zbyt często umierają na nowotwory

Na szczęście nowotwory wśród dzieci występują rzadko. Nie może to jednak pocieszać skoro są drugą przyczynę zgonów.

Najczęściej występujące nowotwory u dzieci w Polsce:

  • Białaczki 28,7 procent
  • Chłoniaki 14,3 procent
  • Guzy mózgu 16,3 procent
  • Układ współczulny 6,6procent
  • Retinoblastoma 2,7 procent
  • Nerki 6,5 procent
  • Wątroba 1,5 procent.

Jak twierdzą specjaliści jednym z problemów związanych ze zbyt dużą śmiertelności na nowotwory jest zbyt późno postawiona diagnoza. Specjaliści podkreślają też, że narasta liczba występowania tzw, guzów rzadkich.

Na różne typy nowotworów choruje w Polsce rodznie ok. 1200 dzieci. Jednak tylko co dziesiąte z nich trafia do szpitala w momencie, gdy wyleczenie raka jest możliwe, a choroba nie zdążyła poczynić spustoszeń, znajdując się w pierwszym lub drugim stadium rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie