Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe miasteczko w obronie Kliniki Okulistycznej w Katowicach

Agata Pustułka
Arkadiusz Gola
- Wyjdę stąd ostatni, albo mnie wyniosą - deklaruje dr Marek Czekaj, przewodniczący Komitetu Obrony Okulistyski, który z pierwszą grupą ochotników rozpoczął protest głodowy w obronie szpitala.

W ten radykalny sposób pracownicy sprzeciwiają się planom władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które do struktury szpitala chcą przyłączyć dwie zabrzańskie kliniki endokrynologii i alergologii oraz o ok. 40 zmniejszyć liczbę łóżek okulistycznych.

Spór trwa od ponad tygodnia, ale wczoraj nastąpił przełom, bo o pomoc organizacyjną w przygotowaniu białego miasteczka protestujący poprosili związek Sierpień 80, który nigdy nie zrezygnuje z okazji, by zaznaczyć swoją obecność.

Grupa górników - związkowców, specjalizujących się w organizacji akcji strajkowych ok. dwie godziny czekała przy przywiezionym pod szpital toitoiu na znak ze strony Komitetu. W tym czasie dr Czekaj o sytuacji informował wicewojewodę Adama Matusiewicza.

Około 15 przed Kliniką, związkowcy rozstawili dwa namioty, w których przedstawiciele szpitalnej załogi prowadzą protest.

- Nie dotyczy on spraw socjalnych, ale wartości wyższych - dobra wspólnego jakim jest nasza klinika. Nie pozwolimy jej zniszczyć. By nikt nie miał do nas pretensji protestujemy w ramach naszych urlopów i po godzinach pracy, bo nie chcemy zakłócić pracy szpitala - mówi dr Czekaj.

Pracownicy Klinicy nie odstąpili od protestu mimo, że rektor ŚUM prof. Ewa Małecka-Tendera nieoczekiwanie zrezygnowała z powołania na dyrektora szpitala Jacka Czapli i powierzyła funkcję Grażynie Leszczyńskiej, która w klinice przy Ceglanej pełniła dotąd funkcję wicedyrektora ds. pielęgniarstwa.

Więcej czytaj we wtorkowym Polsce Dzienniku Zachodnim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!