Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwona defilada przeszła ulicami Katowic. „Witaj Maj! Trzeci Maj!”. Tak obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. ZDJĘCIA

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Biało-czerwona defilada przeszła ulicami Wita Stwosza, Kochanowskiego i Jagiellońską, aż na sam plac Sejmu Śląskiego. Tak w Katowicach wyglądały obchody Święta Konstytucji 3 Maja i 102. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Zobacz zdjęcia>>>
Biało-czerwona defilada przeszła ulicami Wita Stwosza, Kochanowskiego i Jagiellońską, aż na sam plac Sejmu Śląskiego. Tak w Katowicach wyglądały obchody Święta Konstytucji 3 Maja i 102. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Zobacz zdjęcia>>>Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
„Witaj Maj! Trzeci Maj” - pisał Rajnold Suchodolski w pieśni „Witaj majowa jutrzenko/Mazurek 3 Maja”. Te słowa wybrzmiewają dzisiaj w całej Polsce podczas obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Jak co roku uroczystości odbyły się także w Katowicach, jednak z nieco innym wydźwiękiem niż w pozostałej części Polski. Ślązacy w ten dzień upamiętniają także 102. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Witaj maj!, Piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Muzyka: na melodię „Nienawidzę Was próżniaki” lub Fryderyk Chopin
Słowa: Rajnold Suchodolski

Ulicami Wita Stwosza, Kochanowskiego i Jagiellońską, aż na sam plac Sejmu Śląskiego, przeszła biało-czerwona defilada. Tak właśnie w Katowicach co roku świętuje się Święto Konstytucji 3 Maja.

- Święto Narodowe Trzeciego Maja jest okazją, by wspomnieć o sile narodu polskiego. Narodu, dla którego wolność i niepodległość są niezmiennie ważne - mówił podczas uroczystości Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Dokładnie 232 lata temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Mamy się czym chwalić, ponieważ była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. 3 maja dla Śląska jest niezwykle ważną datą, nie tylko z tego powodu. W ten dzień obchodzimy także 102. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

- I jak bez majowej konstytucji trudno wyobrazić sobie polską tożsamość, tak tożsamości tej ziemi, nie zdefiniujemy bez zrozumienia powstań śląskich. Każdy z trzech śląskich zrywów współtworzy i określa dumne dziedzictwo naszej niepodległości, dowodzi niezłomności Ślązaków w walce o połączenie z ojczyzną, umiłowania polskości i - jak pisał Wojciech Korfanty - odpowiedzialności Ślązaków za przyszłość narodów i państwa – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników, biorących udział w uroczystościach w Katowicach.

Na czele powstania, które zakończyło się 5 lipca 1921 roku stanął Wojciech Korfanty. To był ostatni z trzech zrywów powstańczych na Górnym Śląsku. Został poprzedzony plebiscytem, w którym mieszkańcy mieli zdecydować o swojej przynależności do Polski lub Niemiec. Wynik plebiscytu oraz propozycje podziału Górnego Śląska nie były jednak korzystne z punktu widzenia polskich interesów.

- Cudu zwycięskiego trzeciego powstania śląskiego nie stworzył żaden dyktator, żaden mocarz, ale duch narodu, jego solidarność narodowa, duch obywatelski i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela - przytoczył słowa Wojciecha Korfantego premier Mateusz Morawiecki.

Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 miliony ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu z 46 proc. ludności. Polska część otrzymała uprzemysłowiony teren, na którym znajdowała się większość kopalń i hut, Miało to ogromne znaczenie dla rozwoju II Rzeczypospolitej.

- Polska to przecież nie tylko struktury państwowe, ale także każdy z nas, obywateli. Aby ją umacniać i rozwijać potrzebujemy być razem, potrzebujemy wspólnej pracy i troski o naszą małą i wielką ojczyznę. Dziś to my jesteśmy odpowiedzialni przed narodem i kolejnymi pokoleniami za trwałość naszego państwa i jego kondycję w przyszłości – wskazał premier.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera