Białogród budują w Strumieniu. To rekonstrukcja osady sprzed...

  Białogród budują w Strumieniu. To rekonstrukcja osady sprzed tysiąca lat. Już niedługo odbędzie się tam historyczny festiwal ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Śląsku w Strumieniu budują Białogród
  Białogród to niezwykła osada, budowana od kilku lat w Strumieniu. Odtwarza warownię z X wieku. Festiwal kultury wielkomorawskiej, w tym miejscu, jest
  1/28

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Białogród

  Białogród to niezwykła rekonstrukcja osady warownej z X wieku. Jej twórcy budują ją od lat, za własne pieniądze. Już niedługo odbędzie się tam festiwal kultury wielkomorawskiej.
  Pierwszy weekend sierpnia w Strumieniu będzie okazją do poznania starych kultur, życia codziennego we wczesnym średniowieczu i do zobaczenia, jak mieszkali Słowianie ponad tysiąc lat temu. Wszystko za sprawą festiwalu kultury wielkomorawskiej, który odbędzie się w Białogrodzie, rekonstrukcji warownej osady z X wieku. Festiwal kultury wielkomorawskiej, w tym miejscu, jest możliwy dzięki niezwykłej pasji osób, które sporo poświęciły, żeby stworzyć w Strumieniu warowną osadę.

  Zobacz galerię
  - Budujemy wszystko z własnych środków, z pieniędzy które zarobimy w osadzie, czy chociażby na pokazach starego rzemiosła. Wszystkie pieniądze wkładamy w rozwój Białogrodu, przez co budowa idzie trochę wolniej, ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że mamy zalążek warownej osady – mówi Sylwester Zalewski, który w odtwórstwie historycznym przyjął imię Dziadosz.

  Jak tłumaczy, wszystko zaczęło się od pasji. Przez lata interesował się właśnie odtwórstwem historycznym, jeździł na festiwale, odwiedzał różne skanseny i w końcu zapragnął mieć własne miejsce. Droga do niego nie była łatwa.

  - Sprzedałem mieszkanie i kupiłem kawałek ziemi w gminie Strumień. Wybór był przede wszystkim dyktowany ceną i położeniem, nie chcieliśmy, żeby w pobliżu były bloki, czy budynki, które mogłyby zepsuć finalny efekt – mówi.

  Na końcu ulic Leśnej i Granicznej można z drogi dostrzec niewielkie budynki. Gdy podejść bliżej, wyłania się niedokończona jeszcze osada warowna, z palisadą, dużą bramą i słowiańskimi chatami.

  W sobotę, 4 sierpnia w Białogrodzie odbywał się będzie festiwal kultury wczesnomorawskiej. To świetna okazja, żeby zobaczyć efekt wieloletniej pracy grupy pasjonatów.

  - Będą pokazy dawnych rzemiosł, jak choćby garncarstwa, będzie można też zrobić konstrukcje plecionkowe, na gości czekają konkursy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem, toporkiem. Każdy z gości będzie miał okazję zobaczyć wnętrze chat, które tego dnia będą miały swoich gospodarzy – tłumaczy Sylwester Zalewski.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jo sie ino pytom...

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bydzie to filia Disneylandu, abo dowod na to, co Slask bou odwiecznie polcki (Biełogorod to cysto po polcku)?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo