Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białogród budują w Strumieniu. To rekonstrukcja osady sprzed tysiąca lat. Już niedługo odbędzie się tam historyczny festiwal ZDJĘCIA

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Białogród to niezwykła osada, budowana od kilku lat w Strumieniu. Odtwarza warownię z X wieku. Festiwal kultury wielkomorawskiej, w tym miejscu, jest możliwy dzięki niezwykłej pasji osób, które sporo poświęciły, żeby stworzyć w Strumieniu warowną osadę.
Białogród to niezwykła osada, budowana od kilku lat w Strumieniu. Odtwarza warownię z X wieku. Festiwal kultury wielkomorawskiej, w tym miejscu, jest możliwy dzięki niezwykłej pasji osób, które sporo poświęciły, żeby stworzyć w Strumieniu warowną osadę. Białogród
Białogród to niezwykła rekonstrukcja osady warownej z X wieku. Jej twórcy budują ją od lat, za własne pieniądze. Już niedługo odbędzie się tam festiwal kultury wielkomorawskiej.

Pierwszy weekend sierpnia w Strumieniu będzie okazją do poznania starych kultur, życia codziennego we wczesnym średniowieczu i do zobaczenia, jak mieszkali Słowianie ponad tysiąc lat temu. Wszystko za sprawą festiwalu kultury wielkomorawskiej, który odbędzie się w Białogrodzie, rekonstrukcji warownej osady z X wieku. Festiwal kultury wielkomorawskiej, w tym miejscu, jest możliwy dzięki niezwykłej pasji osób, które sporo poświęciły, żeby stworzyć w Strumieniu warowną osadę.

- Budujemy wszystko z własnych środków, z pieniędzy które zarobimy w osadzie, czy chociażby na pokazach starego rzemiosła. Wszystkie pieniądze wkładamy w rozwój Białogrodu, przez co budowa idzie trochę wolniej, ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że mamy zalążek warownej osady – mówi Sylwester Zalewski, który w odtwórstwie historycznym przyjął imię Dziadosz.

Jak tłumaczy, wszystko zaczęło się od pasji. Przez lata interesował się właśnie odtwórstwem historycznym, jeździł na festiwale, odwiedzał różne skanseny i w końcu zapragnął mieć własne miejsce. Droga do niego nie była łatwa.

- Sprzedałem mieszkanie i kupiłem kawałek ziemi w gminie Strumień. Wybór był przede wszystkim dyktowany ceną i położeniem, nie chcieliśmy, żeby w pobliżu były bloki, czy budynki, które mogłyby zepsuć finalny efekt – mówi.

Na końcu ulic Leśnej i Granicznej można z drogi dostrzec niewielkie budynki. Gdy podejść bliżej, wyłania się niedokończona jeszcze osada warowna, z palisadą, dużą bramą i słowiańskimi chatami.

W sobotę, 4 sierpnia w Białogrodzie odbywał się będzie festiwal kultury wczesnomorawskiej. To świetna okazja, żeby zobaczyć efekt wieloletniej pracy grupy pasjonatów.

- Będą pokazy dawnych rzemiosł, jak choćby garncarstwa, będzie można też zrobić konstrukcje plecionkowe, na gości czekają konkursy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem, toporkiem. Każdy z gości będzie miał okazję zobaczyć wnętrze chat, które tego dnia będą miały swoich gospodarzy – tłumaczy Sylwester Zalewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!