Biblioteka w Piekarach Śląskich: Dziś nie tylko książki, ale...

  Biblioteka w Piekarach Śląskich: Dziś nie tylko książki, ale i nowe technologie [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Biblioteka w Piekarach Śląskich: Dziś nie tylko książki, ale i nowe technologie [ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Warsztaty z robotyki, modelowania 3 D, projektowania gier komputerowych. To wszystko znajdziecie w piekarskiej bibliotece. 29 czerwca uczestnicy i prowadzący podsumowali trwający ponad rok projekt pn. „Programowanie ciekawości".
  Zaryzykowała i kupiła smartfona, choć nie była przekonana czy sobie z nim poradzi. W końcu - jak długi czas myślała - to dla młodych. Jednak za sprawą warsztatów „Co potrafi twój smartfon", na które dojeżdżała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich Maria Kozłowska, bytomianka, przekonała się do nowoczesnego telefonu. - Bardzo dużo się nauczyłam. Na zajęcia przychodziła młodzież, która także mi pomagała. Kontaktuję się teraz z moją rodziną, przesyłam zdjęcia, korzystam z Internetu - mówi zadowolona seniorka.

  Ale to tylko jedne z wielu bezpłatnych zajęć, które od maja 2014 roku w ramach „Programowania ciekawości" odbywały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. W miniony poniedziałek uczestnicy i prowadzący zajęcia podsumowali projekt.

  Przypomnijmy, że piekarska biblioteka została jednym z laureatów konkursu grantowego EIFL-PLIP i jest pierwszą biblioteką z Polski, która wygrała ten konkurs od początku jego istnienia. Wpłynęły aż 273 wnioski z 71 krajów z całego świata. MBP otrzymała 20 tys. dolarów na realizację projektu.

  Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z modelowania 3 D, program „Mistrzowie Kodowania", nauka tworzenia gier komputerowych, a także zajęcia z robotyki. - To był pewien etap, ale nie oznacza, że kończymy działać. Tak jak w nowych technologiach, jesteśmy ciągle do przodu. Już wiadomo ze grupa ucząca się modelowania 3 D będzie tez przychodzić w wakacje - mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor MBP w Piekarach Śląskich.

  Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich, znana jako IFLA, doceniła osiągnięcia biblioteki i opublikowała na swojej stronie internetowej artykuł poświęcony projektowi „Programowanie ciekawości".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo