Trwa remont rybnickiej biblioteki. Budynek książnicy przejdzie metamorfozę
Nie do poznania zmieni się po przeprowadzonym remoncie budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Prace związane z termomodernizacją budynku trwają już od pewnego czasu. I jak zapowiadają w rybnickim Urzędzie Miasta wkrótce mają się zakończyć.
- Prace powinny potrwać do końca lutego - mówi Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika, zaznaczając jednocześnie, że mogą one się nieco wydłużyć w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Po remoncie będzie bardziej eko i przyjaźniej dla oka
Termomodernizacja budynku rybnickiej biblioteki ma sprawić, że książnica stanie się bardziej ekologiczna. Dodatkowo zyska też nową elewację, dzięki czemu zupełnie zmieni się jej oblicze. W rybnickim magistracie podkreślają jednak, że i na tym korzyści z niej wynikające się nie kończą.
- Remont pozwoli też na uporanie się z problemem nieszczelnych dachów oraz nieefektywnej instalacji centralnego ogrzewania - wskazuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.
W rybnickiej bibliotece docieplą ściany, przebudują kanalizację deszczową i wyremontują schody
Jak zauważają w Urzędzie Miasta w Rybniku, zakres przeprowadzanego w bibliotece remontu jest znaczny. - Wśród najważniejszych prac wymienić należy: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów budynku, odtworzenie pokrycia z płytek klinkierowych, przebudowę podejść kanalizacji deszczowej, wymianę rur spustowych oraz rynien, wymianę okien i parapetów zewnętrznych, montaż zewnętrznych rolet okiennych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, remont schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poprawę estetyki pasa wokół budynku, demontaż elementów ozdobnych, ich czyszczenie, malowanie i ponowny montaż - wylicza Agnieszka Skupień, dodając, że do tej pory część rzeczy z listy "do remontu" udało się już odhaczyć.
- Spora część zaplanowanego remontu, w tym wymiana okien i grzejników, została już wykonana - mówi rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.
Biblioteka w Rybniku na remont czekała trzy dekady!
Trwające wokół biblioteki prace są pierwszym remontem budynku książnicy od ponad trzech dekad. Ostatnie tak duże prace budowlane przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej prowadzono w końcówce lat 80. XX wieku. Tak długi okres bez remontu sprawił, że budynek zaczął się "sypać".
- Potrzeba remontu całości elewacji była już nawet sygnalizowana przez inspektorów przeprowadzających kontrole budowlane - zauważała w momencie rozpoczęcia remontu Stanisława Adamek, ówczesna dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, dodając, że drobne prace remontowe owszem przeprowadzano, ale były to jedynie doraźne remonty.
Wprawdzie budynek rybnickiej biblioteki remontowano kilka lat temu, jednak wówczas zmieniło się wyłącznie jej wnętrze. - W 2016 roku, kiedy w budynku zamontowana została winda, łącząca trzy kondygnacje, ułatwiająca korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami - przypomina Agnieszka Skupień.
Za obecny remont biblioteki w Rybniku odpowiada wybrana w przetargu firma F-BUD FIBIC Sp. j. z Wodzisławia Śląskiego. Koszt prac opiewa na ok. 3,2 mln zł.
Nie przeocz
- Najsłynniejsze sanatoria w Polsce. Sprawdź, gdzie warto pojechać!
- W tych 25 miastach i powiatach w Polsce kobiety żyją najdłużej! Jest tu Twoje miasto?
- Te rzeczy i zabawki z PRL-u dzisiaj są warte fortunę. Sprawdź czy masz je w domu!
- Piękności ze studniówek 2023 szkół w Wodzisławiu. To najładniejsze dziewczyny? ZOBACZ
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- W tych śląskich miastach jest najwięcej singli TOP 23. Tu znajdziesz drugą połówkę!
- To 25 miast w Polsce, gdzie kobiety żyją najkrócej. Na czele śląskie miasto
- Najśmieszniejsze nazwy miejscowości w woj. śląskim. Zobacz TOP 20!
- Najbardziej uprzejme i nieuprzejme miasta w Polsce. Na liście Katowice i Częstochowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót